Columbia Üniversitesi tarafından ilk kez 4 Haziran 1917 tarihinde verilmeye başlanan Amerika’nın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer Ödülleri gazetecilik, edebiyat, müzik, drama, kurgu gibi alanlar başta olmak üzere 21 alanda ödülden oluşur. Biz de Taste of Cinema adlı internet sitesinin bu önemli ödülü kazanmış önemli eserlerin başarılı beyazperde uyarlamalarını listelediği içeriğini sizler için hazırladık.

Pulitzer Ödüllü Eserlerden Beyazperdeye Uyarlanan 15 Film!

The Road (2009)

the-road-2009-filmloverss

Cormac McCarthy’nin 2006 yılında yayımlanan, kıyamet sonrası bir hikâyeyi konu alan romanı The Road kazandığı pek çok ödülün yanında 2007’de Pulitzer Ödülünü de sahiplendi.

The Road 2009 yılında John Hillcoat tarafından beyazperdeye uyarlandı ve başrollerinde Viggo Mortensen ile Kodi Smit-McPhee yer aldı. Roman ve film, bir nükleer bombanın patlaması ile medeniyetlerin yok edilmesini ve bir baba ile oğlunun bu yok olmuş dünyadaki yolculuklarını konu alır.

The Hours (2002)

julianne-moore-the-hours-2002-filmloverss

Amerikalı yazar Michael Cunningham’ın 1998 yılında yayımlanan romanı The Hours üç farklı nesilden üç kadının günümüzdeki Clarissa Vaughan, 1950’lerden Laura Brown ve 1920’lerden Virginia Woolf’un hikâyesini konu alıyor. The Hours 1999 yılında Pulitzer Ödülü kazandı.

Roman, Stephen Daldry tarafından 2002 yılında beyazperdeye uyarlandı. Meryl Streep, Julianne Moore ve Nicole Kidman gibi güçlü isimlerin başrollerini paylaştığı film, dokuz dalda Oscar adaylığı elde etti. Ödülü yalnızca Virginia Woolf karakterine hayat veren Nicole Kidman sahiplendi.

The Magnificent Ambersons (1942)

the-magnificent-amberson-1942-filmloverss

Amerikalı yazar Booth Tarkington’ın 1918 yılında yazdığı romanı The Magnificent Ambersons Amerika’nın sosyal tarihi açısından mühim bir eserdir. Öyle ki roman 1919 yılında Pulitzer Ödülünü kazandı.

The Magnificent Ambersons, usta yönetmen Orson Welles tarafından 1942 yılında beyazperdeye uyarlandı. Joseph Cotten, Agnes Moorehead ve Dolores Costello gibi oyuncuların yer aldığı film, RKO Pictures tarafından şu ana kadar yapılmış en iyi Amerikan filmlerinden biri olduğu düşünüldü. Film 1991 yılında korunması gereken filmler listesine eklendi.

The Age of Innocence (1993)

the-age-of-innocence-1993-filmloverss

Amerikalı yazar Edith Wharton’ın 1920 yılında ilk kez Pictorial Review dergisinde dört bölüm halinde yayımlanan hikâyesi sonrasında D. Appleton and Company tarafından kitap olarak basıldı. Yaldızlı Çağ diye bilinen 1870’lerde New York City’nin geçen ve üst sınıf bir çifti konu alan roman 1921’de Pulitzer Ödülünü kazandı. Böylece Edith Warthon ödülü kazanmış ilk kadın olarak tarihe adını yazdırdı.

Roman 1924 yılında ilk kez sessiz film olarak sinemaya uyarlandı. Ardından başrolünde Irene Dunne’ın yer aldığı bir uyarlama ile 1934’te bir kez daha beyazperdeye aktarıldı. 1993 yılında ise Martin Scorsese tarafından Daniel Day-Lewis, Winona Ryder ve Michelle Pfeiffer’ın yer aldığı bir oyuncu kadrosuyla üçüncü kez beyazperdeye uyarlandı. Film finansal bir başarı yakalayamamış olsa da pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından olumlu yorumlarla karşılandı.

Gone with the Wind (1939)

gone-with-the-wind-filmloverss

Amerikalı yazar Margaret Mitchell’in yazdığı tek kitap olan Gone with the Wind 1936 yılında yayımlandı. Dünyaca ünlü, en bilinen tarih romanı olan Gone with the Wind, Amerikan İç Savaşı döneminde geçer ve savaşın zorluklarıyla mücadele eden karakterleri ve ilişkilerini konu alır.

1937 yılında Pulitzer Ödülünü kazanan roman 1939 yılında Victor Fleming tarafından beyazperdeye uyarlandı. Oyuncu kadrosunda Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard ve Olivia de Havilland’ın yer aldığı film özellikle oyuncu kadrosuyla ilgili övgüler aldı ve pek çok eleştirmen Vivien Leigh’in Scarlett rolü için biçilmiş kaftan olduğu görüşünde birleşti. 1940’ta 8 dalda Oscar Ödülünü kucaklayan film aynı zamanda Akademi’den iki kez de Onur Ödülü kazandı.

The Yearling (1946)

the-yearling-filmloverss

Florida’nın kırsallarında yaşayan ve eserlerinde genellikle kırsal temaları ele alan Amerikalı yazar Marjorie Kinnan Rawlings’in 1938 yılında yayımlanan romanı The Yearling, 23 hafta boyunca çok satanlar listesinde yer aldı. 20’den fazla dile tercüme edilen roman 1939 yılında Pulitzer Ödülü kazandı.

The Yearling, 1946’a Clarence Brown tarafından beyazperdeye uyarlandı. Gregory Peck ve Jane Wyman’ın rol aldığı film, eşi ve oğluyla beraber Florida’da bir çiftlikte yaşayan ve çalışan İç Savaş gazisi Penny Baxter’in hikâyesini izler. Ailenin sağ kalan tek çocuğu Jody kendisine arkadaşlık etmesi için bir geyiği evlat edinir. Film yedi dalda Akademi Ödülüne aday gösterildi ve iki ödülü sahiplendi.

The Grapes of Wrath (1940)

grapes-of-wrath-filmloverss

Nobel Ödüllü Amerikalı yazar John Steinbeck’in 1939 yılında yayımlanan romanı The Grapes of Wrath kazandığı pek çok ödülün yanı sıra Pulitzer Ödülünü de sahiplendi. Kendisi de bir çiftçi çocuğu olan ve çiftçilik de yapmış olan Steinbeck; Amerika’nın çalışma sistemini, işçilerin çalışma koşullarını ve yaşamlarını eserlerine gerçekçi bir dille yansıtmıştır. Yine bunları ustalıkla kaleme aldığı kitabı The Grapes of Wrath, Büyük Bunalım zamanlarında geçer ve kuraklık, ekonomik zorluklar ve tarım endüstrisinin değişimi gibi sebeplerle Oklahoma’dan sürülen fakir bir aile olan Joad’ları, sürüldükten sonra yaşamlarını idame ettirebilmek için yaşadıklarını konu alır.

The Grapes of Wrath, 1940 yılında John Ford tarafından beyazperdeye uyarlandı. Başrollerini Henry Fonda ve Jane Darwell’in paylaştığı filmin özellikle ikinci kısmından sonrası ve sonu kitaptan önemli ölçüde farklıdır. Film, 1989 yılında Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından korunması gereken filmler arasına alınmıştır.

All the King’s Men (1949)

All-the-Kings-Men-filmloverss

Yeni Eleştiri Akımının kurucularından biri olan, Amerikalı şair, yazar ve eleştirmen Robert Penn Warren’ın 1946 yılında yayımlanan romanı All the King’s Men 1947’de Pulitzer Ödülünü kazandı. Modern Library’nin 20. yüzyılın en iyi kitaplarından biri seçilen ve TIME dergisinin 1923’ten beri en iyi 100 kitap listesinde bulunan All the King’s Men, Robert Rossen tarafından 1949 yılında beyazperdeye uyarlandı. Broderick Crawford, John Ireland ve Mercedes McCambridge’in rol aldığı filmde kazandı üç dalda Oscar Ödülüyle başarılı bir uyarlama olarak adını yazdırdı.

South Pacific (1958)

south-pacific-filmloverss

Listemizin tek müzikali olan South Pacific 1949 yılında Broadway’de prömiyerini yaptı. Büyük ve ani bir çıkış yakalayan müzikal 1925 kez sahnelendi. Richard Rodgers ve Oscar Hammerstein ortaklığıyla perdelenen bu meşhur müzikal 10 Tony Ödülünün yanı sıra Pulitzer Ödülünü de kazandı. Aynı zamanda uyarlandığı Tales of the South Pacific adlı kitap da Pulitzer Ödüllü bir eser.

1958 yılında Joshua Logan tarafından beyazperdeye uyarlanan South Pacific’in oyuncu kadrosunda Rossano Brazzi, Mitzi Gaynor, John Kerr, Ray Walston ve Juanita Hall gibi isimler yer aldı. Filmin soundtrack albümü ise iki yıldan fazla bir süre pek çok listede zirvede kaldı ve film müzikal tarihinde bir klasik olarak yer edindi.

The Caine Mutiny (1954)

the-caine-mutiny-filmloverss

Amerikalı yazar Herman Wouk’un İkinci Dünya Savaşı’nda Pasifik’teki deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı ve 1951 yılında yayımlanan romanı The Caine Mutiny 60 hafta boyunca New York Çok Satanlar Listesinin en tepesinde yer edindi.

Aynı yıl içerisinde Pulitzer Ödülünü kazanan kitap Edward Dmytryk yönetmenliğinde 1954 yılında beyazperdeye uyarlandı. Humphrey Bogart, Jose Ferrer, Van Johnson ve Fred MacMurray’in yer aldığı oyuncu kadrosuyla film, İkinci Dünya Savaşında Amerikan Donanması mayın gemisindeki kurgusal olayları konu alır. Beyazperdede de büyük bir başarı yakalayan ve yedi Oscar adaylığı bulunan filmin kitapla arasında ciddi farklılık yoktur.

Doubt (2008)

doubt-meryl-streep-filmloverss

Amerikalı oyun yazarı ve senarist olan John Patrick Shanley’nin 2004 yılında Manhattan’da sahnelediği Bronx’ta bulunan bir Katolik kilisesindeki iki rahibe ile bir rahibin hikâyesini konu alan Doubt: A Parable adlı oyunu 500’ün üzerinde sahnelendi ve ileriki zamanlarda Broadway’e transfer oldu.

2005’te ise Pulitzer Ödülü kazanan eser, Shanley tarafından 2008 yılında beyazperdeye uyarlandı. Başrollerinde Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis’in yer aldığı film, beş dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi.

A Streetcar Named Desire (1951)

a-streetcar-named-desire-filmloverss

20. yüzyılın en iyi oyun yazarlarından biri olan ABD’li Tennessee Williams’ın 1947 yılında sahnelemeye başladığı ve Amerikan tiyatrosu için bir başyapıt olarak gösterilen oyunu A Streetcar Named Desire, 1948 yılında Pulitzer Ödülü kazandı.

1951 yılında ise oyunun da yönetmenliğini üstlenmiş olan Elia Kazan bu klasik eseri beyazperdeye taşıdı. Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter ve Karl Malden’ın yer aldığı oyuncu kadrosuyla film büyük bir başarı elde etti. Orta yaşlarda yalnız bir kadın olan Blanche’nin ailesinden kalan evi de kaybetmesi üzerine yıllar önce evden ayrılıp New Orleans’a taşınan kız kardeşinin yanına taşınmasını ve burada gelişen olayları konu alan film, 1999 yılında ise Birleşik Devletler Kütüphane Kongresi tarafından “kültürel, tarihsel olarak ve estetik açısından önemli” filmler arasında ilan edildi ve Ulusal Film Sicil Dairesi’nde korunmasına karar verildi.

Cat on a Hot Tin Roof (1958)

cat-on-a-hot-tin-roof-filmloverss

Tennessee Williams’ın bir diğer klasik oyunlarından ve aynı zamanda Williams’ın kişisel favorisi de olan Cat on a Hot Tin Roof, 1955 yılında Pulitzer Ödülünü sahiplendi. O yıl içerisinde Joseph Pulitzer Jr., ödülün Cat on a Hot Tin Roof’a verilmesi için jüriye baskı yapmış olsa da jüri bu oyunu elindeki beş kişilik aday listesi içerisindeki en zayıf oyun olarak görmektedir. Fakat en sonunda Williams ödülü alır.

Ödüllü oyun, 1958 yılında ise Richard Brooks yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı. Başrollerinde Elizabeth Taylor ve Paul Newman’ın yer aldığı bu film vizyona girdiği yıl içerisinde en çok hasılat yapan filmlerden biri oldu. Filmin beğenilmesine ve büyük başarısına rağmen Williams uyarlamadan nefret ettiğini defalarca dile getirdi. Zira oyun ve uyarlama arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Ancak her iki eser de birbirinden başarılı ve klasik eserler olarak alanlarında yer edinmişlerdir.

You Can’t Take it with You (1938)

you-cant-take-it-with-you-1938-filmloverss

George S. Kaufman ve Moss Hart’ın 1936 yılnda Broadway’de prömiyerini yapan ve 838 kez sahnelenen komedi oyunu You Can’t Take it with You, 1937’de Pulitzer Ödülünü sahiplendi.

Frank Capra tarafından beyazperdeye taşınan uyarlama da 1938’de yedi dalda aday gösterildiği Akademi Ödüllerinden iki dalda ödül kazandı. Jimmy Stewart, Jean Arthur, Lionel Barrymore gibi usta oyuncuların yer aldığı film, zengin ve züppe bir ailenin oğlu olan Tony’nin şirketlerinde çalışan Alice ile evlenmeye karar vermelerini ve bu süreçte yaşadıkları sınıf çatışmalarını konu almaktadır.

Glengarry Glen Ross (1992)

glengarry-glen-ross-filmloverss

Glengarry Glen Ross, David Mamet yönetmenliğinde sahnelenen ve tercih edilmeyen emlakları satmak için birçok etik veya kanuni olmayan yola başvuran, dört umutsuz emlakçının hayatlarındaki iki günden parçaları konu alan bir tiyatro oyunudur. Oyun, 1982’de İngiltere’de galasını yaptıktan sonra 1984’ün Mart ayında 1985’in Şubat ayına kadar Broadway’de sahnelendi.

1984 yılında ise Drama dalında Pulitzer Ödülüne layık görülen oyun, 1992 yılında James Foley tarafından beyazperdeye uyarlandı. Jack Lemmon, Al Pacino, Kevin Spacey ve Alec Baldwin gibi usta oyuncuların yer aldığı film, gişede beklenilen rakamlara ulaşamamış olsa da çok fazla övgü dolu yorumlarla ve olumlu eleştirilerle karşılaştı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information