Blue Velvet, Lost Highway, The Elephant Man gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran usta yönetmen David Lynch‘in etkileyici filmografisindeki en önemli yapımlardan biri de 2001 yapımı Mulholland Çıkmazı – Mulholland Drive şüphesiz. David Lynch’in izleyiciyi hayal ile hakikat arasında gidip gelen rahatsız edici bir yolculuğa çıkardığı film, hikâyesini Betty ve Rita karakterleri üzerinden kurar. Kariyerinin en iyi performanslarından birine imza atan Naomi Watts‘ın hayat verdiği Betty, Los Angeles’a oyuncu olma hayaliyle gelmiş genç bir kadındır. Laura Harring‘in canlandırdığı Rita ise geçirdiği kaza nedeniyle hiçbir şey hatırlamayan esrarengiz bir kadın. Anlatısını Betty’in oyuncu olma çabası ve şans eseri tanıştığı Rita’nın gizemini çözme arayışı üzerinden kuran film, Hollywood’u, Hollwyood’da görmeye alışık olduğumuz anlatıdan, kurgudan, gerçeklikten soyutlayarak anlatır. Betty ve Rita’nın ilişkisi gittikçe garip ve içinden çıkılmaz bir hâl alırken, Lynch’in yarattığı bu girdap Hollywood’un insanı nasıl bir karanlığa çektiğine dair bir kabus inşa eder.

Hikâyeye dair ipuçları barındıran gizli ögelerle dolu olmasıyla her izleyişte yeni bir şeyler sunan Mulholland Drive hakkında mutlaka bilinmesi gereken 15 detayı derledik!

Mulholland Drive Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Twin Peaks Spin-off‘u Olarak Ortaya Çıktı

Mulholland Drive, ilk başta Twin Peaks dizisinin spin-off‘u olarak tasarlandı. Bu spin-off dizisinin Twin Peaks’te Sherilyn Fenn’in hayat verdiği Audrey Horne karakterine odaklanması planlanıyordu. Dizi, sınıf arkadaşı Laura Palmer öldürüldükten sonra Twin Peaks’ten ayrılıp bir oyuncu olma hayaliyle Hollywood’a gelen Audrey’nin hikâyesini anlatacaktı. Bu fikirden vazgeçilince Audrey’nin yerini Betty karakteri (Naomi Watts) aldı.

Televizyon İçin Pilot Bölüm Olarak Çekilen Versiyon ABC Tarafından Reddedildi

Twin Peaks’teki Audrey Horne karakterine odaklanmasından vazgeçilmiş olsa da Mulholland Drive bir televizyon dizisinin pilot bölümü olarak çekildi. Bu yeni dizinin Twin Peaks’in 3. sezonuyla birlikte yayınlanması planlanıyordu. Ancak Twin Peaks’in 3. sezonu gibi bu yeni dizi de ABC’den onay alamadı. ABC yöneticilerinin diziyi geri çevirmesinin başlıca nedenlerinden biri de Naomi Watts ve Laura Harring’in televizyon yıldızı olmak için fazla yaşlı olduklarını düşünmeleriydi. O dönemde Watts 31, Harring ise 34 yaşındaydı.

Televizyondan Sinemaya Geçişte Karşılaşılan Zorluklar

2000’de, yani pilot bölüm çekildikten bir yıl sonra projeyi yeniden canlandıran Studio Canal, kabul edilmeyen pilot bölümünü uzun metraj bir filme dönüştürmek için David Lynch’ten yeni bir son çekmesini istedi. Çünkü pilot bölümü, sonrasında gelecek diziye açık kapı bırakacak şekilde kesin bir sonu olmadan bitiyordu. Studio Canal, 8 milyon dolar bütçeyle çekilen pilot bölümünün filme dönüştürülmesi için 7 milyon dolar bütçe ayırdı. Ancak Lynch ilk başta bu fikre pek sıcak bakmadı. Pilot bölümün hazırlık sürecinde ABC yöneticileri ile uğraşmaktan yorulmuştu ve hikâye için içine sinen bir final fikri yoktu. Lynch sonunda filmi çekmeyi kabul ettiğinde ise ABC’nin pilot bölümün prodüksiyonunda kullanılan setleri, kostümleri ve aksesuarları saklamadığını öğrendi. Tüm bunları sıfırdan yaratmanın yeni fikirler üretmesine yardımcı olduğunu fark eden Lynch, bu sayede içine sinen bir final sahnesi de yazmayı başardı.

David Lynch’ten Sinema Makinistlerine Not

Dünyanın dört bir yanında sinema salonlarına gönderilen film rulolarının yanında bir de David Lynch tarafından yazılmış bir not bulunuyordu. Lynch’in sinema makinistlerine gönderdiği bu notta, makinistlerden filmi, karelerin üst kısmı net bir şekilde görünecek şekilde oynatmaları isteniyordu. Çünkü ilk başta televizyon için çekilen Mulholland Drive’ın çerçeve oranı 1.78:1’di ve makinistlerin müdahâlesi olmasa 1.85:1 oranındaki beyazperdede karakterlerin kafaları kesik görünürdü.

Laura Harring’in Araba Kazası

Filmde bir araba kazası sonrası hafızasını kaybeden Rita karakterine hayat veren Laura Harring, rol için seçmeye katılacağı gün o kadar heyecanlıymış ki görüşmeye giderken küçük çaplı bir trafik kazasına neden olmuş. Sonrasında katıldığı görüşmede Lynch, seçmelerine katıldığı karakterin daha açılış sahnesinde bir araba kazası geçirdiğini söylemiş.

İki Farklı Rolde Yer Alan Oyuncular

Filmde pek çok oyuncu biri rüya sekanslarında biri de filmin son bölümünde olmak üzere iki farklı rolde oynuyor. Geno Silva ise rüya sekansları içinde de iki farklı karaktere hayat veriyor: Adam Kesher’ın kaldığı otelin yöneticisi ve Club Silencio’da Rebekah del Rio’yu takdim eden sunucu.

Naomi Watts da O Dönem Hollywood’da Tutunmakta Zorlanan Bir Oyuncuydu

21 Grams ve Lo Imposible ile iki Oscar adaylığı kazanan Naomi Watts, bugün kendi döneminin en iyi oyuncuları arasında gösterilse de, Mulholland Drive’ın çekildiği dönemde, filmde hayat verdiği Betty karakteri gibi Hollywood’da tutunmakta zorluk çeken genç bir oyuncuydu. Mulholland Drive vizyona girmeden önce evinden atılan ve sağlık sigortası iptal edilen Watts, oyunculuk hayalinden vazgeçmenin eşiğindeydi. Hatta verdiği bir demeçte, o dönemde Hollywood’daki Mulholland Yolu’ndan arabayla geçerken uçurumdan aşağı sürmeyi düşündüğünü bile söylemişti- sonradan bu açıklamasında ciddi olmadığını söyleyecekti. En azından film vizyona girene kadar Hollywood’da kalması için onu ikna edense yakın arkadaşı Nicole Kidman oldu.

Laura Harring ve Naomi Watts’ın Yıldızını Parlatan Film Oldu

Mulholland Drive

Mulholland Drive, hem Naomi Watts’ın hem de Laura Harring’in yıldızını parlatan film oldu. Watts, Mulholland Drive’ın çıkışından bir yıl sonra büyük başarı yakalayan korku filmi Halka – The Ring’in başrolünde yer aldı. İki yıl sonra ise 21 Grams ile ilk Oscar adaylığını kazandı. Miss USA (Amerika Güzeli) seçildikten sonra dizi ve filmlerde küçük rollerde izleyici karşısına çıkan Harring, bu filmle oyuncu olarak ilk kayda değer işine imza attı. Harring’in Watts kadar etkileyici bir kariyere sahip olmasa da, o da sinema kariyeriyle adını geniş kitlelere duyurmayı başardı.

Filmde Kullanılan Llorando Kaydı

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri olan Club Silencio sahnesinde Rebekah Del Rio‘nun söylediği -daha doğrusu söylüyormuş gibi yaptığı- Llorando şarkısı, aslında David Lynch filmlerinde şarkılarına sıkça rastladığımız Roy Orbison’ın Crying şarksının İspanyolcaya çevrilmiş versiyonu. Şarkının filmde kullanılan kaydı ise Mulholland Drive ortaya çıkmadan yıllar önce kaydedilmiş. Bir gün menajerinin ısrarı üzerine David Lynch’in o sırada bulunduğu kayıt stüdyosuna gelen Del Rio, yönetmene Llorando şarkısını söylemiş. Usta yönetmenin bu şarkıyı kaydettiğinden bile habersizmiş. İşte filmde kullanılan Llorando kaydı da filmden yıllar önce alınan bu kayıt.

Jack Nicholson Göndermesi

Filmde Adam Kesher (Justin Theroux) karakterinin bir yapımcının arabasının ön camını golf sopasıyla parçaladığı sahne, Jack Nicholson’ın gerçekte yaşadığı benzer bir olaydan esinlenilerek yazılmış. 1994 yılında trafikte tartıştığı bir yapımcının arabasını golf sopasıyla haşat eden Nicholson, Hollywood’da Mulholland Man olarak anılıyor. Bunun sebebi ise başarılı oyuncunun, Chinatown filminde, Mulholland Yolu’na ismini veren William Mulholland’dan esinlenen bir karaktere hayat vermesi.

2GAT123

Filmin sonunda limuzinde gördüğümüz 2GAT123 plakası, sadece Mulholland Drive’da değil pek çok dizi ve filmde karşımıza çıkıyor. Curb Your Enthusiasm dizisinde Larry David’in arabasının plakası 2GAT123. Beverly Hills Cop II (1987), L.A. Story (1991), Traffic (2000), Pay It Forward (2000), Crazy/Beautiful (2001) ve National Security (2003) bu plakanın görüldüğü onlarca yapımdan sadece bazıları.

Hollywood Cehennem!

Mulholland Drive

Hayal ile hakikat arasında gidip gelen film boyunca karanlık yüzünü gösteren Hollywood, David Lynch’in elinde cehennemvari bir mekâna dönüşüyor. Filme yayılan bu karanlık tema, bir sahnede küçük bir detayda vücut buluyor. Betty ve Rita, Club Silencio’ya gitmek üzere taksiye bindiği sırada, bir direkte “Hollywood is HELL!” yani “Hollywood CEHENNEM!” yazılı bir kağıt görünüyor.

Film Jennifer Syme’a İthaf Edildi

Mulholland Drive, film çekildiği sırada trafik kazasında hayatını kaybeden ve hikâyesi filmdeki Betty karakterine bir hayli benzeyen oyuncu Jennifer Syme’a ithaf edildi. Syme bir oyuncu olarak henüz yolun başında olsa da ölümünden kısa süre öncesine kadar Keanu Reeves ile birlikte olduğu için genç yaştaki ölümü magazin basınında, tabloid gazetelerinde geniş yer bulmuştu.

David Lynch’ten İpuçları

David Lynch, filmdeki esrarengiz olayların izleyici tarafından anlaşılmasına yardımcı olacağını düşündüğü 10 ipucu paylaştı:

  • Özellikle filmin başına dikkat edin, açılış jeneriği geçmeden önce en az iki ipucu var
  • Kırmızı abajurlara dikkat edin
  • Adam Kesher’ın oyuncu seçimi yaptığı filmin adını duyabiliyor musunuz? Bir daha adı geçiyor mu?
  • Bir kaza çok feci bir olaydır… kazanın lokasyonuna dikkat edin.
  • Kim anahtar veriyor ve neden?
  • Sabahlığa, küllüğe, kahve kupasına dikkat edin.
  • Club Silencio’da ne hissediliyor, ne fark ediliyor ve toplanıyor?
  • Camilla’ya sadece yeteneği mi yardım etti?
  • Winkies’in arkasında görünen adamın etrafında olanlara dikkat edin.
  • Ruth Teyze nerede?

Gişe Performansı

Pilot bölüm olarak çekildiği dönemde 8 milyon dolar bütçe ayrılan, daha sonra filme dönüştürülmesi için 7 milyon dolar daha harcanan Mulholland Drive’ın toplam prodüksiyon bütçesi 15 milyon doların üzerinde. Tanıtım çalışmalarına ayrılan bütçe de eklendiğinde bu rakam biraz daha yükseliyor. Buna karşı film dünya genelinde 20,1 milyon dolar gişe hasılatına ulaştı. Yani Dune ve The Elephant Man’den sonra David Lynch’in en yüksek gişe hasılatına ulaşan filmi olsa da Mulholland Drive’ın gişede zarar ettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: IMDb, Mulholland-Drive

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information