30 Rock, Lost, Brooklyn Nine-Nine, Parks and Recreation, 24 gibi dizilerin senaristleri, sevilen karakterlerin Koronavirüs salgını sırasında neler yapacağını anlattı.

Koronavirüs salgını şu anda tüm dünyada insanların bir numaralı gündem maddesi hâline gelmiş olsa da, salgın nedeniyle setlere ara verildiği için bu salgının dizilerde olup bitenler üstündeki etkilerini henüz göremedik. Setler yeniden açıldıktan sonra, özellikle, güncel olayları ele almaya elverişli bir yapıya sahip olan sit-com‘larda karantina temalı bölümler göreceğimize şüphe yok.

Tüm bu sürecin televizyondaki karakterlere nasıl yansayacağını görmek için bir süre daha beklememiz gerekecek. Ancak bugün Vulture tarafından paylaşılan yazılar, salgından sonra televizyonda bizleri ne gibi hikâyelerin beklediği konusunda bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Sevilen dizilerin yaratıcılarına, senaristlerine ve yapımcılarına karakterlerinin salgın sırasında nasıl davranacağını soran Vulture, televizyon yazarları tarafından kendilerine gönderilen kısa metinleri paylaştı. Bazı yazarlar salgın temalı bölümlerini kısaca özetlerken, bazılarını eğlenceli diyaloglarla bu olaya nasıl yaklaşılabileceğini gösterdi. Tina Fey, Mike Schur, Carlton Cuse, Eric Kripke gibi isimler tarafından kaleme alınan bu metinlerin en dikkat çekici olanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sevilen Dizi Karakterleri Koronavirüs Salgını Sırasında Nasıl Davranırdı?

30 Rock – Tina Fey ve Sam Means

(“Yılanlarım yarasa yer, ben de Fransız öpücüğü konusunda pratik yapmak için yılanlarımı kullanırım, o yüzden bu kaçınılmazdı Liz Lemon!”) Tracy virüsü kapıp atlattıktan sonra kendisini bağışıklığı olan bir “yeşil insan” ilan edip insanlara yardım ederdi. Bu yüzden bir itfaiyeci gibi giyinip yaşlılara yasa dışı şekilde getirilmiş kutu denizanaları götürürdü.”

Jack, Liz’i General Electric’in Connecticut kıyılarındaki gizli adasına gelmesi için ikna etmeye çalışırdı. Tüm şirket yöneticileri ve sadece 40 yaşın altında olan eşleri orada olurdu. Tabii Liz eşitliği savunmak istediği için gitmezdi, tabii bir de muhtemelen orada herkes çıplak ayak gezeceği için. Ben almayayım. Kimseyi ilgilendirmiyormuş gibi evine kapanırdı ama yine de bir şekilde James Marsden ile seksten kaçardı.

En hazırlıklısı kıyametin yaklaştığına inanan bir tarikatta büyüyen ve “Kıyamete Geri Sayım Takvimi”ni takip eden Kenneth olurdu. Bu diğer takvimlerden oldukça farklı bir takvim. “Mesela sadece iki Noel’imiz var ama Paskalya her dört saatte bir”. Jack, Kenneth’ın dolap dolusu konserve nohutlarını almak için milyonlarca dolar teklif ederdi ama Kenneth ona sadece iki kavanozu bedavaya verirdi. “İstifçilik bir günah efendim. Aynı kayak ve akraba olmadığın bir ata binmek gibi”.

Parks and Recreation – Mike Schur

İlk olarak Leslie CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)’nin sosyal izolasyonla ilgili tüm protokollerini önceden bilirdi ve Amerika’daki ilk koronavirüs vakasının üzerinden 24 saat geçmeden bunların hepsini uygulamaya koyardı. İnsanların ne yapıp ne yapmaması gerektiğini anlatan renkli posterler Pawnee’deki her lamba direğine ve panoya asılırdı ve bu süreçte herkesin görevinin ne olduğunu açıklayan bir şarkı yazardı. Belki John Lennon’dan Imagine gibi meşhur bir şarkının değiştirilmiş versiyonu olurdu. Ama sözleri insanları kızdıracak şeyler değil, onlara yardımcı olacak şeyler olurdu.

İkincisi birlik olmanın önemini herkesten çok anlardı. Tüm ilçe toplantıları online olarak sürdürülürdü. Bir gecede Zoom herkesin bilgisayarına yüklenmiş olurdu. Yine de yüz yüze temasın eksikliğinden endişe ettiği için Ann’le birlikte, uygun görülen bir metre mesafeyi koruyarak birlikte yürüyüşe çıkarlardı. Ann bir metre kuralını ihlal ederse kibarca dersi verilirdi, belki bir sprey şişesiyle. Sonunda Leslie aralarında ne kadar mesafe olması gerektiğini göstermek için bir tür giyilebilir Hula-Hoop geliştirirdi.

Tom, Donna, April, Andy ve 50 kişiyi daha her gün dört kez arayıp ateşleri ya da öksürmeleri var mı diye kontrol ederdi. Sanki bundan rahatsız oluyorlarmış gibi davransalar da aslında içten içe bunu severlerdi.

Ron artık kimse onu rahatsız etmeden tek başına kalabileceği için mutlu olurdu. Ama Leslie için endişelenirdi.

Frasier – Christopher Lloyd

Frasier kapuçinosuyla bir masaya oturur

Frasier:

Günaydın Niles.

Niles da başka bir masada kapuçinosuyla oturmaktadır.

Niles:

Sana da Frasier.

Deri eldivenler giymiş olan Niles mendiliyle sandalyesini siler, sonra da laptop’unu silmeye başlar. Bu noktada ayrı evlerden Skype üzerinden konuştuklarını görürüz. Niles kamerasının lensini siler.

Frasier:

— Deri eldivenlerinin kamera lensindeki gıcırdamasını sevmediğimden değil ama Dr. Freud birinin fiziki çevresini aşırı temizlemesinin zihninin kirliliğiyle bir alakası olup olmadığını düşünebilirdi.

Niles:

— Bu eve kapanma sırasında ahlaksız düşüncelerim oldu. Dün gece sanal şarap kulübünde, olgunlaşmış  Bordeaux’nun bir birahanedeki kadın barmenin açılmak üzere olan bluzundan bile daha vaatkâr olduğu çıkarımında bulundum.

Brooklyn Nine-Nine – Dan Goor

Raymond Holt’un kaleminden:

“Ekibimle birlikte salgının ön cephelerinde olmadığım zaman elbette kocam Kevin ve sevgili köpeğimiz Köpek Cheddar ile kendimizi karantinaya alıyoruz. Kahvaltıda en sevdiğimiz yemeği yiyoruz: Tereyağı sürülmemiş sade bagel ve yanında ılık su. Öğlen, tat katılmamış tam tahıllı yulaf bar. Akşam yemeğinde ise her birimiz Kevin’ın haşlanmış pirincinden bir porsiyon alıyoruz. Tatlı içinse Kevin’ın haşlanmış pirincinden bir porsiyonu bölüşüyoruz.

Bugün Kevin’a en sevdiği yazar olan Faulkner’dan okudum. Sonra sıra bir saat boyunca obua dinlediğimiz “Obua Saati”ne geldi. Sonra Cheddar’a en sevdiği yazar olan Rimbaud’yu orijinal Fransızca versiyonundan okudum. Sonra Mario Party diye bir şey için Jake’den gelen teklifi geri çevirdim. Sonra Kevin ve Cheddar ile birlikte bir abaküs yapıp kullanmayı öğrendik. Sonra aramızda üç metre mesafe bırakarak mahallede yürüyüşe çıktık.

Şimdi yazdıklarımı tekrar okuyunca günlük rutinimin salgından öncekiyle birebir aynı olduğunu fark ettim. Kendinize dikkat edin. Evde kalın. Köpeğinize Rimbaud okuyun.”

Curb Your Enthusiasm – Jeff Schaffer

Bu yeni dönemde gündelik hayatımızı nasıl sürdürmemiz gerekiyor? Larry David yıllardır bunu size öğretmeye çalışıyor: Latte Larry’deki her masada dezenfekten bulunuyor, tuvaletinin kullanılmasına karşı cihat başlattı ve daha sosyal izolasyon diye bir şey ortada yokken sosyal izolasyon uyguluyordu. Hatta Larry’e göre hükûmet eliyle dayatılan sosyal izolasyon kuralları yeterli değil. Çünkü mesaj gruplarını, toplu cevapları, telefonu kapatmayı bilmeyen insanları, iyilikleri veya her gün bize dayatılan online toplulukla ilgili her şeyi kapsamıyor. Birçok şey yapıyoruz ama Larry’e göre daha fazlasını yapmalıyız. Larry sosyal mesafenin metrelerce değil kilometrelerce olmasını istiyor.

Evinde kendisini izole eden Larry içeri tıkılmış gibi hissetmiyor. Rahatlamış durumda. Yemek davetinize veya şiir okumanıza neden katılamayacağını açıklamak için bahane uydurması gerekmediği için ne kadar zaman kazandığını düşünüyor. Yürüyüşe çıktığında arada durup birileriyle konuşmayacağına emin olabilirsiniz. Her ne kadar kapanmış olsa da golf sahasına gizlice girip bir tur atmaya çalışabilir, ama insanların yokluğunda siyah kuğuların orayı daha çok sahiplendiğini fark edecektir.

Jeff sırf Susie’den kurtulmak için test sonucu pozitif çıkmış numarası yapar. Ama sırf Jeff’i perişan edebilmek için Susie’nin testi de pozitif çıkar. Bu yüzden Jeff ve Susie eve birlikte kapanır. Ve Jeff’in yasak ilişki sayısı düşer, ama sıfıra inmez.

Leon elleri yıkarken her tarafın yıkanması gerektiği konusuna şüpheli yaklaşır. Özellikle de işedikten sonra. “Kendimden başka bir şeye dokunmamışken neden elimi yıkayayım ki.”

Tüm bunlar sona erdiğinde Larry arabasını iyice yıkatmak için araba yıkamaya gider. Artık son işlemler yapılırken bir çalışanın temizlik bezine hapşırıp sonra o bezle direksiyonu sildiğini görür. Ve Larry eve yürüyerek döner.

Lost – Carlton Cuse

Sawyer’ın ilanından:

“COVID-19 öncesi stok yapma şansını kaçırdınız mı? Tuvalet kağıdına mı ihtiyacınız var? Bir derece veya son kullanma tarihi kısa süre önce geçmiş klorokin hapları? GetItFromSawyer.com adresine girin. Üstte saydığım şeylerin de aralarında bulunduğu bir ambar Dharma ürünüm olabilir; ayrıca Dharma birası, ranch sosu, tekila, bezelye, barbunya, kuru fasulye, börülce, ispirto, tavuklu şehriye çorbası, karton şarap, çorba, zeytin, çikolata parçacıklı kurabiye, kendi ev yapımı kuru etim ve bir astım spreyi. Hepimiz bu araftan çıkana kadar -gerçek araftan bahsetmiyorum- bırakın size yardım edeyim. Bilginiz olsun diye söylüyorum zaman yolculuğu tam bir bela, ama geleceğimizi gördüm ve hepimiz bunu atlatacağız. O zamana kadar kucak dolusu sevgiler, kendinize dikkat edin… ve namaste!”

24 – Howard Gordon

Cordilla virüsünün yayılmasını tek başına durduran Jack Bauer salgınlara alışık bir isim. Ancak Jack bir aksiyon adamı olduğu için koyulan bu sosyal mesafe kuralları nedeniyle huzursuz olurdu. Tabii kurallara uyar ve Disney+’ın sunduğu bir aylık ücretsiz abonelikten faydalanırdı… tabii başka bir diziyle crossover bölüm yapma şansı yoksa. Zaman yolculuğu içeren bir diziyle. O durumda birkaç ay geriye, salgının çıkış noktası olduğu düşünülen Wuhan’daki açık pazara gider ve tüm bunlar yaşanmadan önce pangolinleri ve yarasaları kafeslerinden kurtararak salgının ortaya çıkmasını engellerdi. Elbette Jack Bauer’in dünyayı bir kez daha kurtardığını hiçbirimiz bilmezdik. Ama Jack bunu sorun etmezdi.

Desperate Housewives – Marc Cherry

Bree Van De Kamp koronavirüsle başa çıkmak için her şeyiyle hazır olurdu. Çatı arasında acil durumlar için tuvalet kağıtları, garajında şişe sular, evin arkasındaki dondurucu da ise dondurulmuş yemekleri olduğu için çok mutlu olurdu. Aynı zamanda buna hazır olmayan arkadaşları Susan, Lynette ve Gabrielle’e yardım etmekten ve onlara yıllardır buna hazırlandığını kibarca hatırlatmaktan da mutluluk duyardı.

The Boys – Eric Kripke

Billy: “Hey sen. Evet sen. İki metre mesafeyi koru dostum. Bir adım daha atarsan şuradaki bayrak direğini alıp boğazına öyle bir sokarım ki yıldızlar ve şeritler kıçından çıkar, insanlar bütün gün g**üne selam dururlar. Güven bana, bir insanı hayalarından tutup bir yandan sosyal mesafemi koruyabilirim.”

Homelander: “Biz Amerikalıyız! John Wayne bir gripten korkar mıydı? Hayır! O yüzden dışarı çıkın ve para harcayın! Borsamızın güçlenmesini sağlayın! Ve eğer bir iki milyon yaşlı ölürse, Dede ve Nine Amerika için kahramanca bir fedakârlıkta bulunuyorlar! Paskalya’da hepinizle görüşürüz!”

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information