Nomadland, One Night in Miami, Ammonite gibi beğeniyle karşılanan filmlerin izleyici ile buluştuğu Venedik ve Toronto film festivallerinin ardından ödül sezonunda öne çıkanlar!

Tüm dünyada sinema salonlarının aylarca kapalı kalmasına ve film prodüksiyonlarının durmasına neden olan koronavirüs salgını vizyon takvimini alt üst ettiği için, bu yıl sonbahar-kış aylarında vizyona girerek ödül sezonunda adından söz ettirmesi beklenen pek çok film ileri tarihlere ertelenmek zorunda kaldı. Bu bağlamda Akademi de önemli değişiklikler yapmak zorunda kaldı ve 28 Şubat 2021’de düzenlenmesi planlanan 93. Akademi Ödülleri Töreni‘ni 25 Nisan 2021‘e erteledi. Öte yandan Oscar için değerlendirmeye alınacak filmler için son gün de 28 Şubat 2021’e çekildi. Oscar Ödülleri‘ni takiben BAFTA gibi önemli ödüller de ödül törenlerini ileri tarihlere çekti. Hâl böyle olunca bu yıl bir ödül sezonundan söz edilip edilemeyeceği bile şüpheli hâle geldi.

Ancak geçtiğimiz günlerde, önce 77. Venedik Film Festivali‘nin, hemen ardından da 45. Toronto Film Festivali‘nin pandemi şartlarına rağmen gerçekleşmesi, bu yıl ödül sezonunda iddialı olabilecek filmlerin sinemaseverler ile buluşmasını sağladı. Buna bir de Netflix‘in yılın ikinci yarısındaki etkileyici film seçkisi ve yılın ilk aylarında çıkan First Cow ve Never Rarely Sometimes Always gibi filmler eklenince, önceki yıllarda olduğundan biraz daha zayıf olsa da, yine bir ödül sezonu yarışının şekillenmeye başladığını gösterdi.

Venedik ve Toronto film festivallerinin geride kalmasıyla birlikte ödül sezonu yavaş yavaş şekillenmeye başlarken, biz de bugün itibarıyla ödül sezonunda ön plana çıkan filmleri ve isimleri derledik.

David Fincher imzalı Mank, Viola Davis ve Chadwick Boseman’lı Ma Rainey’s Black Bottom, Ron Howard’ın Glenn Close ve Amy Adams gibi isimleri bir araya getiren yeni filmi Hillbilly Elegy, Paul Greengrass’ın Tom Hanks’li yeni filmi News of the World, George Clooney imzalı The Midnight Sky gibi yapımların da 28 Şubat 2021’den önce izleyici karşısına çıkarak yarışa dâhil olması bekleniyor. Ancak bu filmlerin ödül sezonunda nasıl bir etki yaratacağını görmek için beklememiz gerekiyor. Öte yandan henüz resmi açıklamalar gelmemiş olsa da The French Dispatch, Next Goal Wins, Dune, Stillwater gibi ödül sezonunda iddialı olabilecek bazı filmler önümüzdeki sezona kalacak gibi duruyor.

Venedik ve Toronto Film Festivallerinin Ardından Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Nomadland

Nomadland

Toronto Film Festivali’nin Halkın Seçimi Ödülü, Oscar adaylığının habercisi olarak kabul edilir. Zira bu ödülü kazanan filmler neredeyse her yıl En İyi Film dalında Oscar adaylığı alır. Hatta bazıları büyük ödülün sahibi de olur. Nitekim geçtiğimiz yıl bu ödülü kazanan Jojo Rabbit de Oscar Ödülleri’nde En İyi Film adayları arasında yer alırken, En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı’nın da sahibi olmuştu. Aynı şekilde Green Book, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, La La Land gibi filmler de Halkın Seçimi Ödülü’nü kazandıktan sonra Oscar’da büyük başarı yakalamıştı. Sadece Halkın Seçimi Ödülü’nü kazanmış olması bile Nomadland‘in bu yıl Oscar yarışında adını duyacağımız filmlerden biri olacağını göstermeye yeter. Ancak bu da yetmezmiş gibi filmin bir de Venedik’te Altın Aslan‘ın sahibi olması, Nomadland’in sadece yarışın içinde olmakla kalmayıp, bu yıl yarışın favorisi olacağını gösteriyor. Bugüne kadar hem Venedik’te hem de Toronto’da büyük ödülü kazanan ilk film olarak tarihe geçen Nomadland’in En İyi Film Oscarı adayları arasında yer alacağına şüphe yok.

The Rider ile adından övgüyle söz ettiren Chloé Zhao‘nun yazıp yönettiği Nomadland’de usta oyuncu Frances McDormand, ekonomik krizde her şeyini kaybettikten sonra karavanıyla birlikte Amerika’nın batısına doğru yolculuğa çıkan 60’lı yaşlarındaki Fern karakterini canlandırıyor.

Toronto ve Venedik’ten gelen ilk tepkilere bakılırsa Frances McDormand’ı şimdiden En İyi Kadın Oyuncu adayları arasına yazabiliriz. Öte yandan Chloé Zhao’nun da En İyi Yönetmen kategorisinde adaylık alması oldukça yüksek görünüyor. Zhao’nun En İyi Uyarlama Senaryo adaylığı alma ihtimali biraz daha düşük olsa da bu kategoride de şansı bulunuyor.

One Night in Miami

Hem Venedik’te hem de Toronto’da gösterilen ve her iki festivalde de beğeniyle karşılanan bir diğer film de One Night in Miami oldu. American Crime, Watchmen ve Oscar kazandığı If Beale Street Could Talk gibi yapımlarla tanınan başarılı oyuncu Regina King‘in yönetmen olarak ilk uzun metrajlısı olan One Night in Miami, Malcolm X, Muhammed Ali, Sam Cooke ve Jim Brown gibi tarihi figürleri, 25 Şubat 1964 gecesi, o gece şampiyonluk maçını kazanan Ali’nin Miami’deki otel odasında bir araya getiriyor.

One Night in Miami’nin En İyi Film adaylığı Nomadland kadar kesin değil. Filmin momentumunu koruyup koruyamayacağını bekleyip göreceğiz. Ancak film özellikle oyunculuk kategorilerinde iddialı olacak gibi görünüyor. Jim Brown’a hayat veren Aldis Hodge ve Malcolm X’e hayat veren Kingsley Ben-Adir, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde adaylık alabilecek isimler olarak ön plana çıkıyor. Öte yandan Muhammad Ali’ye hayat veren Eli Gore için En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar kampanyası yürütülebileceği konuşuluyor ama filmde ön plana çıkan tek bir isim olmadığı için yardımcı kategorilerde yer bulma şansı daha yüksek.

The Trial of the Chicago 7

1968 Demokratik Parti Ulusal Kongresi sırasında Chicago’da gerçekleşen karşı kültür protestoları yüzünden hükûmet tarafından suçlanan yedi sanığa dava açılmasını konu almasıyla son dönemde yaşananlarla paralellikler taşıyan The Trial of the Chicago 7’ın aldığı ilk yorumlar, sadece En İyi Film kategorisinde iddialı olmakla kalmayıp, Aaron Sorkin‘e de hem En İyi Yönetmen hem de En İyi Özgün Senaryo kategorisnde adaylık getirebileceğini gösteriyor. Ayrıca filmdeki performanslarıyla övgü toplayan Eddie Redmayne, Frank Langella, Yahya Abdul-Mateen II, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong gibi isimlerin de yardımcı kategorilerde şans bulabileceği konuşuluyor.

Ammonite

Kate Winslet ve Saoirse Ronan‘ın başrollerini üstlendiği Ammonite, eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar almış olsa da beklendiği kadar büyük bir etki yaratmadı. Bu noktada Ammonite’ın En İyi Film adayları arasında yer alma ihtimali düşük görünüyor. Ancak Kate Winslet ve Saoirse Ronan, tahmin edildiği gibi övgü toplayarak oyunculuk kategorilerinde iddialı olacaklarını gösterdi. NEON’un Winslet’ı En İyi Kadın Oyuncu, Ronan’ı ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar yarışına dâhil edeceği tahmin ediliyor.

Pieces of a Woman

Netflix

Adaylık aldığı takdirde Kate Winslet’ın En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde karşılaşacağı isimlerden birinin Vanessa Kirby olma ihtimali çok yüksek. Bu yıl hem Pieces of a Woman hem de The World to Come filmleriyle adından övgüyle söz ettiren Kirby, özellikle Venedik’te En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Pieces of a Woman filmiyle ilk Oscar adaylığını da kazanacak gibi görünüyor.

Da 5 Bloods

Haziran ayında Netflix’te izleyici ile buluşan Spike Lee imzalı Da 5 Bloods, aradan geçen sürede momentum kaybetmiş olsa da, ödül sezonunda adından söz ettirecek gibi görünüyor. Film, savaş sırasında gömdükleri altını ve geride bıraktıkları komutanlarının naaşını bulmak için yeniden ormanın derinliklerine dönen Vietnam gazilerinin hikâyesini anlatıyor. Özellikle bu dört gaziden birine hayat veren Delroy Lindo filmdeki performansıyla ön plana çıkıyor. Netflix’in usta oyuncuyu En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ön plana çıkarmak için bir Oscar kampanyası yürütmesi bekleniyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Chadwick Boseman‘ın da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde adından söz ettirebileceği konuşuluyor.

Minari

Son yıllarda dikkat çekici işlere imza atarak ödül sezonunun da öne çıkan film şirketlerinden birine dönüşen A24, bu yıl Minari ile adından söz ettirecek gibi duruyor. Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen Minari, bu yıl çıkışını Sundance’te yapan filmler arasında En İyi Film adaylığı almaya en yakın yapım gibi görünüyor. Hatta şu an için Minari’nin Nomadland’den sonra adaylık şansı en yüksek film olduğunu söyleyebiliriz.

On the Rocks

Sofia Coppola ile Bill Murray‘yi yeniden bir araya getiren On the Rocks şimdilik sadece New York Film Festivali’nde gösterildiği için henüz geniş bir kitleye ulaşamadı. Bu yüzden filmin nasıl karşılanacağını kestirmek güç. Ancak New York’tan gelen ilk yorumlar Bill Murray’nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde şans bulabileceğini gösteriyor. Öte yandan Coppola’nın En İyi Özgün Senaryo kategorisinde şansı olabileceği belirtiliyor. Filmin bunun ötesinde etki yaratıp yaratamayacağı, 2 Ekim’de ABD’de vizyona girdikten sonra netlik kazanacak.

The Father

The Father

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yaptıktan sonra Toronto Film Festivali’nde de sinemaseverler ile buluşan The Father, özellikle başrollerindeki Anthony Hopkins ve Olivia Colman‘ın güçlü performansları ile ödül sezonunda adından söz ettirecek gibi görünüyor. Özellikle Hopkins’in getçiğimiz yıl The New Pope ile adaylık kazandığı En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde bir kez daha aday olabileceği konuşuluyor.

I’m Thinking of Ending Things

Charlie Kaufman’ın beğeniyle karşılanan son filmi gerek türü, gerek konusu itibarıyla Akademi’nin sıcak yaklaştığı filmlerden değil. Ancak filmin aldığı olumlu eleştiriler ödül sezonunda kendisine yer bulmasına neden olur. Özellikle son yıllarda üst üste başarılı performanslara imza atarak dikkatleri üzerine çeken Jessie Buckley, filmdeki performansıyla övgü topluyor.

First Cow

Wendy and Lucy, Meek’s Cutoff ve Certain Women gibi filmlerle adından övgüyle söz ettiren Kelly Reichardt’ın, Jonathan Raymond’ın romanından sinemaya uyarladığı First Cow, izleyicileri 1820’lere götürüyor ve Amerikan kırsalında geçinmeye çalışan Cookie Figowitz ile King Lu’nun hikâyesini anlatıyor.

Geçtiğimiz yılın sonunda Telluride ve New York Film Festivali’ne konuk olduktan sonra bu yılın başında da 70. Berlin Film Festivali’nde gösterilen filmin çıkışının üzerinden epey vakit geçmiş olsa da A24 film için bir Oscar kampanyası yürütüyor. Nitekim bu yıl Akademi üyelerine DVD’si gönderilen ilk film de First Cow oldu.

Never Rarely Sometimes Always

Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Eliza Hittman’ın beğeniyle karşılanan son filmi Never Rarely Sometimes Always da First Cow gibi çıkışının üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen adından söz ettirmeye devam eden yapımlardan biri. Focus’un dağıtımcısı olduğu film, En İyi Özgün Senaryo kategorisinde iddialı adaylardan biri olmaya devam ediyor.

Sidney Flanigan ve Talia Ryder’ın başarılı performanslarıyla adından söz ettiren film, beklenmedik bir hamilelik sonucunda kürtaj olabilmek için Pennsylvania’dan New York City’ye giden iki genç kızın hikâyesini anlatıyor. Yaşadıkları eyalette kürtaj yasak olduğu için New York’a gelmek zorunda kalan genç kızlar, çok daha liberal bir şehir olduğu düşünülen New York’ta aynı baskıcı sistemin izlerine rastlıyor.

Kajillionaire

Focus’un ödül sezonunda iddialı olmasını umduğu bir diğer filmi de Miranda July imzalı Kajillionaire. Dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan film, ABD’de 25 Eylül’de vizyona girecek. Akademi üyeleri tarafından nasıl karşılanacağına bağlı olarak, oyuncu kadrosunda yer alan Debra Winger, Richard Jenkins, Evan Rachel Wood, Gina Rodriguez gibi başarılı isimler kendilerine Oscar yarışında şans bulabilirler.

The Invisible Man

Sinema salonları kapanmadan önce gişede ses getiren son filmlerden biri olan The Invisible Man, normal şartlar altında ödül sezonuna gelindiğinde unutulacak filmlerden biri aslında. Ancak pandemi nedeniyle aradan geçen sürede çok sayıda filmin çıkmamış olması, The Invisible Man’in, özellikle de başrolündeki Elisabeth Moss’un performansının hafızalardaki yerini korumasını sağlıyor. Filmin kayda değer bir şansı olmasa da, Moss’un En İyi Kadın Oyuncu kategorisi için hâlâ bahsi geçen isimlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Promising Young Woman

Bu yılın başında aldığı olumlu yorumlardan yola çıkarak En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde şans bulabileceğini düşündüğümüz bir diğer isim de Carey Mulligan. Promising Young Woman, dünya prömiyerini yaptığı Sundance’te beğeniyle karşılanırken, Mulligan da Oscar yarışında iddialı olabilecek isimler arasına yazdırdı. Ancak filmin bu yıl ödül sezonunda yer almasını sağlayacak bir tarihte vizyon girip girmeyeceği belirsizliğini koruyor. Filmin 28 Şubat 2021’den önce vizyona girmesi hâlinde Mulligan, ödül sezonunda adından söz ettirecektir.

Onward

Ödül Sezonunda Öne Çıkanlar

Toy Story, Wall-e, Up, Inside Out, The Incredibles, Coco gibi unutulmaz animasyon filmleri izleyiciyle buluşturan Pixar, son filmi Onward ile bir kez daha Oscar yarışının içinde yer alıyor. Onward, biraz önce saydığımız filmler kadar büyük etki yaratmamış olsa da, En İyi Animasyon kategorisinde adaylık almak için favoriler arasında yer alıyor.

Venedik ve Toronto Sonrası Ödül İçin Adından Söz Ettirenler

Şu ana kadar izleyici karşısına çıkan filmlerin aldığı ilk tepkilerden yola çıkarak ana kategorilerde bugün itibarıyla hangi filmlerin ve isimlerin adlarından söz ettirdiğini aşağıda görebilirsiniz.

En İyi Film

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

Minari

One Night in Miami

Da 5 Bloods

The Father

En İyi Yönetmen

Chloé Zhao – Nomadland

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Regina King – One Night in Miami

Spike Lee – Da 5 Bloods

Sofia Coppola – On the Rocks

En İyi Kadın Oyuncu

Frances McDormand – Nomadland

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Kate Winslet – Ammonite

Elisabet Moss – Shirley

Carey Mulligan – Pieces of a Woman

Elisabeth Moss – The Invisible Man

Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things

En İyi Erkek Oyuncu

Anthony Hopkins – The Father

Delroy Lindo – Da 5 Bloods

Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami

Ben Affleck – The Way Back

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Saoirse Ronan – Ammonite

Olivia Colman – The Father

Vanessa Kirby – The World to Come

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman

Youn Yhu-jun – Minari

Debra Winger – Kajillionaire

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Aldis Hodge – One Night in Miami

Bill Murray – On the Rocks

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods

Frank Langella – The Trial of the Chicago 7

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Eddie Redmayne – The Trial of the Chicago 7

Yahya Abdul-Mateen II – The Trial of the Chicago 7

En İyi Uyarlama Senaryo

Chloé Zhao – Nomadland

Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things

Kemp Powers – One Night in Miami

Kelly Reichardt ve Jonathan Raymond – First Cow

En İyi Özgün Senaryo

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Spike Lee – Da 5 Bloods

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always

Sofia Coppola – On the Rocks

Francis Lee – Ammonite

Miranda July – Kajillionaire

Kaynaklar: The Playlist, IndieWire, Deadline, The Playlist, The Guardian

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information