Geçtiğimiz hafta dağıtılan Oscar Ödülleri’nin ardından koca bir sinema sezonunu daha geride bıraktık. Sinema için iyi bir yıl mıydı yoksa değil miydi tartışılır; fakat kendi açımdan rahatlıkla olmadığını söyleyebilirim. Son 5 yıldır En İyi Film dalında Oscar kazanan filmler büyük ölçüde varyasyon gösterdiğinden midir yoksa durum bunun tam tersi midir bilinmez… Ama yine de son 5 filmi ele alınca bazı ortak noktalar ortaya çıksa da Akademi’nin biraz dengede durmakta zorlandığını anlamak zor değil. Gelin bu beş filmi tek tek, kısa kısa inceleyelim:

Slumdog Millionaire (2008)

slumdog

Kenar mahallelerde büyümüş Bombaylı bir genç “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasının Hindistan versiyonuna katılır. Doğru cevapları verip milyonerliğin basamaklarını bir bir çıkan bu kenar mahalleli çocuk, hile yaptığı gerekçesiyle tutuklanır. Daha sonra bu cevapları nasıl bildiği ortaya çıkacaktır.

Bollywood’un Hollywood ile kırması desek yanlış olur mu? Hatta İngiltere diyelim. Danny Boyle bunu büyük başarıyla tamamladı o ayrı… Hatta bu beş Oscar filminin içinde en başarılı yönetmen olduğu su götürmez bir gerçek. Çoğunun hayatında ilk sinema filmi olan Slumdog Millionaire oyuncuları, adeta Hindistan’daki hayatlarını beyaz perdeye taşımıştı. Hiçbir adaylık görmemiş ya da ödül almamış olabilirler; fakat kesinlikle çok içten ve doğallardı. Film senaryosu, yönetimi, oyuncuları ve özellikle de A.R. Rahman’ın (o yıl En İyi Özgün Müzik ve Şarkı olmak üzere iki Oscar’ı da kapmıştır) 20 günde tamamladığı besteleriyle tam olarak bir bütün olmaya “yaklaşan” son Oscar filmiydi.

En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Şarkı (Jahi Ho), En İyi Ses Miksajı ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar aldı.

En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Özgün Şarkı (O Saya) dallarında da adaylığı vardı.

The Hurt Locker (2009)

The-Hurt-Locker

Savaşın ve kaosun ortasında bir bomba imha ekibinin yaşadıklarını anlatan The Hurt Locker, kesinlikle bu 5 filmin arasında aldığı ödüllerin çoğunu hak etmeyen tek filmdir benim için. Her ne kadar Kathryn Bigelow’un En İyi Yönetmen Oscar’ını ilk kazanan kadın olmasına çok sevinmiş olsam da o yıl James Cameron, Avatar ile bir devrim yaptı. Bu benim ya da başka birinin görüşü değil, bir gerçek. Avatar bir sinema devrimiydi.

The Hurt Locker; En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı gibi teknik ödüllerinin yanında En İyi Orijinal Senaryo ödülünü hak etmiş olabilir; fakat o yılın en iyi filmi değildi. Bu Avatar da değildi belki de… Bu yıl Amerikan milliyetçiliği unsurlarıyla dolu Argo’nun Lincoln, Amour ve Life of Pi gibi çok daha başarılı filmlerin hakkını yemesiyle tarih tekerrür etmiş olabilir mi?

En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar aldı.

En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Özgün Müzik ve En İyi Erkek Oyuncu (Jeremy Renner) dallarında da adaylığı vardı.

The King’s Speech (2010)

speech

İngiltere kralı 6. George’un konuşurken yaşadığı kekeleme sorununu ve ona bu konuda destek olan karısı Kraliçe Elizabeth ile terapisti Lionel Logue’nun hikayesini anlatan The King’s Speech de bu 5 film arasında en olgun yapımdı.

Bu yıl Les Miserables ile de gördük ki Tom Hooper, gerçekten iyi bir yönetmen ve oyuncularını normalde olduklarından daha da sağlamlaştırmasını çok iyi biliyor. (Bu konuda kimse David O. Russell’ı geçemez, o ayrı.) The King’s Speech, Colin Firth’in oyunculuğuyla dopdolu bir film olmuştu sanki… Onun bize George’un neler yaşadığını çok iyi göstermesi ve gerçekten hissettirmesiyle. Tabii bunlar Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter içinde geçerliydi. Slumdog Millionaire’den sonra gelen en samimi, en gerçekçi ve en sağlam yapım olan The King’s Speech de en az onun kadar bütün olmaya yaklaşmıştı.

2010 sezonunda hakkı yenen, The King’s Speech’ten çok daha başarılı bulduğum iki film ise Black Swan ve Inception’dır. Son 5 yılın En İyi Film Oscar’ını kazanan filmleri karşılaştırıyor olsak da o yılın benim için iyiye yakın “son” sezon olması sebebiyle bunu da not düşme gereği duydum.

En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Colin Firth) dallarında Oscar aldı.

En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Ses Miksajı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Geoffrey Rush) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Helena Bonham Carter) dallarında da adaylığı vardı.

The Artist (2011) 

THE ARTIST

Sesli filmlerin gelmesiyle Peppy Miller’ın yükselişini ve sessiz filmlerin yıldızı George Valentin’in düşüşünü anlatan siyah – beyaz sessiz film The Artist’in gerçekten hisli ve içli bir film olduğunu kabul ediyorum. Senaryoyu, oyunculukları, yönetmenliği ve kostüm, sanat yönetimi gibi sanatsal dalları da oldukça başarılı bulmuşumdur bu filmde. Gel gelelim, bu kadar büyütülmesinin sebebine… The Artist; tam anlamıyla eski Hollywood’a bir saygı duruşuydu. Bu nostalji dolu, gözleri dolduran filmi elbette ki hepimiz çok sevdik. İşte bu kadar büyütülmesinin sebebi… Yoksa elbette ki herkes bu kadar büyütülecek bir film olmadığını biliyordu. Fakat geçen yıl, The Artist dışında En İyi Film dalında Oscar’a aday olan “bir bütün filmi” yoktu. The Descendants, Moneyball ve Hugo gibi filmler “iyi” sayılabilecekken aynı zamanda da yetersizlerdi. The Artist’i geçebilecek tek film The Tree of Life’tı ve onun da Oscar alamayacağını hepimiz bildiğimize göre… Kısacası tarihe şanslı bir yapım olarak geçen The Artist, hepimizin yüreğinde bir iz bıraktı. On yıllar sonra yapılan bir siyah – beyaz, sessiz filmi de kimse unutmayacağına göre?

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Özgün Müzik ve En İyi Erkek Oyuncu (Jean Dujardin) dallarında Oscar aldı.

En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Berenice Bejo) dallarında da adaylığı vardı.

 Argo (2012)

argo

Ben Affleck’in hem yönettiği hem de başrolünde oynadığı, bir kısmı da ülkemizde çekilen Argo, Iran devrimi sırasında 6 Amerikalının CIA tarafından kaçırılışını anlatıyor. Kendi başına düşünüldüğünde hikâyesiyle ilginç bir film olan; fakat bundan öteye gidemeyen Argo nasıl oldu da En İyi Film Oscar’ını aldı hala aklım fikrim almıyor.

Akademi bu yıl tarihi iki kez tekerrür ettirdi. Birincisi Argo’nun da The Hurt Locker gibi Amerikan milliyetçiliği ögeleri barındırması ve kendinden iyi filmler olmasına rağmen Oscar kazanması; ikincisi ise 2004 yapımı Crash ile olan ortak özellikleri. Crash’i hep Akademi’nin yaptığı en büyük hata, gözden kaçırma, basiret bağlanma vs. gibi bir durum olarak adlandırmışımdır ki gerçekten de öyle. Bu yıl da aynısının gerçekleştiğini söyleyebilirim. 2004’te de En İyi Yönetmen Oscar’ını Ang Lee (Brokeback Mountain ile) almıştı. 2004’te de En İyi Film Oscar’ını Jack Nicholson vermişti. Crash de Argo gibi 3 Oscar almıştı, hatta aldıkları ödüller bile aynı! (Tek fark Crash Orijinal Senaryo, Argo Uyarlama Senaryo ödülünü almıştır.) Bir daha olmasın diye dualar ettiğimiz şey yine oldu kısacası. Bu yıl aday gösterilmeyen, hakkı feci şekilde yenen The Master ve Moonrise Kingdom’ı geçtim; aday olan ve hakkı yenen çok daha iyi filmler kaldı. Umarım seneye iyi bir yıl olur ve biz de bunları unuturuz.

En İyi Kurgu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film dallarında Oscar aldı.

En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Özgün Müzik ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Alan Arkin) dallarında da adaylığı vardı.

Son 5 yılın En İyi Film Oscar’ını kazanan 5 filmin sıralaması:

1.Slumdog Millionaire

2.The King’s Speech

3.The Artist

4.The Hurt Locker

5.Argo

Aşağıda elimden geldiğince, araştırabilip toparlayabildiğimde son 5 yılın En İyi Film Oscar’ını kazanan filmlerle ilgili gerekli – gereksiz bilgiler yer alıyor. Bu maddelerle de bazı şeyler iyice pekişmiş oluyor.

 • Bu filmlerin arasında en çok Oscar kazanan aldığı 8 heykelcikle Slumdog Millionaire olmuştur.
 • Bu filmlerin arasında en az Oscar kazanan ise aldığı 3 heykelcikle Argo olmuştur.
 • Bu filmlerin arasında en fazla Oscar ödülüne aday gösterilen film 12 dalda gördüğü adaylıkla The King’s Speech olmuştur.
 • Bu filmlerin arasında en az Oscar ödülüne aday gösterilen film ise 7 dalda gördüğü adaylıkla Argo olmuştur.
 • Slumdog Millionaire ve The Artist, eşit sayıda adaylığı olan – 10 dalda – iki filmdir.
 • Bu 5 filmin arasında yönetmeni bayan olan tek film The Hurt Locker’dır. Kathryn Bigelow, En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan ilk kadın olarak tarihe geçmiştir.
 • Bu 5 filmin arasında yönetmeni ve başrol oyuncusu aynı isim olan – Ben Affleck – tek film Argo’dur; fakat Affleck her iki kategoride de adaylık görememiştir.
 • Bu 5 film arasında En İyi Yönetmen dalında Oscar’a aday olmayan tek film Argo’dur. Dolayısıyla bu 5 filmin arasında En İyi Yönetmen ödülünü kazanamamasına rağmen En İyi Film ödülünü kucaklayabilen tek film de Argo’dur. En son 7 yıl önce Crash filmi En İyi Yönetmen ödülünü kazanmadan En İyi Film Ödülü’nü almıştı ve o yıl da En İyi Yönetmen ödülü Ang Lee’ye (Brokeback Mountain ile) gitmişti. Ayrıca en son 23 yıl önce bir film (Driving Miss Daisy) En İyi Yönetmen dalında aday gösterilmemesine rağmen En İyi Film ödülünü kazanabilmişti.
 • Bu 5 filmin arasında aday olduğu tüm Oscar’ları toplamaya en çok yaklaşan tek film Slumdog Millionaire’dir. 10 dalda aday olmuş ve 8’ini kazanmıştır. Son 5 yıldır aday olduğu tüm ödülleri toplamaya bu kadar çok yaklaşan bir film yoktur.
 • The Hurt Locker ve Argo bu 5 filmin arasında içinde politik unsur barındıran iki filmdir.
 • The Artist bu 5 filmin arasında komedi unsuru barındıran tek filmdir.
 • Bu 5 filmin arasında The Artist ve Argo’da John Goodman, Hollywood Dünyası’nda yer alan iki karakteri canlandırmıştır. The Artist’te bir yapımcı rolündeyken Argo’da ise makyaj sanatçısı rolündedir.
 • Slumdog Millionaire, bu 5 filmin arasında hiçbir oyunculuk dalında adaylık görmeyen tek film olma özelliğini taşıyor.
 • The King’s Speech ise bu beş filmin arasında oyunculuk dallarında en çok adaylık alan film olma özelliğini taşıyor. (En İyi Erkek Oyuncu dalında Colin Firth, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Helena Bonham Carter, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Geoffrey Rush).
 • Bu 5 filmin arasında senaryo dalında ödül kazanamayan tek film The Artist olmuştur.
 • Argo ve Slumdog Millionaire bu 5 filmin arasında hem Oscarlarda hem de Altın Kürelerde En İyi Film ve En İyi Film – Dram ödüllerini kazanan iki filmdir.
 • Bu beş filmin arasında en uzun süreni The Hurt Locker (131 dk.) en kısa süreni ise The Artist (100 dk.)’tir.
 • Slumdog Millionaire ve Argo 120 dk., The King’s Speech ise 118 dk. sürmüştür.
 • Argo ve The Hurt Locker bu 5 filmin arasında ABD yapımı olan iki film olma özelliğini taşımaktadır.
 • The King’s Speech ve Slumdog Millionaire İngiltere yapımıyken The Artist Fransa – Belçika ortak yapımıdır.
 • The Artist bu 5 filmin arasında siyah – beyaz ve sessiz olan tek filmdir.
 • The Artist (yalnızca birkaç replik) ve The King’s Speech bu beş filmin arasında yalnızca İngilizce konuşulan iki filmdir. İngilizce’ye ek olarak Argo’da Farsça, Slumdog Millionaire’de Fransızca ve Hintçe, The Hurt Locker’da da Arapça ve Türkçe dilleri konuşulmuştur.
 • Bu 5 filmin arasında yalnızca biri Schindler’s List filminin rekorunu kırabilmiştir. “Slumdog Millionaire” hem BAFTA’larda hem Altın Küre’lerde hem de Oscar’larda En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Film Ödüllerinin tümünü kucaklayabilen tek film olmuştur.
 • Bu 5 filmin arasından yalnızca bir tanesinin yönetmeni iki tanedir. Slumdog Millionaire filmini Danny Boyle, Loveleen Tandan ile birlikte yönetmiştir.
 • Bu 5 filmin arasından en düşük IMDb puanına sahip film 7,7 ile The Hurt Locker’dır. Argo’nun puanı 8,0 iken The King’s Speech, The Artist ve Slumdog Millionaire filmlerinin puanları 8,1’dir.
 • Bu filmlerin içinde sadece Hurt Locker, Oscar sezonunda vizyona girmemiştir. Diğer 4 film The Artist, Slumdog Millionaire, The King’s Speech ve Argo, Kasım ayında vizyona girmişken, The Hurt Locker, Haziran’da vizyona giren tek film olmuştur.
 • Bu filmlerin arasında En İyi Kurgu Oscar’ını alamayan iki film The King’s Speech ve The Artist’tir.
 • Bu filmlerin arasında ismi en kısa olan film 4 harf ile Argo’dur. Argo, En İyi Film dalında Oscar kazanan en kısa isimli film olma özelliğini 1958 yapımı Gigi ile paylaşmaktadır.
 • Bu 5 filmin arasından “tahmin edilene göre” en yüksek bütçeyle çekilen film 44.500.000 $ ile Argo’dur. En az bütçeyle çekilen film ise 11.000.000 $ ile The Hurt Locker iken diğer filmlerin tahmin edilen bütçesi 15.000.000 $ civarındadır.
 • Bu 5 filmin arasından en fazla ABD hasılatına sahip film 141.319.195 $ ile Slumdog Millionaire olurken en az ABD hasılatına sahip film ise 17.017.811 $ ile The Hurt Locker olmuştur.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information