Uzun bir aradan sonra 4. sezon 1. bölüm “The Good Treason” ile ekranlara geri dönen Vikings, üçüncü sezon finalinde cevapsız bırakılan sorulara ışık tutarak hızlı bir başlangıç yaptı. Beklendiği üzere temposu bir nebze düşük olan ilk bölüm, ihanet denizinde boğulanları ve boğulmaktan son anda kurtulanları buluşturdu izleyiciyle.

Geçtiğimiz sezonda bıraktığımız Ragnar Lothbrok-Athelstan-Floki üçgeni, bu üçgene farklı yollardan dahil olmaya çalışan Rollo, Ragnar yüzünden ortak paydada buluşamayan Kraliçe Aslaug ve Lagertha ikilisinin her geçen gün kızışan savaşı, kendini babasına ispat etmeye çalışan ama yanlış yerde ve zamanda yanlış kararlar alan Bjorn dördüncü sezonda yine ihanet çemberinin tam ortasına düşüyor. Kattegat’ta kazanlar kaynamaya başlamışken, Michael Hirst’ün yaratıcısı olduğu Vikings’in yeni sezonda on yerine yirmi bölüm ile ekranlardaki yerini alacağı müjdesini de verelim.

vikings-sezon-4-bolum-1-filmloverss

***Yazının bundan sonrası Vikings 4. Sezon 1. Bölüme’e dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Vikings’in dördüncü sezonu, her vikingin tek gayesine işaret eden bir açılış ile başlıyor ve Ragnar Lothbrok’un rüyasına davet ediliyoruz. Yeni dünyalara adım atmasında en büyük yardımcısı olan Athelstan’ın yokluğunu kabullenemeyen Ragnar’ın acı ve hayal kırıklığıyla dolu gözleri şimdi daha önemli bir sorunla karşı karşıya kalıyor: Yüzüne kapanan Valhalla’nın kapıları. Ragnar’ın Paris kuşatmasından sonra geçirdiği rahatsızlıktan dolayı bir süredir uyuyor olması, yaşadıklarının ve yaşayacaklarının bir göstergesi olarak rüyasına da yansıyor. Nitekim Athelstan ve Valhalla kapılarının iç içe geçtiği bu rüya, hayatta kalmanın yalnızca arkasına sığındıkları tanrılardan ibaret olmadığını gösteriyor.

İlk sezondan bu yana ana tema olarak güç ve gücün kaçınılmaz sonu ihaneti seçen Vikings, bu sezonda da ilerlemek için aynı yolu seçecek gibi duruyor. Ragnar derin uykusundayken Bjorn’un da desteğiyle hükmetmenin tadını alan Kraliçe Aslaug, çoktan kaynamaya başlayan Kattegat kazanlarına bir odun daha atmaktan geri durmuyor haliyle. Öyle ki, Ragnar daha uyanmadan hain planlarını gerçekleştirebilecek gücü olup olmadığına dair kahinin desteğini almaya çalışıyor. Ancak Aslaug’un bildiği fakat kabullenmekte güçlük çektiği bir şey var; Ragnar’ın gerektiğinde oğlu Bjorn ve her zaman zaafı olduğu Lagertha’yı bile elinin tersiyle itip geçmişinde bırakabileceği gerçeği. Çünkü ölümden bile korkmayan Ragnar’ın tek gerçeği, tek düşüncesi, tek korkusu Odin’in kendisini Valhalla kapısından içeri almayacak olması. Kattegat sınırları içerisinde Odin’in en büyük temsilcisi olarak görülen – ama kimsenin bunu dillendirmeye cesaret edemediği – Ragnar’ın, arkasından iş çevirebileceğini bildiği Aslaug’dan daha önemli problemleri var. Kaldı ki, kahinin Kattegat’ı bir kadının yöneteceğini söylemesi üzerine Aslaug’un kendinden çok Lagertha’ya şans verdiği gözlerindeki korku ve şüpheden anlaşılıyor zaten. Kahinin az konuşarak çok şey ifade ettiği hususunda hemfikiriz; ancak Aslaug’un kendi sonunu kendisinin hazırlayacağını anlamak için de kahinin sözlerine pek ihtiyacımız yok.

Kattegat’ın geleceğinde rol oynayacak kişilerden biri olan Bjorn’un babası Kral Ragnar’ın izinden gittiğini, özellikle Ragnar’ın yokluğunda fazlasıyla görüyoruz. Ancak Ragnar Lothbrok’un oğlu olmak Bjorn’un omuzlarında çoğu zaman taşıyamayacağı bir yük haline dönüşüyor. Rol model almaktan ziyade tamamen onun gibi olma çabası, işin içinden çıkılması zor durumları da beraberinde getiriyor Bjorn için. Bunun en büyük örneğini Ragnar uyurken, Athelstan’ı öldürdüğü için Floki’nin tutuklanmasını talep etmesinde görüyoruz. Aslına bakılırsa Bjorn, Floki kararıyla herkesi delip geçen konuşmasında Ragnar’ın kendisine yapılan iyilikleri hiçbir zaman unutmayacağını dile getirirken, Ragnar’ın kendisine ihanet edenleri ve yoluna taş koyanları unutmayacağını da biliyor olmalı. Belki kendini kanıtlama çabası, belki de babasının ardından Bjorn ismiyle yeni bir Ragnar Lothbrok efsanesi yaratma isteği, düşünmeden büyük adımlar atmasına sebep oluyor. Zaten bağlılık yemini, sadakat, güven, minnettarlık da bunu gerektirmez mi? Hayatta kalmak için güce, sonsuz güce sahip olmak için de zengin olmaya ihtiyaçları yok mu? Her şeyden öte Valhalla’ya gidiş bileti, Odin’e kavuşma hayali başta kendileri olmak üzere her şeyle, herkesle, hayatla savaşmak değil mi? Peki, Kattegat’ın kralı, yeni yerler ve hayatlar keşfederek ufkunu genişleten, halkın bugüne dek gördüğü gerçek anlamda tek lider Ragnar Lothbrok değil mi? Öyleyse Ragnar’ın uyumasının da uyanmasının da bir sebebi, dahası bir bedeli olacaktır hiç şüphesiz. Bu bedel Bjorn ya da inceden inceden kendini gösteren en küçük oğlu Ivar bile olsa.

Vikings 4. Sezon 1. Bölüm: Diriliş

vikings-sezon-4-floki-filmloverss

Bu bedelleri ödeyecek tek kişi Ragnar değil elbette. Floki’nin ölüm fermanını kolay kolay vermeyeceğini bilsek de Floki’nin başına gelecekler Kattegat’ta yeni bir dönemin başlangıcına da işaret edecektir. Floki’nin Athelstan’a en başından beri güvenmediğini biliyoruz. Pagan dostlarının desteğini de alarak Odin’den başka tanrı tanımayan Floki’nin Ragnar’a olan minnet duygusuna ve sevgisine de şüphe yok. Ancak söz konusu Ragnar’ın gücü ve yetisi olunca kıskançlığını hiç var olmamış gibi bir kenara atamadığı da ortada. Athelstan’ı öldüren Floki’nin kıskançlığı mıydı, yoksa Ragnar’ın bu olasılığı gözden kaçırmış olması, hatta belki de görmezden gelmiş olması mıydı? Floki’nin başından beri Athelstan’a güvenmediğini, ondan hazzetmediğini bilen üstelik zekasının inceliklerini yaşamının her alanında kullanmayı bilen Ragnar bu sonu önceden görememiş miydi? Bu soruların cevabı da Ragnar’ın kendisinde gizli; zira rüyalarına giren Athelstan’ı kendisini, tanrılara olan inancını, iç dünyasını yansıtan bir ayna olarak görmesi zaman zaman Ragnar’ın içten içe korkmasına sebep oluyordu kanımca. Bu noktada Athelstan’ın, iç hesaplaşmalarını gerçekleştirmekle meşgul olan Ragnar’ı rüyalarında daha çok ziyaret edeceğini söyleyebilirim. Neticede dizinin yaratıcısı Michael Hirst’ün dizinin akışında önemli bir konuma sahip olan Floki için ilginç planları olsa gerek; bittabi Ragnar’ın da. Nitekim Bjorn’un tutukladığı Floki ile Ragnar’ın buluşması olacakların habercisi niteliğindeydi. Ragnar susup sadece gözleriyle konuşuyorsa bilin ki her şey olabilir; Floki’nin en değerlisi Helga da bu olacaklara dahil.

Kattegat’ın yanı sıra Lagertha cephesinde de durumlar biraz karışık. Yeni sezonun kilit noktalarında da karşımıza çıkmaya devam edecek Lagertha, Paris dönüşü Earl Kalf ile yeni atılımların peşinde. Kattegat’tan ayrıldıktan sonra bile Ragnar ile birlikte hareket etmekten memnun olan Lagertha halihazırda – Kraliçe Aslaug’un yanı sıra – pek çok düşman edinmiş durumda. Ancak Kalf’ın, gücü elinde sımsıkı tutan ve kimseye muhtaç olmayan Lagertha’nın suyuna giderek akıllıca bir hamle yaptığını söylemek mümkün; sonuçta ikisi de bu kazan-kazan durumundan hoşnut. Bu sebeple Lagertha’yı – dolayısıyla Ragnar Lothbrok’u – ipe götürmek isteyen Einar’ın Earl Kalf tarafından harcanacağını kestirmek güç olmadı. Şu bir gerçek ki; Valhalla yolunda beklenmeyen sonların çıkış noktası daima hırs ve kıskançlığı gösteriyor; ister güç uğruna olsun ister sevilen kişi uğruna. Einar’ın da sonunu getiren Lagertha’ya olan zaafı oldu diyebiliriz; tıpkı zamanı geldiğinde Earl Kalf, Rollo hatta Ragnar’ın da başına gelebilecekler gibi. Güç demişken, şu an için Lagertha ve Earl Kalf’ın yanında yer alan Kral Horik’in oğlu Erlendur’un ilerleyen bölümlerde ani dönüşler yapabileceği aklımın bir kenarında duruyor hep.

Vikings 4. Sezon 1. Bölüm: İhanet Çemberi

vikings-sezon-4-rollo-filmloverss

İhanet kokusunu bir mil öteden aldığımız Vikings’in Rollo’yu es geçmesi beklenemezdi zaten. Üçüncü sezonda Paris’te bıraktığımız Rollo’nun en büyük zaafı güç ve ün bileşimine binaen yapılan teklifi kabul etmemesi, Floki’nin Odin’den vazgeçmesi kadar imkansız diyebiliriz – en azından şimdilik. Ragnar Lothbrok’u alt etmek adına Fransa Kralı’nın kızı Gisla ile evlenmesi, Rollo’nun ihanetlerine bir yenisini daha ekliyor. İster istemez şunu düşünüyorum; Vikings kameralarını Ragnar’a ihanet edeceği anlar dışında Rollo’ya çevirmiyor sanki. Zira kendisinde olmayan ne varsa Ragnar’da bolca olması, Rollo’nun kendisiyle ve Ragnar’la olan kişisel savaşının zeminini oluşturuyor. Rollo’nun bu evliliğin bir getirisi olarak Hıristiyanlığı kabul etmesi, elbette ki Ragnar’a karşı onu destekleyen Kattegatlıların da pek hoşuna gitmiyor. Sonuç olarak, ihanet konusunda oldukça deneyimli olan Rollo kendisine ihanet edenleri ve etmesi muhtemel kişileri gözünü bile kırpmadan yolundan çekiyor.

Olayların Odin’le ya da başka bir din ile kesiştiği ama aynı zamanda ayrıldığı ince noktalar var. Paganlığı bırakıp ‘sahte tanrı’lara inanmak kabul edilemez olabilir; ancak yaptıklarından ve yapacaklarından tanrıları, özellikle Odin’i sorumlu tutuyor olmaları, bu tutumlar adına kahini de kullanarak kendilerine bir kılıf hazırlamaları benliklerinin birer yansıması aslında. Kıskançlık, ihtiras, iktidar olma çabası her yerde var, görüldüğü üzere. Ama en önemlisi ihanet; Vikings’de de böyle: İhanet eden en büyük ihanete uğruyor, kısır döngü. Tek amaçları günün birinde Valhalla’ya ulaşmak olan Vikingler her ne kadar ölmek için doğduklarını dile getirseler de, kendilerine bile itiraf edemedikleri ölüm korkusu ellerini kollarını bağlıyor. Rollo’nun içindeki ölüm korkusu da Ragnar’la olan kişisel savaşa dönüşüyor bir bakıma; Odin’in en büyük temsilcisi olarak görülen Ragnar’ı, kardeşini, alt ederse korkacak bir şeyi kalmayacakmış gibi – inkar evresi. Rollo’nun hırslarına bir kez daha yenik düşmesi, Ragnar’ın nefesini her daim ensesinde hissetmesi Ragnar Lothbrok’un gerçekten sinirleneceğinin bir işareti. Hepsi teker teker ölümü tadacak ama Rollo’nun bu sınavı hiç mi hiç kolay olmayacak. Eirik’in de dediği gibi: “Ragnar geliyor! Ve Ragnar intikam alacak!”

İlk bölümde Wessex’te rüzgarı arkasına alan Kral Ecbert ve Mercia Prensesi Kwenthrith’e dair henüz herhangi bir ipucu alamadık. Bu süreçte sizi, kısa süre içinde ölmeyeceğini umduğum Floki’nin akıbetini yavaş yavaş öğreneceğimiz Vikings’in 2. bölüm fragmanıyla baş başa bırakalım.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information