Uzunca bir aradan sonra Şöhret Basamakları Tom Hardy ile geri dönüyor. Oyuncunun 2001’de başlayıp 2008’de yükselişe geçen geç kalmış kariyeri son dönem yer aldığı projelerle bu açığı kapatmak ister gibi. 1977 İngiltere doğumlu oyuncu 2011 ve 2012’de rol aldığı filmlerle bugün neredeyse tüm dünya tarafından tanınıyor.

Oyuncunun kariyerine dair en ilginç detaylardan biri de canlandırdığı karakterlerin isimleri çoğunlukla gerçek ismiyle aynı olması:  Tommy, Tom, Twombly gibi…

Peki, aksanlı konuşması ve karizmatik duruşunun ayrı bir hava kattığı oyuncu bugüne kadar nerelerde rol aldı, kimlerle birlikte kamera karşısına geçti?

Tom-Hardy-Collage-Fl

Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü) (2001)

2001 yılında Kardeşler Takımı (Band of Brothers) adlı mini dizide iki bölüm rol aldıktan sonra Ridley Scott’un yönetmenliğinde çekilen Black Hawk Down’da kısa bir rolle yer aldı. Josh Hartnett, Eric Bana, Evan McGregor, Tom Sizemore gibi isimlerin yanında oldukça geri planda kalmış bir rolü canlandırdı. 90’lı yıllarda Somali’de yaşanan kabile savaşlarına ve kıtlığa çare bulmak için bölgeye giren ABD buraya en seçkin askerlerinden oluşan bir ekip gönderir. Genç ve oldukça toy görüntüsüyle Tom Hardy bu ekibin içindeki askerlerden birini canlandırır. Film Hardy’nin ilk uzun metrajlı sinema filmidir.

Deserter / Simon: An English Legionnaire (2002)

Simon Murray Fransız Lejyonu için savaşırken, Pascal Dupont kendisi için savaşmaktadır. Her şeyden kaçabilirsin ama kendinden asla mesajını içeren filmde Tom Hardy bir defa daha bir asker olarak izleyici karşısına çıkıyor. Asi ve çılgın bir asker olan Pascal rolünü canlandıran oyuncu bu rolde oldukça başarılı bir karakter yaratıyor. Filmde gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiştir. Bu da aynı zamanda oyuncunun rol aldığı ikinci savaş filmi ve ikinci gerçek hayat hikayesi uyarlaması olması açısından ilk filmiyle ortak özellikler taşır

Star Trek: Nemesis (Uzay Yolu: Nemesis) (2002)

Atılgan ekibi Romulanların yaşadığı Romulus gezegeninde Kaptan Picard’dan klonlanan Shinzon ile karşılaşır. Başlangıçta Shinzon’un barış istediğini düşünürler ama onun planları pek bu şekilde değildir.  Kötü karakter Shinzon rolünde Tom Hardy’i izlediğimiz film, Star Trek serileri arasında başarılı bir yapım olarak pek anılmaz. Yalnız buna rağmen, oyuncunun kötü karakteri başarıyla canlandırdığını itiraf etmeliyim.

Tom-Hardy-the-reckoning-

The Reckoning (2003)

Küçük bir kasabanın rahibi bir gün büyük bir günah işlerken, zina yaparken yakalanır ve kasabadan sürgün edilir. Yaptığından pişman olan bu rahip için artık kendini yeniden keşfedeceği zorlu bir yol vardır. Yolculuğu sırasından bir grup tiyatro sanatçısının peşine takılır ve geldikleri bu kasabada cinayetle suçlanan masum bir kadınla karşılaşırlar. Kadının masumiyetini ispatlamak üzere rahip ve ekip bir oyun sahnelemeye karar verirler. The Wicker Park, Lucky Number Slevin filmlerinin yönetmenliğini yapmış Paul McGuigan tarafından yönetilen filmde Willeim Defoe ekibin lideri, Paul Bettany günahkar rahibi canlandırırken Tom Hardy ise dönemin kuralları gereği sahnelere kadın çıkması yasak olduğundan bebeksi yüzünden dolayı oyunlardaki kadın rollerini üstlenen genç bir oyuncuyu canlandırır.

Dot The I (2003)

Carmen mutlu bir beraberliğe adım atmak üzere sevdiği adamla, Kit Winter’la evlenmek üzeredir. Barnaby ise Carmen’in hayatının kadını olduğuna inanmakta ve onu vazgeçirmeye çalışmaktadır. Peki tüm bu hikayede Tom Hardy nerede derseniz Tom rolünde Barnaby’e sürekli gaz veren kankası rolündedir. Hardy’nin kariyeri açısından çok etkili bir rol değildir bana göre.

Tom-Hardy-2

Layer Cake (Bir Dilim Suç) ( 2004)

Başarılı bir kokain satıcısı olan XXXX erken emekliliğini planladığı sırada patronundan yeni bir teklif alır.  İki kişiye suikast düzenlemesi gerekmektedir.  Snatch, Yıldız Tozu (Stardust),  X-Men: Birinci Sınıf (X-Men First Class) filmlerinin yönetmenliğini yapan Matthew Vaughn’ın yönettiği filmin başrollerinde Daniel Craig ve Sienna Miller yer alıyor.  Tom Hardy’nin ise Craig’in kokain ekibinde yer aldığını söylersem sanırım çok şaşırtıcı olmaz.

Minotaur (2006)

Yunan efsanesinde yer alan yarı boğa yarı insan yaratık olan Minotaur’a verilen kurbanlardan biri Tom Hardy’nin canlandırdığı Theo’nun sevgilisi olunca Theo sevgilisini kurtarmak için yollara düşer.  Tom Hardy’nin esas oğlan titriyle salındığı film başarısız görsel efektleri ve sıkıcı hikayesiyle kariyerindeki en başarısız filmlerden biri olarak görülebilir.

Tom-Hardy-Shining

Marie Antoinette (2006)

Sofia Coppola’nın yönettiği Kirsten Dunst tarafından canlandırılan Marie Antoinette filmini en az 2 defa izlemiş olmama rağmen Tom Hardy hiç dikkatimi çekmemişti…

Scenes of a Sexual Nature (Aşk Manzaraları) (2006)

Aşk ve seks üzerine aforizmalar içeren filmde Londra’da bir öğleden sonra 7 farklı çiftin hikayesini anlatıyor. Hardy’de bu çiftlerden bir tanesinde rol alıyor.

tom-hardy-fl-2

w DELTA z / The Killing Gene (2007)

Seri katil filminde zavallı bir kurban olan Tom Hardy bu filmde de yan roller kaderinden kurtulamıyor.

RocknRolla (2008)

RocknRolla, Snatch ve Sherlock Holmes filmlerinden tanıdığımız İngiliz yönetmen Guy Ritchie’nin 2008 yapımı filmi. Londra’da yeraltı dünyasının Rock’n Roll ile birleştirilerek anlatıldığı filmin başrolünü Gerard Butler üstleniyor. Yavaş yavaş kariyerinde yükselişe geçmeye hazırlanan Hardy ise bu filmde Yakışıklı Bob’u canlandırıyordu.

Tom-Hardy-Bronson

Bronson (2008)

Ve gelelim şöhret basamaklarını yavaş yavaş çıkan, birçok filmde rol bile denemeyecek karakterleri canlandıran Hardy’nin ilk unutulmaz performansına. Sadece yakışıklı bir oyuncu olarak yan rollerin adamı olarak mı kalacak sorusuna tokat gibi cevap veren Bronson filmine. Film, 80’li yılların İngiltere’sinin en meşhur mahkumlarından olan Michael Peterson’ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Adının tüm dünyaca duyulmasını isteyen Peterson bir gün bir postaneyi soymaya karar verir. 7 yıl hücre cezasına çarptırılan Peterson hapishanedeki disiplinsiz tavırları sebebiyle 34 sene hapis yatar.  Hapishanede yatmanın ağırlığında boğulan Peterson, zihninde Bronson karakterini yaratır. Ve zihni artık Bronson’ın hakimiyetindedir.  Hem Peterson hem de Bronson karakterlerine hayat veren Hardy, bu filmde tıpkı adını dünyaya duyurmaya çalışan Peterson gibi kendi adını da dünyaya duyurmaya başladı.

Tom-Hardy-Inception

Inception (Başlangıç) (2010)

Başlangıç filmi, Hardy’nin Christopher Nolan ile çalışmaya başlaması açısından başarılı oyuncu için de bir “başlangıç” olarak görülebilir. 2000’li yılların en dahiyane işlerinden biri olan Başlangıç, insanların en çaresiz anlarından yararlanıp, rüyaları sırasında bilinçaltındaki sırları çalarak ünlenen Leonardo Di Caprio’nun canlandırdığı Dob Cobb’un hikayesini konu alıyor. Son bir görev ile hayalini kurduğu hayata sahip olacak Cobb’un yapması gereken tek şey ise ekibiyle birlikte bu kez bir bilgiyi çalmak değil bilgiyi zihne yerleştirmektir. O ukala ama karizmatik mimiklerini ilk kez böylesine başarılı izlediğimiz Hardy ise filmde Eames karakterini canlandırıyor.

Tinker Tailor Soldier Spy  (Köstebek) (2011)

Köstebek, 3 dalda Oscar adaylığı bulunan, İsveçli yönetmen Tomas Alfredson’un ABD’yi salladığı oldukça başarılı bir film. 1979’da BBC tarafından 7 bölümlük bir dizi halinde televizyona uyarlanmış olan Köstebek’i sinemaya taşıyarak oldukça başarılı bir imza attı. Gary Oldman’ın muhteşem performansıyla döktürdüğü filmde Hardy, sarışın Ricki Tarr karakterini canlandırıyor. Oyunculukların ön planda olduğu filmde Hardy’nin rolü her ne kadar ön planda olmasa da aktörün oyunculuk konusunda ne kadar başarılı olduğunun ispatı.

Tom-Hardy-Warrior-star

Warrior (2011)

Oyunculukların ön planda olduğu, aile dramını konu alan bir dövüş filmi; Büyük Dövüş. Conlon ailesinin acıklı hikayesini anlatan filmde Hardy küçük kardeş Tommy’i canlandırıyor. Gittiği spor salonunda inanılmaz dövüşler çıkartarak internet fenomeni olunca Tommy ülkenin en büyük dövüş turnuvasına hazırlanır. Ancak, küs olduğu abisi de bu ölümcül turnuvaya hazırlanmaktadır ve ikilinin yolu elbet karşılaşacaktır. Film boyunca, Tommy Conlon’a beslediğim hayranlığın en büyük sebebi Hardy’nin karaktere kattığı ruhtu. O sinirli, güçlü karakterin arkasında yatan çocuksu, duygusal adam… Hardy’nin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunun göstergesi olan Büyük Dövüş aynı zamanda 2000’li yılların en iyi spor filmlerinden.

This Means War (İyi Olan Kazansın) (2012)

Hardy’i romantik komedide görmek ister misiniz? Tamam, içinde birazcık şiddet olacak. İki ajanın bir kadını elde etmek için neler yapabileceğini esprili bir dilde anlatan İyi Olan Kazansın 2012’nin alternatif romantik komedilerinden biri oldu. Tom Hardy’nin genelde benzer karakterlere hayat verdiğini düşünecek olursak bu rolün onun kariyerindeki gelişim adına ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Tom-Hardy-Christian-Bale

The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) (2012)

Nolan’dan başrolü maskeli olarak da olsa kapan Hardy, Kara Şövalye efsanesinin son bulduğu filmde Batman’in en güçlü düşmanı Bane’i canlandırdı. Filmografisinin en başarılı filmi olarak göze çarpan Kara Şövalye Yükseliyor’daki performansıyla büyük beğeni toplayan Hardy belki bugüne kadar canlandırılan en iyi kötü karakter olarak anılmayacak ama her zaman bu listede yer bulacaktır.

Kanunsuzlar_Tom_hardy

Lawless (Kanunsuzlar) (2012)

2012’nin alternatif başarılı filmlerinden olan Kanunsuzlar’da bir kez daha başrolde yer alan Hardy bu filmde Bondurant ailesinin ağabeyi Forrest karakterini canlandırıyor. Başarılı oyuncu kendi kanunlarını kendi belirleyen, hiçbir şeyden korkmayan ve ölümsüz olduğuna kendini inandırmış bir karaktere hayat verirken kendisine Shia LaBeouf ve Jessica Chastain eşlik ediyor. Açıkçası Tom Hardy Forrest Bondurant karakteri için seçilmiş gibi değil, Bondurant Tom Hardy’nin canlandırması için yazılmış hissi yaratıyor. Bu bile oyuncunun ne kadar başarılı bir performans gösterdiğinin kanıtı.

32 yaşındaki başarılı oyuncunun kariyeri şimdilik bu filmlerle sınırlı. Kariyerinde önemli bir yükseliş gösteren Hardy’nin önümüzdeki yıllarda çok daha büyük projelerde karşımıza çıkması oldukça olası gözüküyor. Biz tüm bu filmlerdeki başarılı oyunculukları sebebiyle Tom Hardy’yi çok seviyoruz.

Peki ya sizin en sevdiğiniz Tom Hardy filmi hangisi?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information