2015 Oscar’larında Birdman ile 3 ödül birden (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo) kazanan Alejandro González Iñárritu, Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy gibi iki yıldızı yanına alarak çektiği The Revenant ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı THR‘a: “The Revenant’ı izlediğinizde filmin ölçeğinin büyüklüğünü göreceksiniz ve vereceğiniz tepki ‘Vay be!’ olacak”. Geçtiğimiz hafta filmden sürpriz bir şekilde yayınlanan ilk fragmanı izleyen hemen herkesin ilk tepkisi de bu oldu. Bu muazzam fragmanın ardından beklentilerimizin iyice tavan yaptığı filmle ilgili gelen yeni bilgiler ise The Revenant ile ilgili oldukça ilginç gerçekleri gözler önüne serdi. 2014’ün Eylül ayında başlayan prodüksiyonun uzadıkça uzaması halihazırda film adına pek çok soruna sebebiyet vermişti fakat, son gelişmelere göre filmin henüz finali bile çekilmemiş!

the-revenant-dicaprio-filmloverss

The Revenant’ın Sonu Arjantin’de Çekilecek!

Yapımcılardan gelen bilgiye göre şu an filmin 90%’ının çekimleri bitmiş durumda. Iñárritu ve Lubezki‘nin; sadece doğal ışık kullanarak, ama uzun tek planlardan da vazgeçmeyerek filmi kotarmak istemesinin, filmin prodüksiyonunun sürekli uzamasındaki ana nedenlerden biri olduğu dile getirilen bir gerçek olarak göze çarpıyor. Kış şartlarında kotarılan filmin çekimlerinin uzaması ile devamlılığı bozabilecek bir sorun daha ortaya çıktı: Kanada’da karların erimesi, hem de hesaplanandan daha erken. Dolayısıyla filmin kalan kısmının çekimleri ertelenmiş ve bu sahnelerin çekileceği yeni bir mekan arayışına girilmişti. Filmin kalan sahnelerinin, aranan kış şartlarını sağlayabilecek Arjantin’de çekileceği açıklandı.

Tüm bunların yanında, Iñárritu’nun The Revenant’ın setinde ekip çalışanları ve Birdman‘in de yapımcılığını yapmış olan Jim Skotchdopole ile pek çok tartışma yaşadığı da ayyuka çıktı. Lubezki ve Iñárritu’nun “zorlu” çekim şartlarından hoşlanmayan pek çok ekip çalışanı işi bırakmış, hatta bir kısmını yönetmen Iñárritu işten çıkarmış. Iñárritu’nun bu konudaki açıklamaları ise mükemmelliyetçi bir sinemacıdan tam da duymayı beklediğimiz cinsten: “Benim bu konuda saklayacak bir şeyim yok. Evet sette pek çok problem vuku buldu, fakat bunların hiçbiri utanç duymama sebep olmadı.” diyen ünlü yönetmen sözünü şöyle tamamladı: “Bir yönetmen olarak, eğer ahengi bozan bir element görürsem, onu orkestramdan çıkarmam gerekir”.

Amerika’daki vizyon tarihi olan 25 Aralık 2015‘e yetiştirilip yetiştirilemeyeceği hala 100% belli olmayan filmle ilgili bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.