Uluslararası sinema dergisi Sight & Sound 2014’ün en iyi filmlerini seçti. Yılın en iyi yapımlarının sıralandığı listede Nuri Bilge Ceylan imzalı Kış Uykusu da yer alıyor.

Sight & Sound dergisinin 2014’ün en iyi filmleri listesinde yer alan filmler geniş bir yelpazeden seçilmiş. Dünyanın dört bir yanından toplam 112 sinema yazarının seçtiği bu filmler; bol ödüllü festival filmleri, bağımsız filmler, dev yapımlar, senenin başında vizyona giren ya da senenin son çeyreğinde seyircisi ile buluşan, geniş bir kitlenin izlediği ve hala seyircisine ulaşmayı bekleyen filmler arasından seçilmiş.

Sight & Sound‘un yayınladığı listenin başında ise Richard Linklater’ın 12 yılda çektiği yeni filmi Boyhood yer alıyor. Listede ayrıca Nuri .Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’nu da bulmak mümkün.

İşte Sight & Sound sinema dergisinin belirlediği 2014’ün en iyi 20 filmi.

Hazırlayan: Elif Güngör

2014’ün En İyi Filmleri

20. The Wind Rises

the-wind-rises-ruzgar-yukseliyor-1-filmloverss

The Wind Rises / Rüzgar Yükseliyor, Ghibli Animasyon Stüdyosunun kurucusu ve kısa süre önce emekli olacağını açıklayan usta animasyoncu Hayao Miyazaki’nin son filmi.

2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatına odaklanan film Miyazaki’nin Gekkan Model Graphics adlı dergi ve Tatsuo Hori‘nin romanı için yarattığı bir çizgi romana dayanıyor.  Film için kısaca Jiro Horikoshi’nin bir tüberküloz hastasıyla yaşadığı aşk hikayesi de denebilir.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”imtdgdGOB6Q”]

 

19. The Look of Silence

the-look-of-silence-filmloverss-001

Joshua Oppenheimer‘in yönettiği Danimarka yapımı belgesel, Oppenheimer’ın 2012 yapımı The Act Of Killing belgeselinin devamı niteliğinde. Belgesel, 1965-1966 Endonezya katliamlarını konu alıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”aA_ZHAs4M9k”]

 

18. Citizenfour

citizen-four-2014-filmloverss-001

Laura Poitras‘ın yönetmenliğini üstlendiği Citizenfour adlı belgesel, eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden ve Snowden’ın ABD istihbaratının yanı sıra, Avusturalya, İngiltere ve Kanada istihbaratına ait belgeleri sızdırması ve sızan dökümanların eşzamanlı olarak The Washington Post ve The Guardian gazetelerinde yayınlanması ile ortaya çıkan Küresel İzleme skandalını konu alıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”XiGwAvd5mvM”]

 

17. Two Days, One Night / İki Gün, Bir Gece

twodays_onenight_4-620x421

Jean-Pierre ve Luc Dardenne kardeşlerin dram türündeki son filmi Two Days, One Night‘ın (Deux Jours, Une Nuit) başrollerini Marion Cotillard ve Fabrizio Rongione paylaşıyor.

Belçika’nın En İyi Yabancı Film Oscar adayı olan film, evli ve çocuklu bir kadın olan Sandra’nın (Marion Cotillard) iş yerindeki sorunları ile mücadelesini konu alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”2G5k1ihk_tk”]

 

16. Birdman

birdman-8-filmloverss

Son yılların en başarılı isimlerinden Alejandro Gonzalez Inarritu‘nun yeni filmi Birdman, ya da diğer adıyla The Unexpected Virtue of Ignorance‘ın başrolünde Michael Keaton yer alıyor. Filmde Keaton’a Emma Stone, Naomi Watts, Edward Norton ve Zach Galifianakis eşlik ediyor.

Film, eskiden Birdman adında bir süper kahramana hayat vermiş bir oyuncunun, Broadway’e geri dönüş aşamasında yaşadıklarını anlatıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”uJfLoE6hanc”]

15. The Duke of Burgundy

the-duke-of-burgundy-filmloverss

Yönetmenliğini Peter Strickland‘in üstlendiği The Duke of Burgundy, kelebekleri inceleyen bir kadının sevgilisi ile olan ilişkisini anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sidse Babett Knudsen, Chiara D’Anna, Monica Swinn, Eugenia Caruso ve Kata Bartsch yer alıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”BJI6QduAey0″]

 

14. Whiplash

Whiplash-5547.cr2

Damien Chazelle’in Sundance’te Jüri Büyük Ödülünü kazanan dramı Whiplash’in başrollerinde Miles Teller ve J.K.Simmons yer alıyor. Film, mükemmel olmak isteyen hırslı bir caz bateristinin hocası tarafından fiziksel ve duygusal olarak sınanmasını konu alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”7d_jQycdQGo”]

 

13.The Wolf of Wall Street

 

Film Fall Preview

Başrolünde Leonardo DiCaprio‘nun yer aldığı The Wolf of Wall Street’in yönetmenliğini Martin Scorsese üstleniyor.

Film, para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı, firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olan Jordan Belfort’un hayat hikayesini konu alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”9Z4KYUeXHPQ”]

 

12. National Gallery

national-galler-1-filmloverss

Frederick Wiseman‘ın yönettiği belgesel izleyenleri, içinde sergilenen eşsiz eserleri ile dünyanın en önemli müzelerinden biri kabul edilen National Gallery‘nin içinde bir geziye çıkarıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”Yu7b-jGANr8″]

 

11. Mr. Turner

Mr.Turner

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Secrets and Lies ve Naked filmleriyle tanıdığımız usta yönetmen Mike Leigh’in son filmi Mr. Turner, dahi bir ressam olan W. Turner’ın hikayesini konu alıyor.

Filmin başrolünde, Harry Potter serisinden ve Sweeney Todd’dan tanıdığımız Timothy Spall yer alıyor. Spall, Mr. Turner rolüyle 67. Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Filmde ayrıca Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey ve Ruth Sheen yer alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”Tn4zSR_5io”]

10.Jauja

jauja-filmloverss

Lisandro Alonso‘nun yeni filmi Jauja‘nın başrollerinde Viggo MortensenDiego Roman ve Ghita Nørby yer alıyor. Film, bir baba ve kızının Danimarka’dan gizemli bir çöle yolculuklarını anlatıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”4q5QiB_qQ7U”]

 

9. Ida

ida-avrupa-film-odulleri-filmloverss

Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin siyah beyaz eseri Ida‘nın başrollerinde Agata KuleszaAgata Trzebuchowska ve Dawid Ogrodnik yer alıyor. 

1960’ların Polonyasında geçen filmde, hikayenin ana karakteri Ida, rahibe olma yolundaki son adımı atmadan önce, hayatta kalan son akrabası olan teyzesiyle tanışıyor. Birbirine zıt dünyalara ait bu iki kadının tanışmasıyla beraber Ida , daha önce varlığından bihaber olduğu bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Polonya’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adayı olan Ida’nın eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”oXhCaVqB0x0″]

 

8. The Tribe

tribe-plemya-filmloverss

Miroslav Slaboshpitsky‘nin yönettiği The Tribe’ın (Plemya) başrollerinde Grigoriy FesenkoYana Novikova  Rosa Babiy yer alıyor. Film, sağır bir genç kızın yatılı okul sistemine uyum sağlamaya çalışmasını konu alıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”bpLj9WYBK_c”]

 

7. Kış Uykusu

nuri-bilge-ceylan-kis-uykusu-2-filmloverss

Nuri Bilge Ceylan‘ın Cannes’da Altın Palmiye ödülünü kazanan son filmi Kış Uykusu‘nun başrollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nejat İşler, Nadir Sarıbacak gibi isimler yer alıyor.

Kış Uykusu; eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”627YfH1koj4″]

 

6. The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel - filmloverss 1

64. Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen son Wes Anderson filmi The Grand Budapest Hotel‘in oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Edward Norton, Mathieu Amalric, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Willem Dafoe, Léa Seydoux, Jeff Goldblum, Jason Schwartzman, Jude Law, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Tom Wilkinson, Bill Murray, Owen Wilson gibi tanınmış isimler yer alıyor.

Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da bir otelde yıllardır görev yapan ve karşılaştığı sorunları hızlıca çözme konusunda efsaneleşmiş bir otel görevlisinin yaşamını ele alıyor

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”1Fg5iWmQjwk”]

5. Under The Skin

Under the Skin - Filmloverss (2)

Michel Faber’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan bilimkurgu filmi Under the Skin‘in yönetmenliğini Jonathan Glazer üstleniyor. Scarlett Johansson’un başrolünü üstlendiği filmde kendisine seksi bir kadın imajı vererek otostop çeken erkekleri avlayan biz uzaylının hikayesi anlatılıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”NoSWbyvdhHw”]

 

4. Horse Money

horse-money-2-filmloverss

Pedro Costa‘nın son belgeseli Horse Money‘nin başrollerinde Tito FurtadoVitalina Varela ve  yer alıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”o18pMnnivMk”]

 

3.Leviathan

leviathan1-filmloverss

Oyuncu kadrosunda Aleksey Serebryakov’un ve Elena Lyadova‘nın yer aldığı Andrey Zvyagintsev‘in son filmi LeviathanCannes Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü, Münih Film Festivali’nde ise en iyi film ödülünü kazandı. Bazı sinema yazarlarına göre Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanması gereken film Kış Uykusu değil, Leviathan olmalıydı.

Filmin senaryosu, peygamber Eyüb’ün şeytanın elinde yargılanışını, arkadaşlarıyla acılarının kökenini ve doğasını tartışmasını, Tanrı için mücadele edişini ve Tanrı’nın ona verdiği cevabı kapsayan hikayeleri içeren ‘Eyüp Kitabı’ndan esinlenilerek yazılmış.

Filmin konusu küçük bir sahil kasabasında yaşayan sıradan bir aile olan Nikolai, Lilya ve oğulları Romka etrafında gelişiyor. Aile, arazilerini ve evlerini ellerinden almak isteyen yerel belediye başkanı tarafından sık sık rahatsız ediliyor. Sonunda Nikolai çareyi ordudan eski arkadaşı olan Dmitri’yi çağırmakta buluyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”2oo7H25kirk”]

 

2. Goodbye To Language 3D 

Adieu au Langage - filmloverss

Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini üstlendiği Goodbye To Language, artık aynı dili konuşamayan bir adamı ve onun eşini anlatacak olan yeni filminde, çiftin köpekleriyle yürüyüşe çıktıkları bir gün köpeklerinin birden araya girip konuşmaya başlamasını konu alıyor. Filmin başrollerinde Héloise GodetKamel Abdeli ve Richard Chevallier yer alıyor.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”Sjp0o_x6L7M”]

 

1. Boyhood

boyhood filmloverss 2

Richard Linklater’ın yazıp yönettiği ve çekimleri 12 yıl süren yeni filmi Boyhood‘un başrollerinde  Ethan Hawke yer alıyor.

Bir erkek çocuğunun 6 yaşından 18 yaşına kadar yaşadıklarını odağına alan Boyhood’un çekimleri de gerçek zamanlı olmuştu. Richard Linklater ve ekibi 12 yıl boyunca filmin çekimlerine devam etti ve oyuncu kadrosunun da başarısıyla ortaya neredeyse saf gerçekliği yakalamış bir büyüme hikayesi çıktı.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayın.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”7riEN-gsvfA”]

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information