Crashing’den Black Earth Rising’e, Derry Girls’ten Green Frontier’a Rotten Tomatoes verilerine göre Netflix’te izlenebilecek az bilinen 50 iyi dizi!

2013 yılında orijinal içerik alanına girdikten sonra hızla büyüyen Netflix, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcıya ulaşırken, bu kullanıcılara sunduğu içerik seçkisini de her geçen gün biraz daha zenginleştirdi. Bir yandan birbirinden farklı orijinal yapımlara imza atan Netflix, bir yandan da yaptığı lisans anlaşmaları ile lisanslı içeriklerine yenilerini ekledi. Bugün platformda binlerce dizi, film, belgesel, stand-up gösterisi, reality show ve kısa film yer alıyor. Üstelik bunlara her gün onlarca yeni içerik ekleniyor. Bu içerik zenginliği kullanıcılar için oldukça sevindirici olsa da, içerik üreticileri için eserlerinin bu kalabalık içinde kaybolup gitme riskini doğuruyor. Zira her hafta çok sayıda yeni içerik yayınlayan Netflix, çoğu zaman orijinal yapımları için bile büyük tanıtım kampanyaları yürütmüyor. Bu da aslında eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanmış, izleyicilerin şans vermesini hak eden bazı yapımların gözden kaçmasına neden oluyor.

Rotten Tomatoes’ta eleştirmenlerden aldıkları oylarla oldukça yüksek puanlara sahip olan, ancak Netflix’te geniş izleyici kitlesine ulaşmayan bu yapımlardan 50’sini aşağıda bulabilirsiniz.

Bu 50 dizi arasında Crashing, Easy, Green Frontier, Derry Girls, The Last Kingdom gibi kesinlikle şans verilmeyi hak eden yapımlar olduğu kadar, Queen Sono ve Jinn gibi Rotten Tomatoes’un artı veya eksi oy verilmesine dayanan iki seçenekli puanlama sisteminin ne kadar yetersiz olabileceğini gösteren bazı diziler de bulunuyor.

Rotten Tomatoes Verilerine Göre Netflix’te İzlenebilecek Az Bilinen 50 İyi Dizi

Gizem-Polisiye

Black Earth Rising – 2018 – %79

Ruanda’daki soykırımın ardından bir insan hakları avukatı tarafından evlat edinilen yasal araştırmacı Kate savaş suçlarıyla ilgili davaları aldığında geçmişiyle yüzleşir.

Delhi Crime – 2019 – %92

Delhi toplu tecavüz sonrası çalkalanırken komiser muavini Vartika Chaturvedi, suçlular için özenli bir arama çalışması yürütür. Dizi, 2012 Nirbhaya olayından uyarlandı.

Hinterland – 2014 – %83

Galler kırsalı için Londra’dan vazgeçen problemli bir dedektif, kendini ruh durumu kadar karanlık sırların olduğu bir yerde bulur.

Glitch – 2015 – %80

Yerel halktan yedi kişi açıklanamaz biçimde sapasağlam olarak mezarlarından kalkınca bir polis memuru ve doktor duygu yüklü bir gizemle karşı karşıya kalır.

Sacred Games – 2018 – %92

Geçmişlerindeki bir bağlantı, dürüst bir polisi bir çete patronuna götürür. Onun yaptığı gizemli uyarı ise polisi Mumbai’yi bir felaketten kurtarma mücadelesine sürükler.

Komedi

Crashing – 2016 – %82

Kate yeni ev arkadaşları Lulu’dan rahatsızlık duymaya başlar. Melody, Colin’den randevu koparmaya çalışır. Sam bir günlük izin alması için Fred’e ısrar eder.

Workin’ Moms – 2017 – %75

Doğum izni sona erdi. Artık işe geri dönme zamanı. Bu dört anne; çocukları, patronları, aşk hayatları ve günümüz Torontosu’nun yaşantısıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Astronomy Club: The Sketch Show – 2019 – %100

Bireysel bakış açılarını bütünleştirerek tek bir sese dönüştüren skeç komedi grubu Astronomi Kulübü, ince ve absürt bir mizah anlayışı sunuyor.

The IT Crowd – 2016 – %75

Teknoloji cahili müdürün yardım ettiği, bodrumda yaşayan iki şaşkın, bir ahmak tarafından yönetilen şirkette IT biriminin tadını çıkarır.

The Curious Creations of Christine McConnell – 2018 – %100

Aşırı yetenekli bir pastacı ve sanatçı olan Christine McConnell; evini akıldan çıkmayan şekerlemeler, ürkütücü el işleri ve çok uygunsuz yaratıklarla doldurur.

Derry Girls – 2018 – %100

1990’larda Kuzey İrlanda’da yaşanan siyasi çatışmaların ortasında, beş lise öğrencisi evrensel ergenlik sorunlarıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Lovesick – 2015 – %94

Dylan gerçek aşkı yakalamaya çalışırken cinsel yolla bulaşan klamidyaya yakalandığını öğrenir. Şimdi, eskiden ilişki yaşadığı herkese tek tek ulaşıp bu haberi vermelidir.

Rake – 2010 – %100

Zeki ve azimli bir avukat olan Cleaver Greene, aynı zamanda eski bir uyuşturucu bağımlısı ve kumar tutkunudur ve meslektaşları tarafından pek sevilmez.

I Think You Should Leave with Tim Robinson – 2019 – %96

Çok sayıda konuk yıldızın yer aldığı bu sıra dışı skeç komedi dizisinde olağan etkileşim diye bir şey yok.

Easy – 2016 – %85

Yıldızlarla dolu bir kadroya sahip bu dizide, Şikago’da yaşayan insanların günümüz aşk, cinsellik, teknoloji ve kültür labirentinde kayboluşları konu alınıyor.

On My Block – 2018 – %95

Los Angeles’ın merkezindeki çetin bir mahallede yaşayan zeki, eğlenceli ve zorluklara alışkın dört gencin kadim dostluğu, liseye başlamalarıyla birlikte sınavdan geçer.

The Letdown – 2017 – %91

2 aylık bir bebeği olan Audrey, bir yeni ebeveyn destek grubuna katılır. Burada, farklı zorluklarla ve yaşamsal değişikliklerle karşılaşan sıra dışı arkadaşlar edinir.

It’s Bruno! – 2019 – %100

Eski kafalı bir Brooklyn yerlisi, günlerini sevimli köpeği Bruno ile ilgilenerek ve komşularının Bruno’ya hak ettiği saygıyı göstermesini sağlayarak geçirir.

Special – 2019 – %96

Serebral palsi hastası, eşcinsel bir genç adam, sonunda kendi istediği yaşamın peşinden gitme umuduyla izole hayatının dışına çıkar.

Bonding – 2019 – %71

Ek iş olarak dominatristlik yapan New Yorklu bir lisansüstü öğrencisi, lisedeyken en iyi dostu olan gey arkadaşını asistanı olarak tutar.

Dramalar

Kantaro: The Sweet Tooth Salaryman – 2017 – %100

Seçkin yayın satış temsilcisi Kantaro, en leziz şekerlemelerin keyfini çıkarma arayışını gizlice sürdürmek için müşteri ziyaretlerini rekor sürede tamamlar.

Las chicas del cable – 2017 – %100

Lidia’nın kimliği sorgulanınca polis çağrılır. Francisco’nun karısı şüphelenmeye başlar ve Carolina’dan yardım ister.

She’s Gotta Have It – 2017 – %85

Yıldızının parlamasını sağlayan filmden uyarlanan bu Spike Lee dizisinde Nola Darling, üç aşığını idare ederken kendine ve hayallerine sadık kalmaya çalışıyor.

Secret City – 2016 – %100

Skandalları ortaya çıkaran amansız bir gazeteci, hayatını ve kariyerini tehlikeye atarak Avustralya’nın siyasi kulislerinde gerçek ve şeffaflık için mücadele ediyor.

Midnight Diner: Tokyo Stories – 2016 – %100

Oldukça sıradan gözüken bu Japon lokantasını benzerlerinden ayıran bir fark var. Müdavimlerinin, sevdikleri yemekler üzerinden birbiriyle kurduğu basit ama derin bağ…

Versailles – 2015 – %71

Fransa kralı XIV. Louis, aşk ve siyasetin acımasız savaş alanına dönüşecek şatafatlı bir saray siparişinde bulunur.

Aksiyon – Macera

Queen Sono – 2020 – %91

Güney Afrikalı casus Queen Sono, annesinin ölümünün ardındaki gerçeği keşfetmeye çalışırken kendini iş ve siyaset dünyası arasındaki çirkin ilişkilerin ortasında bulur.

Fauda – 2015 – %100

Elit İsrail ajanı, öldürdüğünü sandığı Filistinli savaşçıyı yakalamak için emekliliğine ara verdiğinde, birbirini tetikleyecek karmaşık bir olaylar zincirini başlatır.

The Last Kingdom – 2015 – %87

Uhtred, Bebbanburg’un savunmasının İskoç saldırılarınca zayıf düşürüldüğü haberini alır ve doğuştan gelen hakkını almayı planlar, ama Edward yardım etmeyi reddeder.

Korku – Gerilim

Jinn – 2019 – %83

Petra’ya yapılan bir okul gezisi sonucunda biri iyi, diğeri kötü olan iki cin, insanların yaşadığı âleme geçer ve liseyi doğaüstü bir savaş meydanına çevirir.

Ghoul – 2018 – %86

Askerî bir gözaltı merkezindeki yeni bir mahkûm esrarengiz davranışlar sergilediğinde genç bir sorgucunun gerçeği arayışı ölüm kalım savaşına dönüşür.

The Rain – 2018 – %82

Yağmurla yayılan ölümcül bir virüs nedeniyle bir yer altı sığınağında saklanan Simone ve Rasmus, bilim insanı babalarından ayrı düşer.

Marianne – 2019 – %93

Memleketine geri dönen ünlü bir korku yazarı, rüyalarına musallat olan kötü ruhun gerçek dünyada ortalığı birbirine kattığını keşfeder.

Black Summer – 2019 – %76

Zombi istilasının karanlık ilk günlerinde, birbirlerini hiç tanımayan insanlar, hayatta kalıp sevdiklerine dönmek için gereksindikleri gücü bulmak üzere bir araya gelir.

Raising Dion – 2019 – %82

Dul bir anne, oğlunun yeni ortaya çıkan süper güçlerini çevreleyen gizemi çözmek için kolları sıvar ve onun olağanüstü yeteneklerini gizlemeye çalışır.

Crazyhead – 2016 – %100

Bovling salonunda çalışan Amy ve toplum yapısına pek uymayan Raquel 20’li yaşlarının başlarında hem birkaç iblisin icabına bakıyor hem de içlerindeki şeytanla yüzleşiyor.

Green Frontier – 2019 – %100

Bogotálı genç bir dedektif, dört kadının öldürülmesini araştırmak için geldiği ormanda büyüye, şeytani bir plana ve kendi kökenlerine dair gerçekleri açığa çıkarır.

Animasyon

Tuca & Bertie – 2019 – %98

Sıkı dost olan özgür ruhlu tukan Tuca ve kendinden şüphe eden ardıç kuşu Bertie, hayatın inişli çıkışlı yollarında birbirlerine rehberlik ediyor.

Neon Genesis Evangelion – 1995 – %100

İkinci Patlama’dan on beş yıl sonra Shinji Ikari, korkunç Havariler’e karşı savaşan genç meka pilotlardan biri olarak babasının grubu Nerv’e katılır.

Seis Manos – 2019 – %100

Bir dövüş sanatları ustasının yetiştirdiği yetimler; şeytani güçler, uyuşturucu kartelleri, kadim ritüeller ve kanlı kurbanların olduğu bir gizeme karışır.

Devilman CryBaby – 2018 – %89

İblisler yeniden uyanmış ve insanlık karmaşa içindeyken hassas bir iblis çocuk, gizemli arkadaşı Ryo tarafından kötülüğe karşı acımasız ve kuralsız bir savaşa gönderilir.

Kipo and the Age of Wonderbeasts – 2020 – %100

İzole yetişmiş ancak mücadeleci bir kız, ayaktakımı ekibinin yardımıyla mutant hayvanlarla dolu bir dünyada zorlukları aşarak hayatta kalmayı ve evine dönmeyi öğrenir.

Belgesel Dizileri ve Reality Show‘lar

Salt Fat Acid Heat – 2018 – %100

Samin Nosrat’ın James Beard ödüllü çok satan Salt, Fat, Acid, Heat adlı kitabından uyarlanan bu belgesel, iyi yemek yapmanın ana unsurları bakımından temel bir rehber niteliğinde. Caroline Suh tarafından yönetilen dört bölümlük dizinin her bölümünde bize katılan neşeli rehberimiz Samin; İtalya’da ev mutfaklarını, Japonya’nın güney adalarını, Yucatán’ın sıcağını ve yemek kariyerine başladığı Berkeley’deki Chez Panisse’i ziyaret ediyor. Bu yolculuğunda yiyecekleri nefis kılan unsurları ve bu unsurları her yemeğe nasıl kolayca uygulayabileceğimize dair ana prensipleri keşfe çıkarak onların üzerindeki gizemi kaldırıyor.

Hyperdrive – 2019 – %100

Dünyanın dört bir yanından seçkin sokak yarışçıları, araçlar için bugüne kadar inşa edilmiş en büyük ve en zorlu engelli parkurda süperşarjlı özel yapım arabalarla sınırlarını test ediyor.

Sugar Rush – 2018 – %100

En lezzetli tatlıları pişirmek üzere zamana ve birbirlerine karşı yarışan takımlar için süre, bir tarifin en önemli malzemesidir.

The Toys That Made Us – 2017 – %100

Tarihin en çok iz bırakan oyuncaklarının yaratıcıları, milyar dolarlık eserlerinin yükselişini ve bunların kimi zaman uğradığı başarısızlıkları anlatıyor.

Ugly Delicious – 2018 – %100

Gereksiz her şeyden arınmış saf lezzet. Yıldız şef David Chang, dünyanın en tatmin edici yemeği için arkadaşlarını ağız sulandırıcı, kültürler arası bir ava çıkarıyor.

Abstract: The Art of Design – 2017 – %100

Olafur Eliasson, Tate Modern’da sergilenen ışıklandırılmış güneş ve kent sokaklarındaki Arktik buzlar gibi duyusal açıdan zengin, katılımcı enstalasyonlar yaratıyor.

Hip Hop Evolution – 2016 – %100

Bu belgesel dizisinde, nüfuzlu MC’ler, DJ’ler ve piyasanın önde gelen isimleri ile yapılan röportajlarla türün 1970’lerden 2000’lere dinamik evrimi ele alınıyor.

Nailed It – 2018 – %95

Kötü yemekleriyle ünlü sıradan aşçılar 10.000 dolar ödül için yenebilir sanat eserlerini yeniden yaratıyor. Biraz reality yarışma programı biraz rezalet.

Kaynak: Rotten Tomatoes

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information