Ünlü yönetmen Sergio Leone’nin son filmi Once Upon a Time in America hakkında mutlaka bilinmesi gereken 15 detay!

1961 yılında izleyici ile buluşan The Colossus of Rhodes ile yönetmenlik hayatına başlayan Sergio Leone, kısa zaman içerisinde hem İtalyan hem de Amerikan sineması için önemli yönetmenler arasına adını yazdırdı. 1964 yılında beyazperdedeki yerini alan A Fistful of Dollars ile spagetti western türüne giriş yapan yönetmen büyük çaplı bir ilgiyle karşılaştı ve adını tüm dünyaya duyurmaya başladı. Ardından muhtemelen herkesin aşina olduğu The Good, The Bad and The Ugly filmini sinema dünyasına kazandırdı ve dünya çapında bilinen bir yönetmene dönüştü.

1984 yapımı Once Upon a Time in America ise western türünde olmaması sebebiyle dikkat çekti. Harry Grey tarafından kaleme alınan yarı otobiyografik The Hoods kitabından uyarlanan gangster filmi Once Upon a Time in America, David “Noodles” Aaronson isimli karakterin çocukluğundan yaşlılığına tüm hayatını izleyiciyle buluşturuyor. Uzun süresine rağmen ilgiyi ayakta tutan yapısıyla, derin karakter çalışmasıyla ve hâlâ çözüme ulaştırılmamış sonu ile şanı günümüze kadar gelmiş. Ayrıca oyuncu kadrosunda bulunan Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern ve Tuesday Weld gibi isimlerin payı da çok büyük. Filmin Ennio Morricone tarafından bestelenen müzikleri de sinema tarihinin en unutulmaz melodileri arasında anılıyor. Leone tamamlamak için uzun yıllar çaba vermiş olsa da son filmi olan Once Upon a Time in America, yönetmenin filmografisinde parlayan bir yapım olarak tarihe adını yazdırmış durumda.

Filmin iki saatlik versiyonunun yarattığı başarısızlıktan geçmiş gangster filmi göndermelerine, yönetmenin ilham kaynaklarından oyuncu kadrosu için düşünülen isimlere kadar Once Upon a Time in America hakkında mutlaka bilinmesi gereken 15 Detay sizlerle!

Once Upon a Time in America Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Filmin Süresi

Filmin çekimleri tamamlandığında kayıtların toplam süresi on saat ediyordu. Yönetmen Sergio Leone ve editör Nino Baragli, üçer saatlik iki film yapma ümidiyle süreyi altı saate kadar indirdiler. Lakin yapımcılar bu fikre karşı çıktı ve Leone tekrardan kurgu masasına oturdu. Filmi üç saat kırk dokuz dakikaya kadar indiren yönetmen, yapımcılardan gelen istekler üzerine filmi son olarak iki saate indirdi. Fakat bu versiyon da gişede başarısızlığa uğradı. Ünlü oyuncu Treat Williams, filmin iki saatlik versiyonu için ‘’Kimse bu filmi kısa versiyonu ile anlayamaz.’’ dedi. Ardından Leone, üç saat kırk dokuz dakikalık versiyonu piyasa sürdü ve Oscar ödüllerine aday bile gösteirlmeyen Once Upon a Time in America sancılı kurgu sürecini atlatıp sinema tarihindeki yerini aldı.

Filme Gelen Karmaşık Tepkiler

Once Upon a Time in America

İki saatlik versiyona gelen eleştiriler ile sarsılan Leone ve yapımcılar, üç saat kırk dokuz dakikalık versiyonu içeren fiziksel kopyaların satılmaya başlamasıyla çok daha pozitif eleştirilerle karşılaştılar. İki eleştiri arasındaki fark o kadar farklıydı ki filmin kısa versiyonu 1984’ün en kötü yapımları arasında anılırken, uzun  ve son hâline seksenlerin en iyi filmi olduğuna dair yorumlar geldi.

Sergio Leone, Hayatının Filmini Reddetti

Sergio Leone geçmişte The Godfather’ı yönetmeyi reddetti. Bu kararından dolayı çok pişman oldu ve bir gangster filmi yapmak istedi. The Godfather serisi Leone’yi o kadar etkiledi ki ilk olarak The Godfather: Part II’de kullanılan flashback tekniğini kendi filminde de kullandı. Once Upon a Time in America’da yönetmenin The Godfather’ı reddetmesinden sebep pişmanlıkları ve iki yapım arasındaki yapısal benzerlikleri görmek mümkün.

Robert De Niro Etkisi

Once Upon a Time in America

Oyuncu kadrosuna alınan ilk isim Robert De Niro oldu. The Godfather: Part II’nin çekimleri sırasında kadroya dahil olan De Niro, neredeyse bütün oyuncu bulma sürecinde aktif rol aldı. David “Noodles” Aaronson rolünü layıkıyla oynamak isteyen usta aktör, meşhur mafya babası Meyer Lansky ile özel bir görüşme talep etti. Fakat bu talebi reddedildi.

Joe Pesci’nin Nihai Rolü

Once Upon a Time in America

Joe Pesci, Max rolü için seçmelere katıldı. Ancak Sergio Leone rol için uygun olmadığı konusunda Pesci’yi ikna etti. Yalnız Pesci ile De Niro iki iyi dost olduğundan geriye kalan rollerden istediğini alabileceğini söyledi. Pesci de bunun üzerine Frankie rolünü seçti ve filmde rol aldı.

Oyuncu Kadrosu İçin Düşünülen İsimler

1980’den 1982’ye kadar Sergio Leone üç binden fazla kişinin katıldığı seçmeler düzenledi. Bunların yaklaşık 200’ü sadece Max rolü için yapıldı ve oyuncu kadrosu uzunca bir süre kesinleşmedi. İlk olarak Al Pacino ve Jack Nicholson, David “Noodles” Aaronson rolünü reddetti. Clint Eastwood ise Jimmy O’Donnell rolüne hayır dedi. John Belushi’ye Max’i oynaması için teklif götürüldü fakat kendisi çekimler başlamadan vefat etti. Jodie Foster ve Daryl Hannah da Deborah rolünü geri çevirdi. Hatta Hannah, Once Upon a Time in America yerine o dönem Splash’de rol aldı.

Gişe Başarısı

Once Upon a Time in America

Film gişede bir faciaya sebep oldu. 30 milyon dolar harcanan film gişede sadece 5.3 milyon dolar hasılat yapabildi. Bu durum yapım şirketi The Ladd Company’nin neredeyse batmasına sebep olacaktı.

Çekildiği Yerler

Once Upon a Time in America

Filmin büyük çoğunluğu Roma, İtalya’da savaş sonrası filmlerinin çoğunun yapıldığı Cinecittà stüdyolarında çekildi. Diğer sahneler ise Montreal, Paris, St. Petersburg ve Florida gibi şehirlerde tamamlandı.

Ennio Morricone Neden Oscar Alamadı?

Filmin A.B.D. dağıtımcısı dokümanlarda bir yanlışlık yaptı. Her ne kadar küçük bir hata gibi görünse de Ennio Morricone’nin en iyi işi olarak kabul edilen parçalar bu sebeple Akademi Ödülleri’nde aday gösterilemedi.

Sergio Leone’nin Mükemmeliyetçiliği

Senaristlerden birisinin söylediğine göre Sergio Leone, bir kalabalığın çekileceği sahneyi 35 defa tekrarlamış. Bu pahalı sahnenin tekrar tekrar çekilmesinin sebebi ise kalabalığın arasındaki bir çocuğun kameraya bakmış olması.

Harry Grey’in Filme Katkıları

Once Upon a Time in America

Sergio Leone, sinemaya uyarladığı kitabın yazarı eski gangster Harry Grey ile birçok kez görüştü. Böylece Amerika’yı Grey’in bakış açısıyla göstermeyi amaçlıyordu. Hatta Fat Moe’nun 1968’deki barı, Leone ile Grey’in buluştuğu gerçek bir mekândan esinlenilerek yapıldı. Grey’in tavsiyesi olan bu bar New York City’de bulunuyordu ve Leone’nin betimlemesine göre ‘’karanlık, pis, insanların gölgede kalmış küçük masalarda oturup fısıldayarak gizlice konuştukları’’ bir bardı. Hatta Leone, barmenin de Fat Moe’ya benzediğini söyledi. 1982 Haziran’da filmin çekimleri başlayınca Leone, Grey’e müjdeyi vermek için ona ulaşmaya çalıştı. Lakin karısı Grey’in birkaç sene önce vefat ettiğini söyledi.

Sergio Leone’nin İlham Kaynakları

Filmin ana uyarlama kaynağı eski gangster Harry Grey tarafından kaleme alınan The Hoods isimli yarı otobiyografik roman. Lakin film iki farklı edebî eserden de büyük ölçüde ilham aldı. Jack London tarafından yazılan ve kendi dünyasıyla ilgili gerçekleri ayırt edemeyen bir adamı konu alan Martin Eden ile F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınan ve sevdiği kadına layık olmak için zengin ve güçlü hâle gelen bir adamı anlatmaktaki The Great Gatsby. Filmin görsel stilinde ise Reginald Marsh, Edward Hopper, Norman Rockwell ve Edgar Degas gibi ressamların resimlerinden, Jacob Riis’in ise fotoğraflarından esinlenildi. Filmin geçmişte geçen kısımlarında Bugsy ve Al Capuano isminde iki çocuk karakter mevcut. Bu çocuklar da yüksek ihtimalle gerçek New York gangsterleri olan Benjamin “Bugsy” Siegel ile Al Capone’dan esinlenilerek yaratıldı.

Geçmiş Gansgter Filmi Göndermeleri

Sergio Leone, geçmişte yapılmış gangster filmlerine saygı gösterdiğini belirtmek için film boyunca birçok gönderme yaptı.

  • Noodles’ın çocukluğundaki evi ziyaret etmesi Dead End ile benzerlik içeriyor.
  • Noodles’ın gençliğine duyduğu nostalji High Sierra’dan alındı.
  • Angels with Dirty Faces’deki gibi Once Upon a Time in America’da da iki çocukluk arkadaşı çok farklı şekillerde büyüyor ve birisi çocukluk zamanlarını ziyaret ederek eski günleri yad ediyor.
  • Değişen dünya Bullets or Ballots’daki gibi sendikaların ve siyasetin yeni çağını getiriyor.
  • Yavaş yavaş paranoyaklaşan Max ise White Heat ile benzerlikler içeriyor.
  • Tren istasyonundaki çanta Cry of the City ve The Killing filmlerine saygısını gösteriyor.
  • Filmdeki ‘’Adamlarınız kılıçtan geçirilecek.’’ yazısı Little Caesar’dan alındı.
  • Noodles ve Deborah arasındaki ilişki The Roaring Twenties filmindeki Eddie ve Jean arasındaki romantizm ile benzerlik içeriyor.
  • Çin tiyatrosu sahnesi The Lady from Shanghai filmini över nitelikte.

Sancılı Yazım Süreci

Once Upon a Time in America

Filmin yazım süreci oldukça sancılı ve uzun sürdü. Kitabın uyarlanması için Sergio Leone dahil altı yazar çalıştı. Filmin orijinal senaryosu Ekim 1987’de bitti ve 317 sayfa uzunluğundaydı. Filmin ilk taslağını kaleme almak için senarist Norman Mailer kendisini viski şişeleri, bir kutu Küba purosu ve bir daktilo ile Roma’da bir ötele kilitledi. Her ne kadar Sergio Leone bunu kabul edilebilir bulmasa da Norman Mailer, Harry Gray ile bir toplantı yaparak taslağı tamamladı.

Filmin Sonu

Once Upon a Time in America

Sergio Leone filmin muallakta olan sonu için birçok teoriyi destekler nitelikte bir açıklama yaptı. Leone finalin izleyiciye tüm filmin afyon etkisi altında gerçekleşen bir hayal olduğunu gösterdiğini belirtti. Afyonun, insanın geçmişini keşfederek gelecek hakkında uçuk hayaller kurmasını sağlayacak etkilere sahip olduğunu söyledi. Yani neredeyse tüm filmin afyon etkisiyle kurulmuş bir hayal olma ihtimali önem kazandı. Lakin bu teoriyi çürütecek bir tez de mevcut. Noodles her ne kadar bütün geleceği hayal etmiş olsa da iki adet ismi hayal kurması imkânsız. Bunlar gelecekte gerçekten var olduğunu bildiğimiz The Beatles ve Jimi Hendrix. Böylece filmin sonu ne yazık ki muallakta kalmaya devam ediyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information