Yayın hayatına 2018 yılında başlayan Succession, yapım ekibinde Adam McKay gibi isimlere yer veriyor olması, başrollerini Brian Cox, Jesse Armstrong gibi isimlerin canlandırması ve müziklerini ise Nicholas Britell’in bestelemesiyle izleyiciyle buluştuğu ilk günden itibaren dikkat çekici bir yapım hâline geldi. İlk iki yılı içerisinde toplamda 18 Emmy ödülüne aday olan dizi, bunlardan pek çoğunun kazananı oldu.

Şimdilerde 3. sezonu tüm hızıyla devam eden dizi, Waystar Royco isimli çok büyük bir şirketin sahibi olan Roy ailesine odaklanıyor. Şirketin sahibi ve ailenin babası Logan Roy bir sağlık problemi geçirince kardeşler arasında çok geçmeden yönetim koltuğuna oturmak üzere bitmek bilmeyen bir savaş başlıyor. Bu savaş, Logan Roy yeniden sağlığına yeniden kavuştuğunda bile devam ediyor.

Para ve güç bağımlılığının ailevi değerleri nasıl etkileyeceğine odaklanan, son olarak henüz 3. sezonu sonlanmadan 4. sezonu için onay almasıyla gündeme gelen dizi hakkında bilinmesi gereken 15 detayı derledik.

Succession Hakkında Bilinmesi Gereken 15 Detay

Hikâyenin Murdoch Ailesine Benzerliği

Dizinin yaratıcısı Jesse Armstrong daha önce Ruperth Murdoch’un 78. yaş gününde işleri kimin devralacağıyla ilgilenen bir hikâye kaleme almıştı. Bu hikâye Hollywood’a ulaşsa da hiçbir Succesion’da ise hatırlayacağınız üzere Logan Roy’un koltuğunu kimin devralacağı konusu 80. yaş gününde gündeme geliyor. Bu anlamda her ne kadar Jesse Armstrong hayali bir aileye odaklandığını söylese de dizi, Fox News, the New York Post, The Sun ve 20th Century gibi medya dünyasında önemli yere sahip pek çok yayın organını bünyesinde bulunduran News Corp.’un sahibi olmasıyla bilinen Murdoch ailesini akıllara getiriyor. Hatta dizinin 2. sezonunda Rupert Murdoch’un oğlu John Murdoch ile 2011 yılında çıktığı mahkemedeki görüntülerine benzeyen bir sahne de yer alıyor.

Armstrong, 2018 yılında konuyla ilgili Variety’e yaptığı açıklamasında aile şirketlerinde yönetim koltuğunu kimin devralacağı sorunu ele alan pek çok hikâye olduğunu, bunlardan politika ve medyayla ilgili olanları gündeme getirmeyi istediklerini söylemişti.

Dizi Oyuncularının Yönetici Koltuğunu Devralacak Kişi Hakkındaki Yorumları

Succession oyuncuları Sarah Snook, Brian Cox ve Kieran Culkin, 3. sezon öncesinde verdikleri bir röportaj sırasında sorulan bir soru üzerine yönetim kurulu koltuğuna en yakın olduğunu düşündükleri karakteri açıkladı. Rotten Tomatoes TV ile yaptıkları röportaj esnasında Sarah Snook diziyi sürdüren bu soruya “O koltuğu Logan’ın gözünde kazanmaları gerekiyor bence.” diyerek yanıt verirken Kieran Culkin, kendi karakteri Roman Roy’un kazanacağını çünkü babasına en çok benzeyenin o olduğunu söyledi. Logan Roy’u canlandıran Brian Cox ise bu soruyu yanıtlamanın zor olduğunu fakat hak edenenin kazanacağını söyledi.

Adrien Brody’nin Dizinin 3. Sezonuna Dâhil Olma Süreci

Adrien Brody, Variety’e verdiği bir röportajda Succession 3. sezona Waystar Royco’nun en büyük yatırımcısı Josh Aaaronson’ı canlandırmak üzere katılma sürrecinden bahsetti. Sizlerin de hatırlayacağı üzere izleyiciyle son olarak Wes Anderson imzalı The French Dispatch ile buluşan oyuncunun üzerinde çalıştığı projeler arasında Adam McKay’in Los Angeles Lakers’ın 1980’li yıllardaki başarısını ve bu döneme damgasını vuran takımın yaşamını konu olan projesi yer alıyor. Burada Pat Riley’i canlandıracak olan Brody, bu projeyle ilgili çalışmaları esnasında Adam McKay’in ekibinin kendisine Succession’da ilgi çekici bir rolün olduğundan bahsettiğini ve kendisinin de bu fikir konusunda heyecanlandığını belirtti. Karakteri geçtiğimiz günlerde yeni sezon onayını alan dizinin 4. sezonunda görüp göremeyeceğimiz ise henüz bilinmiyor.

Kieran Culkin, Greg Karakterini Canlandırabilirdi

Succession dizisinde Roman Roy karakterini canlandıran Kieran Culkin, geçtiğimiz günlerde katıldığı The Tonight Show’da Jimmy Fallon’la gerçekleştirdiği sohbet sırasında seçmelere Kuzen Greg karakterini canlandırmak üzere çağırıldığını fakat role uygun olmadığını düşündüğünü anlattı. Culkin süreci anlatırken sözlerine, “Normal şartlar altında böyle hissettiğimde projeyi kabul etmem ancak senaryoyu çok sevdim. Okumaya devam ettim ve çok ilginç bir repliği olan bir karakter gördüm. Seçmelere Roman için katılıp katılamayacağımı sordum, o rol için henüz seçmelere başlamadıklarını söylediler ama yine de o rol için kendi videomu çektim ve onlara gönderdim.” diyerek devam etti. Dizide Kuzen Greg karakterini Nicholas Braun canlandırıyor.

Dizinin Etkileyici İsimlerden Oluşan Yapım Ekibi

Bugüne dek toplamda 18 dalda Emmy ödülü kazanan dizi, yapımcı kadrosunda yer alan isimlerle de dikkat çekiyor. Succession’ın yapımcıları arasında Adam McKay’in yanı sıra Will Ferrell da yer alıyor. Yolları 1995 yılında ilk kez Saturday Night Live’da kesişen diziden önce Anchorman, Talladega Nights, The Big Short ve Vice’ın da yapımcılığını birlikte üstlenmişti. Hatta 2006 yılında McKay ve Ferrell, birlikte Gary Sanchez Productions isimli bir yapım şirketi de kurdu. 2019 yılında yaratıcı anlamda düştükleri anlaşmazlıklar sebebiyle bu şirketi sonlandırma kararı alınsa da ikili Succession ve Dead to Me gibi projelerin yapımcılığını paylaşmaya hâlâ devam ediyor.

Succession Yapım Ekibi “Varlık Danışmanları”ndan Yardım Alıyor

Dizinin odağında bulunan Roy ailesi, medya alanında pek çok holdingin sahibi olarak lüks içerisinde geçen bir hayat yaşamasıyla dikkat çekiyor. New York’un en pahalı caddelerinde yer alan evleri, bir yerden bir yere gidebilme amacıyla sürekli olarak kullandıkları helikopterleriyle her anlamda ihtişamlı bir hayat yaşıyor. Roman Roy’u canlandıran Kieran Culkin’in geçmişte Variety için Eugene Levy’le gerçekleştirdiği bir sohbette dizinin “varlık danışmanları”ndan destek aldığından bahsetti.

Culkin’in açıklamalarına göre bu danışmanlar sette oyunculara doğduğu andan itibaren çok varlıklı bir yaşam süren kişilerin bazı durumlarda nasıl tepki vereceğini anlatarak oyuncuların daha doğal davranabilmesini sağlamak amacıyla bulunuyor. Culkin, varlık danışmanlarının görevlerinden bahsederken “Hep birlikte helikopterden inmemiz gereken bir sahneyi birkaç kez çekerken bizlere “Bunu daha önce defalarca kez yaptığınızı düşünün. Pervanenin nerede olduğunu artık biliyorsunuz, kafanızı çarpma ihtimaliniz yok.” dedi.” sözlerini kullandı.

Succession Oyuncuları Kendall Roy’un Meşhur Rap Sahnesinden Habersizdi

Jeremy Strong’un canlandırdığı Kendall Roy karakterinin 2. sezonun Dundee isimli bölümünde sergilediği rap performansı, kısa süre içerisinde dizinin en çok konuşulan sahnelerinden biri hâline geldi. Kendall bu bölümde dizinin müziklerini besteleyen Nicholas Britell’ın kaleme aldığı şarkıyı hiç beklenmedik bir anda hiç uygun olmayan bir ortamda söyleyerek her zamanki gibi bir kez daha babasına ve onun üzerinde kurduğu hakimiyete tepki gösteriyor. Strong, daha önce yaptığı bir açıklama esnasından bu sahneden bahsederken “Sürekli olarak bu sahne üzerine çalıştım ve yönetmenimiz Kevin Bray’a bu sahneyi diğer oyunculara ilk kez çekim esnasında göstermemiz mümkün olur mu diye sordum. Bu yüzden verdikleri tepkiler, ki bence sahnenin en iyi yönü de bu, tamamıyla samimi.” sözlerini kullandı.

Boar on The Floor Sahnesinin Uzunluğu ve Yer Alan Oyuncu Sayısı

Succession, hareketli kamera kullanımı, akıllıca yazılmış diyalogları gibi unsurlarının yanı sıra aynı zamanda çok sayıda oyuncuyu tek bir sahnede bir araya getirmesiyle de dikkat çekiyor. Dizinin yine bu kabiliyetiyle dikkat çeken, çok konuşulan sahnelerinden bir tanesi de Logan Roy’un tehdit altındaki Waystar Royco’yu ele geçirilemeyecek kadar büyük bir boyuta genişletme çabası esnasında içeriden biri tarafından bilgi sızdırıldığını fark etmesi üzerine gerçekleşiyor. Aynı zamanda kendisi hakkında izinsiz yazılan bir kitap sebebiyle de çok sinirli olan Logan, şirket çalışanlarının bir araya geldiği yemek sırasında sinirlerine hakim olamıyor ve “bar on the floor” doğuyor. 20’den fazla oyuncuya aynı odada yer vererek çekilen, bazen süresi 10 dakikayı aşan sahneleriyle meşhur olan dizinin Andrij Parekh’in yönetmenliğinde çekilen bölümündeki bu sahnesi ise yine 12 kişilik kalabalık bir oyuncu kadrosuyla çekiliyor ve toplamda 15 dakika sürüyor.

Variety’e verilen bir röportaj esnasında bu sahneden bahseden oyunculardan Jeremy Strong, Brian Cox’u bu sahnenin Titanik’i olarak adlandırırken Cox, bu sahnede karakteri canlandırırken 30 yıl önce Shakespeare’in Titus Andronicus oyununda sergilediği performanstan ilham aldığını anlattı.

Nicholas Braun’un Favori Hakareti

Dizinin üçüncü sezonu için Entertainment Weekly’e bir röportaj veren Nicholas Braun ve Matthew Macfadyen, Macfadyen’in canlandırdığı Tom karakterinin yakın bir ilişkiye sahip olduğu Greg’e ettiği hakaretler arasındaki favorisini soruyor. İkili Braun’un canlandırdığı Greg’e Tom tarafından sıklıkla edilen hakaretleri sayarken Greg’in Tom’a “Kapa çeneni.” haricinde hiçbir hakarette bulunmadığını ve bu hakaretten sonra da hemen özür dilediğini fark ediyor. Tom’un Greg’e ettiği pek çok hakaret arasında en öne çıkanı ise ilk sezondan beri kullandığı “Buckle up, fucklehead.” oluyor.

Jeremy Strong, Roman Roy’u Canlandırabilirdi

Dizinin üçüncü sezonunda babasıyla arasındaki iplerin tam anlamıyla gerilmesi sonucunda resmi olarak babasına baş kaldıran Kendall Roy karakterini bilindiği üzere Jeremy Strong canlandırıyor. Ancak aslında ilk başta Jeremy Strong, seçmelere Roman Roy’u canlandırmak üzere katıldı. Succession üzerine bir podcast’te bu durumun detaylarını açıklayan Strong, senaryonun ilk hâlini Shakespeare’in Kral Lear oyununa benzetirken, Roman’ı canlandırmak için yapması gereken çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Kendall’ın kendi kişiliğine çok yakın olduğunu söyleyen oyuncu, bu yüzden karakteri canlandırırken bu benzerliklerin bir kör nokta oluşturacağını düşündüğünü söyledi. Strong’un açıklamalarına göre oyuncu, Roman için seçmelere katıldıktan 1 ay sonra Kendall için seçmelere katıldı ve böylece ortaya izleyici olarak bizlerin tanıştığı Kendall Roy çıktı.

Waystar Royco Binasının Konumu

Dizideki kullanılan ofis sahnelerinin büyük çoğunluğu stüdyoda çekilse de bazı sahneler New York’ta bulunan ve şehrin en yüksek binası olan Dünya Ticaret Merkezi’nin boş alanlarda çekiliyor. Hatta 2020 yılında Dünya Ticaret Merkezi resmi Twitter hesabı üzerinden dizinin aldığı Emmy adaylıklarını kutlayan bir paylaşım yaparak dizinin binada çekilen sahnelerinin dikkatli izleyiciler tarafından fark edileceğini belirtmişti.

Dizinin Nicholas Britell İmzası Taşıyan Müzikleri

Succession

Dizinin müziklerini besteleyen Nicholas Britell, NME ile yaptığı bir röportaj esnasında dizinin ikonikleşen tema müziğini yaratırken “Roy ailesi kendi müziklerini hayal etse, bu nasıl bir müzik olurdu?” sorusuyla ilgilendiğini ve bu müziğin çok klasik müzik türünde ve karanlık bir havaya sahip olacağını söyledi. Britell, tema müziğini “Dram hissiyatı var fakat aynı zamanda çok önemli ve ilgi çekici bir yönü de var. İnsana bir şeylerin yaşanmasının eşliğinde olunduğu hissini veriyor.” sözleriyle tanımlıyor. Nicholas Britell, elde ettiği popülarite üzerine dizinin tema müziğini Pusha T ile birlikte yeniden yorumlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Adam McKay’le 24 Aralık’ta izleyiciyle buluşacak Don’t Look Up!’ta da birlikte çalışan Britell’in aynı zamanda geçmişte Vice, Moonlight, The Big Short ve If Beale Street Could Talk gibi yapımların da müziklerini bestelediğini sözlerimize ekleyelim.

Gerri ve Roman Arasındaki Sıra Dışı İlişkinin Yaratım Süreci

Succession

Waystar Royco genel danışmanı Gerri Kellman, genellikle erkek karakterler arasında geçen güç savaşına odaklı hikâyesinde kendisine belirgin bir konum yaratabilen nadir görülen kadın karakterlerden. İlk başta yalnızca Logan Roy’un yanında yer alırken izlediğimiz Gerri ve Roman arasında bir süre sonra sıra dışı bir ilişki ortaya çıktı. Gerri’yi canlandıran J-Smith Cameron, NME’ye verdiği bir röportaj sırasında bu ilişkinin aslında hikâyede daha önce bir yerinin olmadığını ve birlikte canlandırdıkları bir sahne sırasında diyalogları bittikten sonra çekim durdurulmayınca performanslarına devam edip birbirleriyle flört etmeye başladıklarında bu fikrin ortaya çıktığını anlattı. Cameron “Sahnenin geçtiği mekanı terk ederken Roman’ı süzdüm, o da beni süzdü ve bu bakışmalarımızın üzerine bütün yapımcılar gülmeye başladı.” dedi.

Logan Roy Aslında İlk Sezonda Ölecekti

Succession

Dizinin Logan Roy’u Brian Cox, The Guardian’a yaptığı bir açıklama sırasında Logan Roy’un aslında ilk sezonda ölmesinin planlandığını söyledi. Cox sözlerine, “Daha önceden yapılan planlara göre aslında karakterimin ilk sezonun sonunda ölmesi gerekiyordu ancak sanırım Logan’ın hikâyenin merkezinde bir güce sahip olduğunu fark ettiler. Dizide yaşanan her şeyin ucu en sonunda ona dokunuyor. Çocukların tüm kıskançlıkları onun hakkında, babalarıyla ilişki kurabilmek istiyorlar.” diyerek devam etti.

Doğaçlamaya Alan Tanıyan Hikâye

Succession

Dizi sizlerin de bildiği üzere genellikle durağan hareketlerde bulunan karakterler arasında hızlı cevaplarla ilerleyen diyaloglar yardımıyla hayat buluyor. Aynı zamanda gerçek kişilerin yaşamlarını gözetliyormuşuz hissini yaratan kamera hareketleri de yine dizinin en önemli unsurlarından biri. Kamera hareketleri ve diyaloglarla sıra dışı bir ton yakalayan hikâye, gerçekçi ve dinamik hissiyatını oyuncularına tanıdığı doğaçlama alanıyla da destekliyor.

Oyuncular çeşitli kaynaklara verdikleri röportajlar sırasında daima kendilerine tanınan doğaçlama imkanının olumlu yönlerinden bahsederken Jeremy Armstrong Variety’e verdiği bir röportaj sırasında bu anlardan biri olarak dizinin ilk bölümünde Kendall’ın sinir krizi geçirdiği sahneyi verdi. Adam McKay’le plan yapmadan, deneyimledikçe ilerleyecekleri bir çalışma düzeni oturttuklarını söyleyen oyuncu, o sahneyi hazırlayan kişilerden belirli objeleri yerleştirmelerini fakat yerlerini kendisine söylememelerini istediğinden bahsetti. Sahneyi tek seferde çektiklerini söyleyen Armstrong, “Yere düşen kırık parçaları temizlemeye başladım, ki bunu daha önceden planlamamıştım. Banyonun altını üstüne getirdim ve daha sonra orayı o kadar dağınık bırakamayacağımı düşündüm.” dedi.

Kaynaklar: Harper’s Bazaar, Screenrant, Mental Floss

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information