Marvel’ın 2020 ve 2021’de seyirci ile buluşturacağı yapımlardan, Watchmen dizisine San Diego Comic-Con 2019’un öne çıkan haberlerini ve dikkat çeken fragmanlarını derledik.

Bu sene 18-21 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen San Diego Comic-Con, her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaseverler için heyecan verici birçok gelişmeye sahne oldu. Disney, WarnerMedia ve Universal gibi dev stüdyolar merakla beklenen yeni projelerini fuar kapsamında düzenledikleri panellerde tanıtırken, dikkat çekici birçok fragman da ilk kez Comic-Con’da gösterildi. Comic-Con 2019’un artık geri kalmasıyla birlikte, biz de bu yılki Comic-Con’un öne çıkan haberlerini ve dikkat çekici fragmanlarını derledik.

Comic-Con 2019’un Öne Çıkan Haberleri ve Fragmanları

Marvel

Özellikle çizgiroman uyarlamaları için ayrı bir öneme sahip olan Comic-Con’da en heyecan verici paneller genelde Marvel’ın düzenlediği paneller oluyor. Daha önceki yıllarda da gelecek planlarını Comic-Con’da açıklayan Marvel, bu yıl da geleneği bozmadı ve hazırlık sürecinin farklı aşamalarındaki yeni film ve dizilerini tanıttı.

***Yazının bu bölümü Avengers: Endgame ve öncesinde çıkan Marvel filmleri ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Avengers: Endgame ile sinematik evreninde bir dönemi kapattıktan sonra Spider-Man: Far From Home ile Marvel Sinematik Evreni’nin 3. fazını tamamlayan stüdyo, sinematik evrenin 4. fazında yer alacak yapımları açıkladı. Yapımlar diyoruz çünkü sinematik evrenin 4. fazında filmlere Disney+’ta yayınlanacak diziler de eşlik edecek. Daha önce çeşitli kanallarda ve dijital platformlarda yayınlanan Agents of S.H.I.E.L.D., Daredevil ve The Punisher gibi dizilerin aksine bu yeni diziler doğrudan Marvel Studios tarafından hazırlanacak ve Kevin Feige önderliğinde şekillendirilen bu diziler sinematik evrende olup bitenleri doğrudan etkileyecek.

Marvel Sinematik Evreni’nin 4. fazındaki film ve diziler şöyle;

Black Widow – 1 Mayıs 2020

The Falcon and the Winter Soldier (dizi) – 2020 sonbaharı

Eternals – 6 Kasım 2020

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 12 Şubat 2021

WandaVision (dizi) – 2021 ilkbaharı

Doctor Strange in the Multiverse of Madness – 7 Mayıs 2021

Loki (dizi) – 2021 ilkbaharı

What If…? (animasyon dizi) – 2021 yazı

Hawkeye (dizi) – 2021 sonbaharı

Thor: Love & Thunder – 5 Kasım 2021

Marvel Sinematik Evreni’nin başındaki isim olan Kevin Feige, panelin sonunda yaptığı açıklamada, tarihleri ile birlikte duyurulan bu projelerin yanı sıra hazırlık aşamasında başka filmler de olduğunu duyurdu. Bu projeler; Oscar ödüllü oyuncu Mahershala Ali‘nin başrolünü üstleneceği yeni Blade filmi, Black Panther 2, Captain Marvel 2, Guardians of the Galaxy vol. 3, yeni bir Fantastic Four filmi ve tabii ki X-Men olacak. Bu arada Kevin Feige’nin Comic-Con’daki sonra yaptığı açıklamayla tarihleriyle birlikte açıklanan film ve diziler dışındaki projelerin 4. faza dâhil olmadığını ve bunları 5. fazda yer alacağını açıkladığını hatırlatmakta fayda var. Yani Blade ve Fantastic Four gibi projeler duyurulmuş olsalar da beyazperdede görmek için Marvel Sinematik Evreni’nin 2022’de başlayacağı tahmin edilen 5. fazının beklememiz gerekecek.

Elbette Marvel sadece yeni film ve dizilerinin yayın tarihlerini açıklamakla kalmadı, aynı zamanda bu projeler hakkında merak edilen birçok detayı da açıklığa kavuşturdu. Marvel’in yeni projeleri hakkında paylaşılan detaylar şu şekilde:

Black Widow

Scarlett Johansson’ın başrolünü üstlendiği Black Widow filmi bir prequel olacak ve ilk The Avengers filminin öncesinde geçecek. Cate Shortland’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson’a David Harbour, Florence Pugh, O-T Fagbenle ve Rachel Weisz eşlik ediyor. Filmin asıl kötü karakterinin Taskmaster olduğu doğrulanırken, Florence Pugh’un Yelena Belova karakterine hayat verdiği de resmiyet kazandı. Yelena Belova çizgiromanlarda Black Widow olarak Natasha Romanoff’un yerini aldığı için Pugh’un Marvel Sinematik Evreni’nin geleceğinde önemli bir rol oynama ihtimali ortaya çıktı.

The Falcon and the Winter Soldier

Disney+’ta yayınlanacak dizi adından da anlaşılabileceği gibi Anthony Mackie’nin canlandırdığı Falcon ile Sebastian Stan’in canlandırdığı Winter Soldier’ın maceralarına odaklanacak. Avengers: Endgame’in sonunda Captain America kalkanını Falcon’a devrettiği için karakterin Marvel’in 4. fazında yeni Captain America olarak izleyicilerin karşısına çıkabileceği konuşuluyordu. Anthony Mackie’nin Comic-Con’da sahneye Captain America’nın kalkanıyla çıkması bu spekülasyonların altının boş olmadığını gösterdi. The Falcon and the Winter Soldier’ın Avengers: Endgame’in sonrasında geçeceği doğrulanırken, oyuncu kadrosunda Mackie ve Stan’e Daniel Brühl’ün de eşlik edeceği açıklandı. Hatırlayacağınız gibi Brühl, Captain America: Civil War’da Avengers’ı birbirine düşüren Baron Zemo karakterine hayat vermişti. Marvel Sinematik Evreni’nde Agent 13’e hayat veren Emily Van Camp’in dizide rol alacağı yönündeki söylentiler ise cevapsız kaldı.

Eternals

Guardians of the Galaxy gibi Marvel evreninde geçen kozmik bir hikâye anlatacak olan Eternals’ın oyuncu kadrosu açıklandı. Filmin oyuncu kadrosunda yer alacak isimlerle ilgili daha önce ortaya atılan iddiaların büyük bir bölümü doğru çıktı. Chloé Zhao‘nun yöneteceği filmin başrollerini Angelina Jolie, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Lauren Ridloff, Brian Tyree Henry, Salma Hayek, Lia McHugh ve Don Lee (Ma Dong-Seok) üstlenecek.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Destin Daniel Cretton’ın yönettiği filmde Shang-Chi’yi Simu Liu canlandıracak. Başrollerde Liu’ya Tony Leung ve Awkwafina eşlik edecek. Tony Leung filmde Marvel çizgiromanlarının en önemli kötü karakterlerinden biri olan Mandarin’e hayat verecek. Hatırlayacağınız gibi Iron Man 3’de Ben Kingsley Mandarin karakteriyle izleyicilerin karşısına çıkmış ancak filmin son perdesinde karakterin aslında Mandarin değil, onu taklit eden bir aktör olduğu ortaya çıkmıştı.

WandaVision

WandaVision’da Elizabeth Olsen Scarlet Witch rolüyle geri dönerken, Paul Bettany de bir kez daha Vision karakterine hayat verecek. Dizide bu iki isme Monica Rambeau rolüyle Teyonah Parris eşlik edecek. Hatırlayacağınız gibi Rambeau, Captain Marvel’da izleyicilerin karşısına çıkmıştı. Captain Marvel’da henüz bir çocuk olan Monica Rambeau, WandaVision’da ise yetişkin hâliyle yer alacak.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Yönetmen koltuğuna bir kez daha Scott Derrickson’ın oturacağı yeni Doctor Strange filminin Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk “korkutucu film” olacağı açıklandı. Filmde Doctor Strange’e Scarlet Witch de eşlik edecek ve WandaVision’da yaşananlar bu filme doğrudan etki edecek.

Loki

Avengers: Engame’de yaşananlardan doğrudan etkilenecek olan Loki dizisi, filmde Uzay Taşı’nı alıp kaçan karakterin bu noktadan sonra yaşadığı maceraları konu alacak. Öte yandan karakterin bu dizide farklı zamanlara ve farklı evrenlere yolculuk edeceği açıklandı.

What If…?

Disney+’ta yayınlanacak bu animasyon dizide Marvel Sinematik Evreni’nde gördüğümüz karakterlerin tarihin akışı farklı olduğu takdirde ne kadar farklı yollar izleyebileceğine şahit olacağız. Dizinin seslendirme kadrosunda Michael B. Jordan (Killmonger), Sebastian Stan (Bucky Barnes), Josh Brolin (Thanos), Mark Ruffalo (Hulk(, Tom Hiddleston (Loki), Samuel L. Jackson (Nick Fury), Chris Hemsworth (Thor), Hayley Atwell (Peggy Carter), Chadwick Boseman (Black Panther), Karen Gillan (Nebula), Jeremy Renner (Hawkeye), Paul Rudd (Ant-Man), Michael Douglas (Hank Pym), Neal McDonough (Dum Dum Dugan), Dominic Cooper (Howard Stark), Sean Gunn (Kraglin), Natalie Portman (Jane Foster), Taika Waititi (Korg), Toby Jones (Arnim Zola), Djimon Hounsou (Korath), Jeff Goldblum (Grandmaster) ve Michael Rooker (Yondu). Dizinin anlatıcısı ise Jeffrey Wright olacak.

Hawkeye

Jeremy Renner’ın başrolünü üstlendiği dizide Hawkeye’ı Marvel çizgiromanlarının sevilen karakterlerinden Kate Bishop’ı eğitirken izleyeceğiz. Çizgiromanlarda Hawkeye olarak Clint Burton’ın yerini alan Kate Bishop’ın Marvel Sinematik Evreni’nin geleceğinde nasıl bir rol oynayacağı merak konusu. Bu rol için seçilen isim, karakterin sinematik evrenin geleceğindeki ne kadar yer alacağını anlamamıza yardımcı olacaktır. Ancak şimdilik bu rolü kimin üstleneceği belirsizliğini koruyor.

Thor: Love & Thunder

Taika Waititi’nin yazıp yöneteceği Thor: Love & Thunder, Thor hikâyesinde önemli bir değişikliğe sahne olacak. İlk iki Thor filminde Jane Foster karakterine hayat veren Natalie Portman, yeni filmde de rol alacak Thor’un yerini alarak Mjolnir’i savuran isim olacak. Öte yandan Thor Ragnarok ile seriye dâhil olan Tessa Thompson da Valkyrie rolüyle geri dönecek ve filmde oldukça önemli bir role sahip olacak. Elbette bu iki isme Thor rolüyle Chris Hemsworth eşlik edecek.

DC

Walter Hamada’nın DC filmlerinin başına geçmesiyle önceki yıllardan farklı bir yol izleyen DC, daha önceki Comic-Con’larda olduğu gibi onlarca film açıklayıp bunların yarısını çekmek yerine filmleriyle ilgili planlarını somut adımlar atılan projelerle sınırlı tutma yoluna gitti. Bu yüzden de bu yıl Comic-Con’da DC filmleriyle ilgili bir açıklama yapılmadı. DC’nin bu yılki Comic-Con panelinde bunun yerine dizilere odaklanıldı.

Arrow, The Flash, Supergirl ve Batwoman gibi The CW’de yayınlanan DC uyarlamalarından yeni fragmanlar yayınlanırken, DC Universe’te yayınlanacak yeni animasyon dizi Harley Quinn‘den de ilk uzun soluklu fragmanı yayınladı.

Öte yandan DC Universe dizilerinden Titans, Doom Patrol ve Young Justice‘in yeni sezon için resmi onayı aldığı açıklandı. Doom Patrol’un 2. sezonu DC Universe ile aynı anda HBO Max’te de yayınlanacak. Son olarak DC Universe’in en popüler dizisi olan Titans’ın 2. sezonunun 6 Eylül’de izleyiciler ile buluşacağı açıklandı.

HBO

Bu yıl ekranlara veda eden Game of Thrones’un boşluğunu doldurup dolduramayacağı merak konusu olan HBO, bu konuda iddialı olan yeni dizilerini Comic-Con’da tanıttı. Merakla beklenen Watchmen dizisi ve His Dark Materials’tan yeni fragmanlar yayınladı. Ayrıca HBO’nun en sevilen dizilerinden Westworld’ün 3. sezonundan yeni bir fragman da paylaşıldı.

Comic-Con 2019’da öne çıkan diğer haberler şu şekilde;

Terminator 2: Judgment Day’de John Connor’ı canlandıran Edward Furlong, yıllar sonra yeniden aynı karaktere hayat verecek. Tim Miller’ın yönettiği Terminator: Dark Fate’te Furlong’un canlandırdığı John Connor da yer alacak.

It uyarlaması ile adından söz ettiren Andy Muschietti, İsveç’in kasaba yaşamını fütüristik tasarımlarıyla renklendiren İsveçli sanatçı Simon Stålenhag’ın eserlerinden uyarlanacak Electric State’i yönetecek. Filmin senaryosunu Avengers: Endgame’in senaristlerinden Christopher Markus ve Stephen McFeely kaleme alıyor.

Bong Joon-Ho imzalı Snowpiercer’dan uyarlanan aynı adlı dizi, önümüzdeki yıl TBS kanalında izleyici ile buluşacak.

Daha önce Preacher’ı televizyona uyarlayan Evan Goldberg ve Seth Rogen’ın yaratıcısı olduğu, süper kahraman hikâyelerine şiddet ve cinsellik dozu yüksek bir yorum getiren The Boys, daha başlamadan Amazon’dan 2. sezon onayını aldı. 2. sezonda dizinin oyuncu kadrosuna Aya Cash de katılacak.

Marvel dizilerinden Agents of S.H.I.E.L.D., önümüzdeki yıl yayınlanacak 7. sezonu ile ekranlara veda edecek.

Comic-Con 2019’un Dikkat Çekici Fragmanları


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information