Ödül sezonu tüm hızıyla sürerken çeşitli ödüller de sahiplerini bulmaya devam ediyor. Sezonda şimdiye kadar hangi filmler hangi ödülleri kazandı, gelin hep birlikte bir göz atalım ve Oscar adaylarına dair son tahminlerimizi de yeniden gözden geçirelim. 

Ödül sezonuna yakın takibimizi devam sürdürüyoruz. Bir yandan ABD’deki çeşitli film eleştirmenleri dernekleri ve önemli kuruluşlar da yavaş yavaş yılın en iyilerini seçmeye devam ederken diğer yandan Yazarlar, Yapımcılar ve Yönetmenler birliğinin, Altın Küre’nin aksine, Oscar’ın habercisi olarak niteleyebileceğimiz ödüllerinin adaylıkları da açıklandı.

Yaklaşık bir aydır arkasına önemli bir rüzgar alıp, bu momentumu önemli ölçüde koruyan 1917, Altın Küre’deki galibiyetiyle yerini sağlamlaştırırken o gecenin bir diğer kazananı da Once Upon a Time… in Hollywood olmuştu. Gelgelelim eleştirmen birliklerinin ödüllerine baktığımızda En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorisinde Parasite’ın açık ara üstünlüğünü görüyoruz. Hatta bu hafta ardı ardına gelen senaryo ödülleriyle birlikte Bong Joon-ho imzalı yapım, En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nın favorisi olarak gösterilen Marriage Story’i bile geride bırakmış durumda. Bu filmlerle birlikte The Irishman ve Joker de hâlen iddialı görünüyor. Hazır Akademi Ödülleri’nin adaylıkları da pazartesi günü açıklanacakken gelin bir yandan kategorilerdeki son duruma göz atarken diğer yandan ana kategorilerdeki Oscar adaylıklarına dair son tahminlerimizi yapalım.

En İyi Film için yukarıda bahsettiğimiz filmlerin; yani Parasite, 1917, The Irishman, Marriage Story, Once Upon a Time… in Hollywood ve Joker’in adaylıklarına kesin gözüyle bakabiliriz. Geriye kalan iki ya da üç yeri kimin kapacağını kestirmek güç. Keza Knives Out, Ford v Ferrari, Little Women ve Jojo Rabbit gibi adı geçen filmlerin, eleştirmen birliklerinden En İyi Film ödülü alamamış olması da bize pek fazla ipucu vermiyor. Ancak Yapımcılar ve Yönetmenler birliklerinin ödül adaylıklarına baktığımız zaman Jojo Rabbit’in diğerlerinden bir tık öne çıktığını söylemek mümkün. Knives Out ve Little Women da sekizinci ve olası bir dokuzuncu kotayı doldurabilme ihtimali en yüksek iki film.

Yönetmen kategorisinde ödül sezonunu açık ara önde götüren Bong Joon-ho’nun yanı sıra Altın Küre’nin galibi Sam Mendes ve Martin Scorsese’nin adaylıklarına kesin gözüyle bakabiliriz. Once Upon a Time… in Hollywood’un ABD’de epeyce sevilmesinin de etkisiyle Tarantino’nun da bu kategoriyi es geçmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak beşinci adayın kim olacağını kestirmek oldukça zor. Amerikan Yönetmenler Birliği Ödülleri’ne aday olan Taika Waititi mi, arkasındaki rüzgarı kaybetmeye başlayan Noah Baumbach mı, Joker’in yönetmeni Todd Phillips mi, yoksa Greta Gerwig mi? Benim tahminim Gerwig’den yana.

Adam Driver’ın açık ara farkla önde götürdüğü ödül sezonunda kimileri ödülü şimdiden Joaquin Phoenix’e vermiş durumda. Aynı zamanda Adam Sandler’ın da son dönemde çokça ön plana çıktığını belirtmekte fayda var. Bu üçlünün arkasından Antonio Banderas ve Taron Egerton geliyor.

En İyi Kadın Oyuncu kategorisi için de benzer bir durum söz konusu. Us’taki performansıyla 23 farklı birlik tarafından ödüle layık görülen Lupita Nyong’o’nun aksine, Renée Zellweger’in ödülü evine götüreceğini söylüyor pek çokları. Bu ikiliyle birlikte Scarlett Johansson’un uzun yılların ardından bir Oscar adaylığı alacağını söyleyebiliriz. Awkwafina ve Charlize Theron da adaylık için ismi geçen diğer iki isim.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ise fikir birliğinin bulunduğu birkaç daldan bir tanesi. Joe Pesci gibi güçlü bir rakibe karşın Brad Pitt, hem eleştirmen birlikleri hem de önemli kuruluşlar tarafından ödülün favorisi olarak gösteriliyor. Willem Dafoe, Tom Hanks ve Song Kang-ho, bu kategoride öne çıkan diğer üçlü olarak göze çarpıyor.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’da her ne kadar Laura Dern’ün, sezonun başından beri ödülün tek favorisi olduğu söylense de Jennifer Lopez de önemli bir aday. Hatta bu hafta itibarıyla Lopez, alınan toplam ödül sayısında Dern’i geride bırakmış durumda. Bu ikilinin yanında Florence Pugh’un da, Little Women’ın yavaş yavaş izlenmesiyle birlikte, ardı ardına pek çok ödül kazandığını göz ardı etmemek gerek. Margot Robbie’nin de Akademi’nin gözünden kaçmayacağını düşünürsek kalan tek boşluğun Zhao Shuzhen ve Kathy Bates’ten birine gidebileceğini öngörebiliriz.

En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı için son dönemde iyiden iyiye iddialı hâle gelen Little Women’ın yanında The Irishman ve Jojo Rabbit’in adaylıkları neredeyse kesin gibi. Üçlüye Akademi’nin beğenisine göre Joker, A Beautiful Day in the Neighborhood ya da The Two Popes eşlik edebilir. Benim tahminim talihli ikilinin Joker ve A Beautiful Day in the Neighborhood olacağı yönünde.

En İyi Orijinal Senaryo dalında ise Parasite’ın ardı ardına gelen eleştirmen birliği ödülleriyle beraber, Marriage Story ve Once Upon a Time… in Hollywood’un önüne geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla üçlünün yeri neredeyse garanti gibi. 1917 ve Knives Out, kalan iki adaylığı doldurmak için sırada bekliyor.

Önemli Not: Farklı ödüller sahiplerini buldukça güncelleyeceğimiz içeriğin alt kısmında bir kısaltmalar sözlüğü de bulabilirsiniz.

En İyi Film

Parasite (22) – AFEB, NYOFEB, TFEB, WFEB, LAFEB, DFEB, PHOFEB, BOFEB, CFEB, VFED, SFET, UFEB, OKFEB, COFEB, NCFEB, CBFE, ULFEB, OFET, AUFEB, DÖ, GFEB, KFGB

Once Upon a Time… in Hollywood (6) – LVFEB, OFED, STFEB, SFBAFED, SÖ, AA

1917 (5) – KCFED, DFWFED, AA, HEB, MCFEB

Marriage Story (4) – GBF, IFGB, NFET, GWNYFEB

The Irishman (3) – NYFEB, NBR, NTFEB

Joker (2) – VFF, PFET

Knives Out (2) – PFEB, CBFE

Ford v Ferrari (1) – SÖ

Little Women (1) – BFET

Jojo Rabbit (1) – TFF

Sama (1) – BBF

Portrait of a Lady on Fire (1) – FFED

En İyi Yönetmen

Bong Joon-ho (23) – AFEB, NYOFEB, TFEB, WFEB, LAFEB, PHOFEB, BFET, BOFEB, CFEB, VFED, SFET, SFBAFED, IFGB, OKFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, CBFE, OFET, AUFEB, DÖ, GFEB, KFGB

Sam Mendes (7) – KCFED, DFWFED, NTFEB, PFET, UFEB, AA, MCFEB

Martin Scorsese (3) – DFEB, PFEB, OFEB

Quentin Tarantino (3) – NBR, LVFEB, STFEB

Noah Baumbach (2) – NFET, HEB

Céline Sciamma (2) – FFED, KFGB

Greta Gerwig (2) – CBFE, ULFEB

Josh & Benny Safdie (1) – NYFEB

James Mangold (1) – SÖ

Waad al-Kateab & Edward Watts (1) – BBF

Olivia Wilde (1) – HEB

En İyi Erkek Oyuncu

Adam Driver (24) – GBF, AFEB, TFEB, DFEB, WFEB, PFEB, PHOFEB, KCFED, CFEB, VFED, DFWFED, SFET, IFGB, UFEB, FFED, OKFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, CBFE, ULFEB, OFET, GFEB, KFGB

Adam Sandler (8) – NBR, LVFEB, OFEB, STFEB, BFET, BOFEB, NFET, AUFEB

Joaquin Phoenix (6) – NYOFEB, NTFEB, PFET, AA, HEB, MCFEB

Antonio Banderas (4) – NYFEB, LAFEB, SFBAFED, DÖ

Taron Egerton (2) – SÖ, AA

Christian Bale (1) – SÖ

Josh O’Connor (1) – BBF

En İyi Kadın Oyuncu

Lupita Nyong’o (23) – NYFEB, NYOFEB, TFEB, WFEB, PFEB, PHOFEB, KCFED, OFEB, BOFEB, CFEB, SFET, SFBAFED, IFGB, COFEB, NCFEB, CBFE, OFET, AUFEB, HEB, GFEB, KFGB, MCFEB

Scarlett Johansson (10) – DFEB, STFEB, VFED, DFWFED, NFET, SÖ, UFEB, FFED, OKFEB, GWNYFEB

Renée Zellweger (7) – AFEB, BIFA, NBR, LVFEB, PFET, AA, DÖ

Awkwafina (3) – GBF, SÖ, AA

Charlize Theron (2) – NTFEB, NFET

Mary Kay Place (2) – LAFEB, ULFEB

Saoirse Ronan (1) – BFET

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Brad Pitt (21) – AFEB, NBR, TFEB, WFEB, PFEB, OFEB, STFEB, BFET, BOFEB, CFEB, VFED, DFWFED, SFBAFED, PFET, NCFEB, AA, ULFEB, OFET, AUFEB, KFGB, MCFEB

Joe Pesci (11) – NYFEB, NYOFEB, DFEB, PFEB, KCFED, NFET, UFEB, FFED, GWNYFEB, HEB, GFEB

Willem Dafoe (5) – LVFEB, SFET, IFGB, SÖ, COFEB

Song Kang-ho (4) – LAFEB, PHOFEB, CBFE, DÖ

Tom Hanks (1) – NTFEB

Hugh Laurie (1) – BBF

Shia LaBeouf (1) – OKFEB

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Jennifer Lopez (13) – WFEB, LAFEB, OFEB, SFET, SFBAFED, IFGB, NFET, SÖ, OKFEB, OFET, AUFEB, HEB, DÖ

Laura Dern (12) – AFEB, NYFEB, NYOFEB, TFEB, DFEB, BFET, VFED, DFWFED, PFET, FFED, AA, ULFEB

Florence Pugh (10) – PFEB, BOFEB, CFEB, UFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, GFEB, KFGB, MCFEB

Margot Robbie (2) – LVFEB, STFEB

Zhao Shuzhen (2) – NTFEB, CBFE

Kathy Bates (1) – NBR

Da’Vine Joy Randolph (1) – KCFED

Thomasin McKenzie (1) – PHOFEB

Ruthxjiah Bellenea (1) – BBF

En İyi Uyarlama Senaryo

Little Women (11) – WFEB, KCFED, CFEB, IFGB, UFEB, FFED, COFEB, NCFEB, CBFE, AUFEB, KFGB

The Irishman (7) – NBR, TFEB, OFEB, STFEB, GWNYFEB, OFET, GFEB

Jojo Rabbit (5) – SFBAFED, PFET, NFET, OKFEB, HEB

The Two Popes (1) – LVFEB

Joker (1) – SÖ

The Personal History Of David Copperfield (1) – BBF

En İyi Orijinal Senaryo

Parasite (16) – AFEB, NYOFEB, CFEB, SFET, SFBAFED, UFEB, COFEB, NCFEB, ULFEB, OFET, AUFEB, HEB, DÖ, GFEB, KFGB, MCFEB

Marriage Story (11) – GBF, DFEB, WFEB, LAFEB, STFEB, VFED, DFWFED, IFGB, SÖ, OKFEB, GWNYFEB

Once Upon a Time… in Hollywood (7) – NYFEB, LVFEB, STFEB, BFET, BOFEB, NFET, AA

Knives Out (6) – PFEB, PHOFEB, KCFED, OFEB, PFET, CBFE

Uncut Gems (2) – NBR, FFED

En İyi Uluslararası Film

Parasite (35) – AFEB, NYFEB, BBF, NBR, TFEB, WFEB, PFEB, LVFEB, PHOFEB, KCFED, OFEB, STFEB, BFET, BOFEB, CFEB, VFED, DFWFED, SFET, NTFEB, SFBAFED, IFGB, PFET, UFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, AA, CBFE, OFET, AUFEB, HEB, DÖ, GFEB, KFGB, MCFEB

Portrait of a Lady on Fire (1) – NYOFEB, FFED

Truth and Justice (1) – SÖ

En İyi Animasyon Film

Toy Story 4 (23) – AFEB, DFEB, WFEB, PFEB, PHOFEB, KCFED, OFEB, STFEB, BOFEB, CFEB, DFWFED, SFET, NTFEB, PFET, NFET, OKFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, OFET, HEB, GFEB, MCFEB

I Lost My Body (10) – NYFEB, NYOFEB, LAFEB, BFET, SFBAFED, UFEB, FFED, CBFE, AUFEB, KFGB

Missing Link (3) – TFEB, LVFEB, AA

How To Train Your Dragon: The Hidden World (2) – NBR, IFGB

The Lion King (1) – SÖ

En İyi Belgesel

Apollo 11 (28) – AFEB, NYOFEB, DFEB, PFEB, LVFEB, PHOFEB, KCFED, STFEB, BOFEB, CFEB, DFWFED, SFET, NTFEB, SFBAFED, NFET, UFEB, FFED, OKFEB, GWNYFEB, COFEB, NCFEB, CBFE, OFET, AUFEB, HEB, GFEB, KFGB, MCFEB

For Sama (4) – BBF, UBB, WFEB, IFGB

American Factory (4) – GBF, TFEB, LAFEB, OFEB

Honeyland (4) – NYFEB, BFET, VFED, DÖ

One Child Nation (1) – PFET

63 Up (1) – SÖ

Amazing Grace (1) – KCFED

Maiden (1) – NBR

En İyi Kurgu

Ford v Ferrari (4) – WFEB, LVFEB, SFBAFED, SÖ

The Irishman (4) – BFET, BOFEB, CFEB, KFGB

1917 (4) – PFET, CBFE, HEB, MCFEB

Uncut Gems (2) – SFET, GWNYFEB

Apollo 11 (2) – LAFEB, UFEB

Once Upon a Time… in Hollywood (1) – STFEB

For Sama (1) – BBF

Knives Out (1) – COFEB

Parasite (1) – OFET

En İyi Sinematografi

1917 (28) – AFEB, NYOFEB, WFEB, LVFEB, PHOFEB, KCFED, OFEB, STFEB, CFEB, DFWFED, SFET, NTFEB, SFBAFED, PFET, NFET, SÖ, UFEB, FFED, OKFEB, COFEB, NCFEB, CBFE, OFET, AUFEB, HEB, GFEB, KFGB, MCFEB

Portrait of a Lady on Fire (5) – NYFEB, LAFEB, BFET, GWNYFEB, ULFEB

Once Upon a Time… in Hollywood (1) – BOFEB

The Lighthouse (1) – PFEB

Beats (1) – BIFA

En İyi Orijinal Müzik

1917 (6) – AFEB, STFEB, DFWFED, PFET, AUFEB, GFEB

Us (5) – WFEB, IFGB, COFEB, CBFE, OFET

Uncut Gems (4) – OFEB, BOFEB, SFET, FFED

Joker (4) – PHOFEB, SÖ, AA, HEB, MCFEB

Once Upon a Time… in Hollywood (2) – LVFEB, NCFEB

Little Women (1) – CFEB

I Lost My Body (1) – LAFEB

The Last Black Man in San Francisco (1) – SFBAFED

Apollo 11 (1) – UFEB

Marriage Story (1) – GWNYFEB

En İyi Orijinal Şarkı

Wild Rose (3) – BBF, HEB, GFEB

Rocketman (3) – SÖ, AA, MCFEB

Harriet (1) – LAFEB

Frozen 2 (1) – PFET

Always Be My Maybe (1) – CBFE

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Once Upon a Time… in Hollywood (8) – WFEB, LAFEB, STFEB, SFET, SFBAFED, NFET, GWNYFEB, MCFEB

1917 (2) – PFET, GFEB

Motherless Brooklyn (1) – SÖ

Knives Out (1) – CBFE

En İyi Kostüm Tasarımı

Dolemite Is My Name (4) – LAFEB, SFET, SÖ, CBFE

Rocketman (2) – PFET, HEB

Little Women (1) – CFEB

The Personal History Of David Copperfield (1) – BBF

En İyi Saç & Makyaj

Bombshell (2) – CBFE, HEB

The Personal History Of David Copperfield (1) – BBF

En İyi Ses Miksajı

Ford v Ferrari (1) – SÖ

Beats (1) – BBF

1917 (1) – MCFEB

Kısaltmalar:

AA: 77. Altın Küre Ödülleri

AFED: Atlanta Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri

AUFEB: Austin Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

BFET: Boston Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülleri 

BOFEB: Boston Online Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 

BBF: Britanya Bağımsız Film Ödülleri

CFEB: Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

CBFE: Chicago Bağımsız Film Eleştirmenleri Ödülleri

COFEB: Columbus Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 

DFEB: Detroit Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

DFWFED: Dallas Fort-Worth Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

DÖ: Dorian Ödülleri

FFED: Florida Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri

GBF: Gotham Bağımsız Film Ödülleri

GFEB: Georgia Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

GWNYFEB: Greater Western New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

HEB: Hollywood Eleştirmenler Birliği Ödülleri

IFGB: Indiana Film Gazetecileri Birliği

KCFED: Kansas City Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri 

KFGB: Kadın Film Gazetecileri Birliği Ödülleri

LAFEB: Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

LVFEB: Las Vegas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

MCFEB: Music City Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

NBR: National Board of Review

NCFEB: North Carolina Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

NFET: Nevada Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülleri 

NTFEB: North Texas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

NYFED: New York Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri

NYOFED: New York Online Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

OFEB: Oklahoma Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 

OFET: Online Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülleri

OKFEB: Online Kadın Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 

PFEB: Philadelphia Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

PHOFEB: Phoenix Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

PFET: Phoenix Film Eleştirmenleri Topluluğu

: 24. Satellite Ödülleri

SFBAFED: San Francisco Bay Area Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri

SFET: Seattle Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülleri 

STFEB: St. Louis Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 

TFEB: Toronto Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

TFF: Toronto Film Festivali

UBB: Uluslararası Belgesel Birliği Ödülleri

UFEB: Utah Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

ULFEB: Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

VFED: Vancouver Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri 

WFEB: Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

VFF: Venedik Film Festivali

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information