Marvel sinematik evrenine adım atmasıyla birlikte merakla beklenen Spider-Man: Homecoming hakkında gelen bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Hollywood’un son yıllarda bel bağladığı çizgi roman filmleri, günümüzün en çok gişe yapan filmleri arasında. Marvel sinematik evreni ise şu anda bu çılgınlığın öncüsü konumunda. Son olarak Captain America 3: Civil War ile izleyici karşısına çıkan evren, bu filmde bizleri eski bir dost ile yeniden tanıştırmıştı. Spider-Man isimli bu eski dost daha önce 5 film ile sinema izleyicisinin karşısına çıkmıştı. İlk filmi 2002 yılında izleyici ile buluşan Sam Raimi’nin yönetmenliğini yaptığı ilk üçlemede, Spider-Man’i Tobey Maguire canlandırıyordu. Özellikle ikinci filmi oldukça beğenilen bu seri, X-Men ve Blade ile birlikte süper kahraman filmlerindeki potansiyeli gözler önüne sermişti. Serinin dördüncü filmi beklenirken Sam Raimi ve yapımcı Sony arasında yaşanan problemlere, üçüncü filmin başarısız olması da eklenince bu serinin sonu gelmiş oldu. Arayı fazla açmamaya karar veren yapımcı Sony, seriyi tamamıyla sıfırlama kararı aldı. Bu karara göre ilk üçleme yok sayılacak, yeni bir Spider-Man ile tekrar aynı hikaye anlatılacaktı. Bu haber o dönem kimilerini sevindirmiş olsa da, 2012 yılında yepyeni bir şekilde geri dönen Spider-Man’in yeni filmi The Amazing Spider-Man idi. Marc Webb’in yönetmenliğini üstlendiği film, çizgi romana daha sadık olmasının yanında Andrew Garfield ve Emma Stone gibi yükselişte olan iki yıldızı başrole oturtmasına rağmen idare eder bir filmdi. Bu filmin ardından gelen ikinci film ise Spider-Man adına büyük değişiklerin kapısını açacaktı. İlk film muhteşem olmasa da potansiyel barındırıyordu ve ikinci film büyük bir beklenti oluşturmaya başlamıştı. Ancak bu beklenti çok feci derece de ters tepti. Film kötü bir film olmasının yanında gişede de Sony’nin beklediği başarının yanına bile yaklaşamamıştı. Bu filmin başarısızlığı ile birlikte Spider-Man üzerinden Sinister Six, Venom ve Aunt May filmleri ile bir evren oluşturmayı planlayan Sony’nin bütün planları suya düşmüştü. Bu gelişmelerin ardından Sony, kurduğu sinematik evren ile kimsenin hakkında fikir sahibi olmadığı Guardians of The Galaxy’i bile bir hite çeviren Marvel ile masaya oturma kararı aldı. Böylece Spider-Man evine kısmen eri dönmüş oldu. Bu haber sonrası yeni Spider-Man beklenmeye başlandı. Andrew Garfield’ın isteksiz olması, içinde bulunduğu filmlerin yetersizliği ve Spider-Man’i gerçekten genç bir aktör oynamalı fikri ile 19 yaşındaki Tom Holland yeni Peter Parker oldu. Marvel sinematik evrenine katılmasıyla birlikte Spider-Man, Civil War filmi ile adeta küllerinde doğdu. Filmde çok kısa bir role sahip olmasına rağmen herkesten rol çalmayı başaran Spider-Man, sevenlerini tekrardan heyecanlandırıyordu artık. Peki, 7 Temmuz 2017’de Marvel sinematik evreni kapsamında izleyici ile buluşacak olan ve Jon Watts’ın yönetmenliğini yapacağı Spider-Man: Homecoming hakkında neler biliyoruz?

John Hughes Filmlerinden Esinlenen Bir Spider-Man

Marvel Stüdyolarının Captain America: Civil War filminde ilk kez görücüye çıkan genç Peter Parker/Spider-Man, Spider-Man Homecoming’te yeni kimliğine alışmaya başlar.

Marvel tarafından bu şekilde açıklanan filmin konusu hakkında bir fikir sahibi olduğumuz söylenemez ancak Marvel’ın başı Kevin Feige filmin en azından hangi yolu izleyeceğini açıkladı.

Spider-Man: Homecoming, lisede geçen bir pembe dizi ve yan karakterler oldukça ilgi çekici. Uzun zamandır bir soygun filmi görmediğimiz gibi John Hughes filmleri de görmüyoruz. Elbette biz bir John Hughes filmi yapamayız çünkü bu filmleri sadece o yapabilir ancak ondan esinlendik. Süper kahraman filmleri ile bu konsepti birleştirmek daha önce yapmadığımız bir şey ve oldukça heyecan verici.

spiderman-filmloverss

Spider-Man: Homecoming’de Kendine Yer Bulacak Karakterler:

Peter Parker/Spider-Man

Büyük güç büyük sorumluluk getirir sözüyle hareket eden Spider-Man bu filmde de bu mottosu ile kötülerin peşinden koşacak. 15 yıl içinde Peter Parker/Spider-Man rolüyle karşımıza çıkacak üçüncü oyuncu olan Tom Holland, bu rolü canlandıracak olan en genç isim. Henüz 19 yaşında olan oyuncu, The Impossible ve In the Heart of the Sea filmlerindeki performansları ile gelecek vadediyor. Civil War’daki performansı ile de film üzerindeki beklentilerin artmasındaki en büyük etken.

The Vulture

İlk olarak 1963 yılında ortaya çıkan bu karakter Spider-Man’in karşısına çıkan ilk kötülerden biri. Adrian Toomes isimli bir bilim adamı, uçabilmesini sağlayan ve elektromanyetik prensiplere dayanan bir kıyafet tasarlar. Bu sayede uçabilmektedir. Emekliliğinin ardından bu kıyafeti geliştirir ve suç dünyasına girer. Taktığı kanatları ve kel olması sebebiyle akbabaya benzeyen Toomes, ismini buradan alır. Filmin baş kötüsü olacak olan The Vulture’ı ise usta oyuncu Michael Keaton canlandıracak. Karaktere benzerliğinin yanı sıra sinemada gördüğümüz ilk Batman olması, Michael Keaton’ı ilginç bir seçim haline getiriyor. Usta oyuncu -son yıllardaki formu düşünüldüğünde- Michael Keaton, Homecoming için beklentiyi arttıran bir başka sebep.

Iron Man

Marvel sinematik evreninin bel kemiği olan karakter zaten Civil War’da da gördüğümüz üzere Peter Parker’a mentorluk yapacak. Iron Man zırhını görüp görmeyeceğimiz bilinmez ancak Tony Stark rolüyle Robert Downey Jr’ın rol çalacağı kesin.

Michelle

Peter Parker’ın sınıf arkadaşlarından biri olacak. Farklı söylentilere göre ise bu isim Mary Jane Watson için kod adı niteliğinde. Ancak ikinci söylenti pek ihtimal dâhilinde görülmüyor. Bunun sebebi ise karakteri Zendaya’nın canlandıracak olması. Elbette daha önce bu tarz değişimler gördük ancak Mary Jane gibi kızıl bir karakteri siyahi bir oyuncunun canlandırmasının garip olacağı kesin.

May Parker

Peter’ın halası olan May Parker’ın filmde büyük yer edeceği kesin. Marisa Tomei gibi bir oyuncunun canlandırıyor olması dışında, filmde 15 yaşında olacak Peter Parker’ın çoğu zaman bir ebeveyne ihtiyaç duyacağı bariz. Karakteri canlandıracak en genç oyuncu olacak Marisa Tomei, Civil War’da çok kısa da olsa karşımıza çıkmıştı. Peter Parker’a anne şefkatiyle yaklaşan karakter filmin mizahında da pay sahibi olacak gibi.

Flash Thompson

Daha önceki filmlerde olduğu gibi bu filmde de Peter Parker’a sorun çıkaracak bu karaktere Tony Revolori hayat verecek. Bu filmden önce genellikle canlandırdığı silik tiplemelerle tanınan Revolori için bu rol oldukça ilginç bir tecrübe olacaktır.

Tinkerer

Yetenekleri ile Marvel’ın MacGyver’ı diyebileceğimiz bu karakter deha denebilecek bir mühendistir. Alakasız parçalardan öldürücü silahlar yapabilmesi ile tanınır. Spider-Man’in başına yıllar içinde birçok defa bela açan bu karakter filmde kendine yer edecek bir diğer kötü karakter. Gerçek adı Phineas Mason olan bu karakteri canlandıracak kişi ise Michael Chernus.

Liz Allan

Peter Parker’ın aşık olduğu sınıf arkadaşı olarak göreceğimiz Liz Allan, Spider-Man ile birlikte ortaya çıkmış olmasına rağmen Gwen Stacy ve Mary Jane Watson’ın gerisinde kalmıştır. Filmde bu karaktere hayat verecek kişi ise Laura Harrier.

Ned Leeds

Peter Parker’ın yakın arkadaşı olan Leeds, filmin lisede geçen sahnelerinde kendine bolca yer bulacaktır. Bundan önce sadece bir film ile izleyici karşısına çıkan Jacob Batalon ise karaktere hayat vermesi için seçilen isim.

Happy Hogan

Jon Favreau’nun güzel performansı sayesinde Iron Man filmlerinde çok az yer etse de çok sevilen Happy Hogan’da Tony Stark’ın koruması olarak filmde yerini alacak.

Shocker

Aslında bir hırsız olan Herman Schultz, kendine bir elekto titreşim cihazı yapar ve bu sayede Shocker halini alır. Setten sızan görüntüler sonrası filmde olduğu anlaşılan Shocker’ı Bokeem Woodbine canlandıracak.

Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Tyne Daly ve Donald Glover ise filmde yer alacak ancak hangi karakteri canlandıracağı açıklanmayan oyuncular.

1 Year until #spidermanhomecoming hits theaters, are you ready…thought you would like to see a little selfie I took earlier ???

✌️ (@tomholland2013) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Spider-Man: Homecoming’in Kamera Arkası

Filmin yönetmenliğini 2015 yılında çektiği Cop Car filmiyle dikkat çeken Jon Watts yaparken, filmin senaryosu oldukça kalabalık bir ekibe emanet. Daha önce Horrible Bosses gibi komedi filmlerinde birlikte yazarlık yapan Jonathan Goldstein ve John Francis Daley ikilisinin yanında Jumanji’nin yeniden çevrimini ve The Lego Batman Movie’yi yazan Eric Sommers ve Chris McKenna var. Bu dörtlünün yanında Christopher Ford ve Jon Watts’ta senayoya katkıda bulunan isimler. Kariyerleri pek dikkat çekmeyen bu 6 ismin üstlendiği senaryo endişe verici olsa da Guardians of the Galaxy ile daha önceki kötü filmlerini unutturan James Gunn faktörü önemli. Yani Marvel ve Sony gibi iki firma bu isimlere güvendiyse iyi bir sebebi olmalı.

spider-man-hoemcoming-1-filmloverss

Spider-Man Homecoming Nelere Dikkat Etmeli?

Civil War’daki çıkışıyla göz doldurmasının ardından karakter büyük bir heyecan fırtınası oluşturdu. Ancak elbette filmin korkulan tarafları yok değil. Öncelikle rolü henüz açıklanmasa da kötü adam olacağı açıklanan Logan Marshal-Green ile birlikte filmde 4 kötü karakter var. Spider-Man için daha önce bu kadar fazla kötü adamın problemlere yol açtığını görmüştük. Spider-Man 3’te ve The Amazing Spider-Man 2’de üçer kötü karakter izleyiciye sunulmuştu. Spider-Man 3’te önceki filmlerinde yardımıyla karakterler biraz daha derin olsa da Spidey’nin en büyük düşmanlarından biri olan Venom oldukça yüzeysel kalmıştı. The Amazing Spider-Man’de bütün kötüler yüzeysel kalırken, Rhino toplamda sadece 5 dakika ekranda gözükmüştü. Elbette Homecoming’in ardında Marvel var ancak dört kötü adam fikri oldukça riskli. Filmin liseye odaklanacağını da Kevin Feige aracılığıyla öğrenmiş olduk ki, liseden bu kadar karakterin açıklanmasının başka bir sebebi olamazdı zaten. Bu sebeple aksiyon olarak yetersiz kalma ihtimali var Homecoming’in. Ancak elbette kaliteli bir senaryo ile bu durumun üstesinden gelinebilir. Eğer Spider-Man: Homecoming bu iki durumu sıkıntısız atlatabilirse en iyi Spider-Man filmi olması işten bile değil.

Kaynak: MoviePilot

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information