Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Toy Story, Brave ve Up gibi yapımlarla unutulmayacak karakterlere imza atan Pixar filmlerinin karanlık yönlerini ortaya çıkaran 20 etkileyici sahne!

Disney’in sadece çocuklar için değil herkes için rengarenk, sıra dışı ve ilginç dünyalar yaratmaya kendini adamış olan bir şirketi: Pixar! Devrim niteliğindeki teknikleri ve dünyanın dört bir yanından izleyicinin gönlünü fetheden hikayeleriyle Pixar, uzun yıllardır animasyon dünyasına hükmediyor. Animasyon dünyasında çığar açan türden filmler yapan Pixar, sadece çocuklara yönelik yapımları değil, aynı zamanda yetişkinlere de yönelik filmler yapıyor. Daha geniş kitleye ulaşmak istediği için, hikayelerin kapsadığı alanları sürekli geliştiriyor. Haliyle bu durum, ortaya birbirinden farklı konulara sahip filmleri gün yüzüne çıkarıyor.

Peki Pixar, bu filmlerde sadece güllük gülistanlık, mutluluğun her daim etkisini sürdürdüğü olaylara mı yer veriyor? Elbette,  hayır! Sanılanın aksine Pixar, yaptığı çoğu filmde karanlık olayları ve temaları, seyircide şok etkisi yaracak dramatik, bir o kadar da korkutucu anları ve ders niteliğindeki olayları filmlerinde gün yüzüne çıkartıyor. Bu karanlık anların hangi filmlerde olduğunu öğrenmek ister misiniz? Gelin hep birlikte; hem çocuklar, hem de yetişkinler için Pixar filmlerinin karanlık yönünü ortaya çıkaran 20 etkileyici sahneye bakalım.

Pixar Filmlerinin Karanlık Yönünü Ortaya Çıkaran 20 Etkileyici Sahne

Toy Story: Kim Olduğunu Sorgulayan Buzz Lightyear

toy-story-buzz-ligthyear-filmloverss

Pixar’ın efsanevi animasyon filmlerinden biri olan Toy Story’de hikayeye dahil olmasıyla birlikte Woody’nin kıskanç tarafını ortaya çıkaran, ‘Sonsuzluk ve Ötesine’ sloganıyla tanınan Buzz Lightyear; diğer oyuncakların aksine kendisini asla bir oyuncak olarak görmemektedir. Her defasında uçmaya çalışırken düşen Buzz, bu düşüşün nedenlerini sorgulamaya çalışır. Aklındaki sorulara bir türlü cevap bulamaz. Ta ki bir oyuncak dükkanında, kendisine tıpatıp yüzlerce oyuncak görene dek. İşte o anda Buzz, oyuncak olduğunu anladığında büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Buzz’un bugüne kadar sandığı kişiden farklı birisi olduğu gerçeğini öğrenmesiyle, umutlarının ve hayallerinin yıkıldığının farkına varmasıyla bir türlü kendine gelemez. Bütün bunlara şahit olmak  gerçekten acı verici bir durum, bu filmi izleyen hem çocuklar hem de yetişkinler için.

Finding Nemo: Marlin’in Takıntı Düzeyindeki Endişesi

finding-nemo-filmloverss

Finding Nemo; oğlu Nemo’yu korumayı takıntı haline getirmiş Marlin ile yol arkadaşı Dory’nin, bir gün aniden ortadan kaybolan Nemo’yu bulma çabasını beyazperdeye aktarıyor. Ele aldığı hikayeyi güzel bir şekilde işleyen filmin en dikkat çeken özelliği ise Marlin’in takıntı düzeyindeki endişesi. Film boyunca Marlin’in türlü türlü endişelerine ve panik ataklarına tanık oluruz. Tek başına yaşadığı göz önüne alındığında, Marlin’in endişe sorunlarının olması şaşılacak bir şey değil. Ancak genel olarak olağanüstü kahramanların müthiş dönüşümler yaşayarak, büyük işler başardığı animasyon filmlerini izleyen insanlar , böyle bir karakteri filmde gördükleri büyük bir şaşkınlığa uğruyor.

The Incredibles: Günlük Hayatın Sıradanlığı

the-incredibles-filmloverss

Bir zamanlar adından çokça söz ettiren, insanları kurtaran ve kötülüklerle savaşan bir kahraman olan Bob Parr- nam-ı diğer Bay İnanılmaz- bir süre sonra hayatının bu denli yorucu olmasından yana şikayetçi olup emekliye ayrılmak ister. Eşi ve çocukları ile beraber daha sakin ve sıradan bir yaşam düzenine geçer. Çok geçmeden bu düzenden de sıkılır çünkü sigortacılık gibi bir iş onu pek kesmemektedir. Tam 15 yıl sonra Bob, gizli bir görev için çağrılır. Bob’un gizli göreve çağrılma sürecine kadar, onun süper kahraman olmadığı zamandaki hayatının oldukça sıkıcı olduğu görürüz.  Bob için bu süreç, hayallerdeki düşler yolunda karşısına büyük bir engeldir. Hatta filmi izlerken; bu sahneleri gördüğümüzde içimizin karardığını söylersek sanırım yanılmış olmayız. Film, günlük hayatı Bob için adeta bir cehennem olarak tasvir ediyor dersek yeridir. Bu yönüyle karanlık bir havaya bürünen filmin sonunda, Bob istediği süper kahraman yaşamına geri dönüyor ama onun öncesinde yaşadığı hayatı, kendisi için bir depresyon sebebi oluyor.

Up: Carl’ın Gerçekleşemeyen Hayalleri

up-filmloverss

Pixar’ın  yaratıcılığın zirve yaptığı filmlerden biri olan Up, acı-tatlı sonuyla gönlümüze taht kuran bir harika bir film. Yıllarca mutlu evliliği paylaşan Carl ve Ellie’nin en büyük hayalleri Cennet Şelalesi’ni görmektir. Kentsel dönüşümle evinin etrafını saran gökdelenlerden bunalan 80 yaşındaki Carl, Ellie’siz bir hayata alışmaya çalışırken, aklına bunca yıldır gerçekleştiremediği hayali gelir ve karar verir; evini uçan bir balona bağlayacak ve cennetten köşeye doğru yola çıkacaktır. Ancak Carl’a bu yolculukta; ‘yaşlılara yardım rozeti’ peşinde olan Russell de eşlik edecektir ve bu noktada film, bir dizi macerayı izleyici karşısına çıkarır. Kahramanlarımız türlü türlü maceralar yaşarken, film boyunca Carl’ı hem Ellie’yi kaybetmiş olmanın verdiği acıyla yüzleşirken, hem de Ellie ile hayallerini gerçekleştirememiş olmanın yaşattığı üzüntüyle boğuşurken görüyoruz. Carl’ın hayal kırıklıklarının yarattığı acı, filmi izleyenleri inanılmaz derecede üzüyor. İzleyici olarak Carl’ın mutlu olmasını istesek de film, Ellie’yi geri getirmiyor. Film, yaşadığımız hayatı dolu dolu yaşamamız gerektiğinin altını çiziyor.

Inside Out: Negatif Etki Yaratan Öfke, Üzüntü ve Korku Emojisi

inside-out-negative-emotions-filmloverss

Inside Out; bizi Riley isimli bir kızın beyninin içine girerek Neşe, Üzüntü, Tiksinti, Korku ve Öfke isimli karakterlerle tanıştırıyor.  Riley’i çocukluğu boyunca yönlendiren; bir bakıma onun dünyayla olan ilişkisini yöneten beşlimiz, küçük kızın mutlu bir çocukluk geçirmesini sağlıyorlar. Fakat Riley, ailesiyle birlikte şehir değiştirdiği zaman kendisini zor günlerin beklediğinin farkına varıyor; çünkü hiçbir şey onun hayal ettiği gibi gelişmiyor. Onun mutluluğunu sağlamak için Neşe ile Üzüntü arasında başlayan mücadele, zamanla ikilinin ortak hareket etmesi zorunluluğunu getiriyor. Bu süreçte film, çocuk seyirci kitlesine mutluluğun yanı sıra üzüntü, korku, öfke ve nihayetinde iğrenmenin de insan bütünlüğünün bir parçası olduğunu fısıldıyor. Bu noktada negatif etki yaratan emojiler, filmi izleyen çocukların bu gerçeği anlamasına yardımcı oluyor.

Toy Story 3: Kreşte Terör Estiren Oyuncak Ayı Lotso

toy-story-lotso-filmloverss

En iyi devam filmlerinden biri olan Toy Story 3, yaşadığı büyük hayal kırıklığıyla beraber bütün insanlardan nefret eden ve bir diktatör olan Lotso, kreşte terör estiriyor ve Woody ve arkadaşları ile karşı karşıya geliyor. Bu durumun sonucunda ise Woody ve arkadaşları, Lotso’dan kaçmak ve Andy’e  geri dönmek uğruna tehlike dolu bir maceraya koyuluyorlar. Bu süreci anlatan filmi izlemek ; bu seri ile büyüyen ve karakterleri neredeyse insan olarak gören hayranlar için oldukça zor bir durum. Sevdikleri karakterlere zarar geldiğini gören izleyiciler, gördükleri şeyler karşısında adeta dehşete düşüyorlar. Filmi izleyen çocuklar da Andy’ye bir türlü geri dönemeyen oyuncuklara büyük bir üzüntü duyuyor. İşkenceyle karşı karşıya kalan oyuncuklar ise aldıkları yaralarla Lotso’nun çıkardığı savaşın izlerini taşıyor.

Cars 3: Şimşek McQueen Düşüşü

cars-3-filmloverss

Büyükten küçüğe herkesin hayranı olduğu Cars, 3. filmiyle bu yaz sinemalarımıza konuk olmaya hazırlanıyor. Filmin daha gösterilmemesine rağmen şimdiden büyük bir yankı uyandırdığını söyleyebiliriz. Hayranı olduğumuz Şimşek McQueen’in geçirdiği inanılmaz bir kazanın sonrasında yaşananları konu alacak olan Cars, yayınlanan fragmandan anladığımız kadarıyla seleflerinin aksine daha karanlık bir havaya bürünmüş gibi gözüküyor. Fragmanda, Şimşek McQueen’in ters döndüğünü görmemiz bu tahminimizi destekliyor. Çocuklar için böyle bir şeyin gerçekleşebileceğini düşünmek kesinlikle korkutucu. Bakalım, filmin bu karanlık havası izleyicide nasıl bir etki bırakacak hep birlikte göreceğiz.

Monsters University: Sulley’nin Gizli Korkusu

MONSTERS UNIVERSITY

Monsters, Inc. filminden sonra Mike ve Sully’i yeniden bir araya getiren Monsters University, bizi u sefer maceranın öncesine, ikilinin üniversite günlerine götürüyor. Filmin başında kilinin henüz sıkı dost olmadığı ve hatta ilk tanıştıklarında aslında çok da iyi anlaşamıyor olduklarına tanık oluyoruz fakat daha sonra ikili arasında bu sıkı dostluğun nasıl başladığına , birbirlerinin farkılıklarına nasıl tahammül ederek bunların üstesinden geldiklerini görüyoruz. Bu süreçte de okulda nasıl canavar olacaklarını öğreniyorlar. Film; bir yandan ikili arasındaki bu güzel ilişkiyi anlatırken, diğer bir yandan Sully’nin gizli korkusunu açığa çıkarıyor. Şaşırdınız değil mi? Çünkü o, bir canavar! Ama herkes gibi onun da korkuları var. Bunu da Sully’nin, Mike’a söylediği ‘Korkunç davranıyorum, Mike -ama çoğu zaman korkuyorum.’ cümlesinden rahatlıkla anlayabiliriz.  Film, böyle güzel bir ayrıntıyı izleyiciyle paylaştığı için akıllarda iyi bir şekilde yer ediniyor ve şu soruyu sorduruyor: Canavarların, bir şeylerden korkma ihtimali olmaz mı?

Toy Story Evreninden Kısa Film: Partysaurus Rex

partysaurus-rex-filmloverss

Hatırlayacak olursanız, Pixar filmlerinin aynı evrende olduğunu iddia eden teoriler Pixar tarafından doğrulanmıştı. Mesela Monsters’ın Sulley’inin bir görüntüsünü Brave’de bir tahtaya kazılı bir şekilde veya Toy Story’deki Lotso’yu Up!’ta bir çocuk odasının köşesinde görmemiz gibi. Bu bağlantılara bir yenisi daha ekleniyor. Hem de korkutucu bir şekilde! Toy Story evrenine ait kısa bir film olan Partysaurus Rex; oyuncak dinazor Rex’in banyoda başlayan eğlencesinin büyük bir partiye dönüşmesini konu alıyor. Filmdeki banyo sahnesinde; Monsters Inc filminden Sulley’nin görüntüsüne benzeyen bir örtünün, tuvalet kapağının üstünü örtmek için kullanılan bir kürk olduğunu fark ederiz. Bu durum Sulley’nin (ya da onun türündeki başka bir canavarın) kürkü için öldürüldüğü anlamına gelebilir. Monsters Inc’in sevimli kahramanının kürkü için avlandığı fikri, hem çocukları hem de yetişkinleri dehşete düşürecek cinsten. Böyle bir şeyin animasyon filminde kullanılması ise akıl alır gibi değil.

Brave: Merida’nın Mücadelesi

brave-merida-filmloverss

Brave (Cesur), adı üstünde cesur güçlü, sert ve bağımsız prenses Merida karakterini izleyiciyle tanıştırıyor. Disney’in yakışıklı prensin kendisini kurtarmasını bekleyen pasif prensesinden ne kadar uzaklaştığımızı, 21. yüzyıl modern ve bağımsız kadınının animasyon diyarına geçişini müjdeliyor. Artık zamanı gelmişti dediğimiz bir konuyu filme alan Brave; ataerkil bir dünyada kadın olmanın zorluğunu, Merida ile evlenmeye gelen üç klanın erkek liderlerinin maço ve düşüncesiz tavırları üzerinden açıklıyor. Film, bu noktada karanlık bir tema barındırıyor ama filmin içerisinde herhangi bir aşk hikayesinin sıkıştırılmamış olması, filmin bu havadan kolayca sıyrılmasına vesile oluyor. Film, Merida’nın istediği hayatı yaşamasındaki mücadelesini sonuna destekliyor.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information