Ethan Coen ve Joel Coen‘in yazıp yönettiği; Javier Bardem, Josh Brolin, Tommy Lee Jones, Kelly Macdonald, Woody Harrelson gibi isimlerin rol aldığı İhtiyarlara Yer Yok – No Country for Old Men, 2007 yılında izleyici ile buluştu ve 21. yüzyılın en iyi filmleri arasına adını yazdırdı. Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından uyarlanan film, Anton Chigurh ve Llewelyn Moss karakterlerinin bir uyuşturucu pazarlığı içerisinde yollarının kesişmesi ile yaşananları konu alıyor.

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Oscar’larını kazanan No Country for Old Men’in bu başarısının ardında geniş bir çalışma yatıyor. Projelendirme aşamasında yapılan ön hazırlıklar, Coen’lerin gözünde canlandırdıkları fikri hayata geçirmek için nasıl bir adanmışlıkla çalıştığının kanıtı niteliğinde. Bir kader, vicdan ve şiddet sorgulaması olan No Country for Old Men’in muhteşem görüntülerinde imzası olan Roger Deakins’i de elbette unutmamak gerek.  Oyuncu seçimlerinden hikâyesine, hazırlık aşamasından uyarlandığı romanla ilişkisine, yakın dönem Amerikan sinemasının en önemli eserlerinden No Country for Old Men hakkında bilinmesi gereken 15 detayı derledik.

No Country for Old Men Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Coen Kardeşler’in Javier Bardem Tercihi

Filmin yönetmenleri Joel ve Ethan Coen, Chigurh rolünü oynaması için Javier Bardem ile konuştuklarında oyuncu yönetmenlere “Araba sürmeyi bilmiyorum, İngilizce’m kötü ve şiddetten nefret ederim.” cevabını veriyor. Bunun üzerine Coen Kardeşler, Bardem’e “İşte bu yüzden seninle konuşuyoruz.” diyor. Bardem, Coen Kardeşler ile çalışmak hayali olduğu için rolü almayı kabul ediyor. 

Yönetmenler, Chigurh’un saç modeli için bir genelev işletmecisinin 1979 yılında çekilmiş fotoğrafından yararlandılar. Bardem saç modelini ilk gördüğünde “Ah hayır! Şimdi iki ay biriyle birlikte olamayacağım.” tepkisini veriyor. Yönetmenler istedikleri modeli bulduklarını ifade ediyor. Bardem’in tepkisi, Chigurh’un Coenler’in umdukları kadar ürkütücü görüneceği anlamına geliyordu.

Sahte Kanın Maliyeti

Filmin tahmin edilemeyen masraflarından biri makyaj departmanının 1 galonunu (3,78 litre) 800 dolardan aldığı sahte kandı. Joel Coen, Llewelyn’in bir silahlı çatışmanın ardından tökezlediği ve etrafta ölü hâlde yatan pek çok figüranın bulunduğu sahneyi çekmeye geldiğinde neden bu kadar çok para harcadıklarını anladı. Şekerden yapılan sıradan sahte kan böcek ve haşaratları daha çok çekeceği için yerde yatan figüranlar için büyük sorun teşkil edecekti. Ancak pahalı kan sayesinde böyle bir sorun yaşamadan sahneyi çekebildiler.

There Will Be Blood Çekimleri İle Çakışması

Filmin Teksas’ta çekimleri yapılırken setin yakınlarında There Will Be Blood filminin de çekimleri vardı. Bir gün Coenler, alanın geniş plan çekimlerini yaparken devasa kara bir dumanın görüldüğü için çekimi durdurmak zorunda kaldı. Dumanın nedeni ise There Will Be Blood filminin yönetmeni Paul Thomas Anderson’ın sette yanan petrol sondaj kulesinin pirotekniğini test etmesiydi. Coenler ise dumanın tamamen temizlendiği ertesi gün çekimlerine devam edebildi. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra iki film de Oscar ödüllerinde boy gösterdi.

There Is No Country For Old Men

Filmin adı William Butler Yeats’in Sailing to Byzantium şiirinin ilk mısrasından alınma. Mısranın tamamı ise “There is no country for old men.” Şiir, ölümün kıyısındaki yaşlı bir adamın ölümden sonra ne olduğunu merak etmesi ile ilgili. Bu tema bir bakıma kanun adamı olmayı bıraktıktan sonra yaşamının nasıl olacağını merak eden Sheriff Bell karakteri üzerinden işleniyor.

Kurgucu Roderick Jaynes

Filmin jeneriğinde kurgucu olarak gözüken Roderick Jaynes, 1984 yapımı Blood Simple filminden beri tüm filmleri beraber yazıp, yöneten ve kurgulayan Ethan ve Joel Coen’in takma adı. Meslek birliğinin üyelik kuralları gereğince aynı filmde iki kurgucunun bulunamamasından dolayı Coen Kardeşler böyle bir yol izliyor. Aynı isim Oscar adayı Fargo filminde de geçiyor. Ancak Coenler kurgu dalında bir Oscar elde edemediler. Joel Coen, Jaynes’in bir gün Oscar alması durumunda Akademi’nin, ödül töreni sunucusunun ödülü Jaynes adına kabul etmesine izin vereceğini söyledi.

ABD Dışındaki İlk Karakter

Josh Brolin’in canlandırdığı Llewelyn Moss, Meksika sınırını aşarak bir Coen Kardeşler filminde ABD dışına çıkan ilk karakter oldu. Katkıda bulundukları 2006 yapımı antoloji filmi Paris, je t’aime haricinde Coen Kardeşler’in yönettiği hiçbir film ABD dışında geçmiyor.

Carla Jean Moss

Anton Chigurh’un Carla Jean Moss’u öldürdüğünü düşündüren güçlü görsel izler bulunuyor. Chigurh, üzerinde kan olmasından hoşlanmıyor. Duşta birini vurmadan önce kanın üzerine sıçramaması için duş perdesini çekiyor. Meksikalıları otelde vurduktan sonra kana bulandığını düşündüğü çoraplarını çıkarıyor. Wells’i vurduktan sonra ayaklarını yere basmadan yürüyor.Chigurh’un Carla Jean’ın annesinin evinden ayrıldıktan sonra botlarının tabanını kontrol etmek için durması, Moss’u da öldürdüğünü düşündürüyor.

Oteldeki Chigurh’a Dair Bir Teori

Bir teoriye göre Sheriff Bell’in Llewelyn Moss’un öldürüldüğü oteli ziyaret ettiğinde, kapıyı açtığında yan odada Chigurh vardı. Çünkü Moss ve Meksika çetesi yan yana odalar kiralamışlardı. İki oda arasında yapılan tercihin karakterin akıbetini belirlemesiyle gelen yüzde elli elli durumu, Chigurh’un yazı tura atmasıyla paralellik taşıyor. Sheriff Bell, Chirgurh’un olmadığı odayı seçiyor. Chigurh’un kapının arkasında nasıl saklandığı ve kapının nasıl açıldığı incelendiğinde, diğer kapı olduğu anlaşılacaktır.

Kitaptaki ve Filmdeki Sahneler

Filmde yer alan sahnelerin büyük bölümü uyarladığı kitaptan birebir alınmış olsa da, film kitaptaki pek çok bölümü dışarıda bırakıyor. Chigurh’un vurulduktan sonra 5 gün boyunca otelde kaldığı ve Sheriff’in geldiğinde ayrıldığı, Chigurh’un Moss ile sokakta yüzleşirken Meksikalıların geldiği, Wells’in bir apartman dairesinde Chigurh, Moss ve Meksikalılar arasındaki hesaplaşmada serseri bir kurşunla öldürülen yaşlı bir kadını bulduğu, Sherif Bell’in Chigurh’un Moss’u başında silahın açtığı bir delikle ölü halde bulduğu oteli bulduğu sahneler buna örnek gösterilebilir. Kitabın başında filmde de ilk sahneye denk gelen yerde Chigurh’un neden tutuklandığı kitapta açıklanıyor. Filme eklenen büyük sahneler Chigurh’un Wells’i işe alan adamı öldürdüğü sahnenin ikinci yarısı olan Mariachi takımının olduğu sahne ile tavuk çiftçisinin olduğu sahnelerdi. Moss’un yüzme havuzunun başına bir kadınla konuştuğu sahne kitapta bulunmuyor. Ancak eklenen bir sahneden çok alternatif bir sahneydi. Kitapta Moss’un El Paso yolunda otostop yapan kızla konuştuğu sahnenin yerini alıyor. Ayrıca, filmdeki diyaloglar kitaptan alınmış olsa da kitaptaki karakterler arasındaki konuşmaların çoğu kısaltıldı.

Josh Brolin, No Country for Old Men filmindeki Llewelyn rolü için görüşmelere başladığı sırada Grindhouse filminin çekimleri ile meşguldü ve bu yüzden seçmeler için göndereceği kaydı sette yapması gerekiyordu. Bu amaç doğrultusunda Robert Rodriguez’e bir kamera alıp alamayacağını soran Brolin, hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştı. Çünkü Brolin’in No Country for Old Men’in oyuncu seçmeleri için çektiği video, Quentin Tarantino tarafından Grindhouse için kullanılan profesyonel kameralarla çekildi. Carla Jean karakterine de Marley Shelton hayat verdi. Coenler Brolin’in kasetini izlediklerinde, ışıklandırmayı çok sevdiklerini söylediler.

Mariachi Şarkısı ve Filmin Hikâyesi

Moss, Meksika sınırı geçip yerde yaralı biçimde yatarken bir Mariachi grubu ona şarkı söylemeye başlıyor. Söyledikleri sözler “Kanatların olmadan uçmak, gökyüzüne dokunmak, çok zengin olmak istedin. Ateşle oynamak istedin.” Bu sözler bir bakıma filmin hikâyesine bir gönderme olarak kabul edilebilir.

Llewelyn Moss Rolü ve Heath Ledger

Llewelyn Moss rolü için Heath Ledger ile görüşmeler yapılmıştı. Ancak oyuncu filmde rol almak yerine biraz ara vermek istediğini bildirdi. Daha sonra 2008 yılındaki The Dark Knight filmindeki Joker rolü ile Ledger, Chigurh’a benzeyen sosyopat bir katil rolünde yer aldı. Wendell rolünü almadan önce Garret Dillahaunt da tam beş defa Llewelyn Moss rolü için seçmelere girdi.

Filmin Oscar Ödüllerindeki Başarısı

No Country for Old Men, En İyi Yönetmen Oscarı’nın aynı filmde iki yönetmen arasında paylaşıldığı ikinci film. İlki ise yönetmenliğini Jerome Robbins ve Robert Wise’ın üstlendiği 1961 yapımı West Side Story. Akademi, yönetmenlikte birden fazla kişinin isminin yazmasına karşı bir tutum sergiliyor. Ancak Coen Kardeşler gibi ikili yönetmenler olduklarında istisna yapabiliyorlar. Öte yandan Javier Bardem bu filmle birlikte Oscar kazanan ilk İspanyol aktör oldu. Bardem aynı zamanda 2000 yapımı Before Night Falls filmi ile Oscar’a aday gösterilen ilk İspanyol aktör de olmuştu. Ayrıca Javier Bardem, aynı rol ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı, SAGAwards, BAFTA, Altın Küre ve Critic’s Choice Awards ödüllerinin hepsini kazanan ilk aktör oldu.

Woody Harrelson’ın Roman İle Bağlantısı

Filmde çalınan 2 milyon doları bulmak için işe alınan eski bir albayı canlandıran Woody Harrelson ile filmin uyarlandığı roman arasında ilginç bir bağ bulunuyor. Romanda Sheriff Bell, uyuşturucu satıcılarının San Antonio’da bir Federal Hakimi vurarak öldürdüğünden bahsediyor. 1980’de geçen hikâyedeki bu ölüm ile 1979’da vurularak öldürülen Federal Yargıç John Howland Wood’a atıfta bulunuluyor. Yargıç Wood’un katili ise Woody Harrelson’ın bir tetikçi olan babası Charles Harrelson’dan başkası değil.

Filmin 1980 Yılında Geçiyor Oluşu

Kitaptaki gibi film de 1980 yılında geçiyor. Filmde görülen bazı silahlar o zamanlarda bulunmayan silahlardı. Jones’ Colt Government Model Enhanced Series 80, ilk olarak 1990’lı yılların başında üretildi. Bardem’in iki rakibini çölde öldürmek için kullandığı The Glock 9mm ise henüz yapılmamıştı.

Anton Chigurh’un akaryakıt istasyonunda yazı tura attığı para 1958 tarihliydi. Carla Jean’in annesinin mezarında ise 1922-1980 yazıyor. Küçük bir hesap işlemi ile yaşı parada olduğu gibi 58 olduğunu gösteriyor.

Kaynak: IMDB

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information