Warner Bros.’un filmlerini HBO Max’te yayınlama kararının yankıları sürüyor. Dune ve Godzilla vs. King’in yapımcısı olan Legendary yasal süreç başlatmaya hazırlanırken, filmlerin hasılatından pay almayı bekleyen oyuncuların da stüdyoya kızgın olduğu belirtiliyor.

Hollywood’un en köklü stüdyolarından Warner Bros.‘un geçtiğimiz günlerde radikal bir karara imza atarak 2021’de çıkacak tüm filmlerini vizyona girdikleri gün HBO Max‘te yayınlayacağını duyurması, sinema dünyasında büyük yankı uyandırdı. Pek çok kişi bunun hâlihazırda büyük bir krizin içinde olan sinema salonlarının sonunu getireceğine dikkat çekerken, günler geçtikçe bu kararın farklı alanlardaki yansımaları da kendisini göstermeye başladı. Görünen o ki WarnerMedia‘nın bu kararı sadece sinema salonu işletmecilerini değil; diğer stüdyoları, sinemacıları, oyuncuları, menajerleri, kısacası sektörün tüm bileşenlerini kızdırmış durumda.

Dune ve Godzilla vs. Kong’un Yapımcısı Olan Legendary Pictures, Warner Bros.’a Dava Açmaya Hazırlanıyor

Christopher Nolan’ın 18 yıldır birlikte çalıştığı Warner Bros.’u hedef alan açıklamaları bugün sinema basınında geniş yer buldu. Ancak gelen tepkiler bundan ibaret değildi. İlk olarak Warner Bros.’un HBO Max’te yayınlanacağını duyurduğu Dune ve Godzilla vs. Kong filmlerinin yapımcısı olan Legendary Pictures‘ın, kendileriyle anlaşılmadan yapılan bu değişik nedeniyle Warner Bros.’a dava açmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Deadline’ın haberine göre Legendary’nin bu hafta içinde yasal süreç başlatması bekleniyor. Legendary’nin filmlerinin HBO Max’te yayınlanacağını, basına duyurulmadan sadece yarım saat önce öğrendiği ve bu karar karşısında şaşkın olduğu belirtiliyor. Bütçesi yaklaşık 165 milyon dolar olan Dune’un da Godzilla vs. Kong’un da bütçesinin yüzde 75’ini temin eden Legendary’nin Godzilla vs. Kong’u 250 milyon dolar karşılığında Netflix’e satabileceği konuşuluyordu. Ancak filmin ortak yapımcısı ve dağıtımcısı olan WarnerMedia, filmi HBO Max’te yayınlamak için bu anlaşmanın önünü kesti. Legendary’nin sadece bu filmlerden elde edeceği gelirin azalması konusunda değil, doğrudan HBO Max’te yayınlamalarının bu serilere -özellikle de Dune’a- gelecekte de zarar vereceği konusunda da endişeli olduğu söyleniyor. Sonuçta Dune’un ileride hem devam filmleri hem de spin-off projeleriyle devam edecek koca bir franchise başlatması umuluyordu.

Godzilla vs. Kong

Yıllardır pek çok projede işbirliği yapan Warner Bros. ve Legendary’nin konuyu mahkemeye taşımadan çözmesi de mümkün. İki tarafın görüşme hâlinde olduğu belirtiliyor. Bu görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Öte yandan Dune filminin yönetmeni Denis Villeneuve‘ün bu karardan memnun olmadığı, filmin sadece sinemalarda gösterilmesinden yana olduğu söyleniyor. Aynı şekilde In the Heights filminin yönetmeni Jon M. Chu‘nun da bu karara tepki gösterdiği belirtiliyor. Zira yeni filmi için Netflix’ten gelen teklifi geri çevirmiş, filmin topluluk hâlinde sinemada izlenmesinin önemli olduğuna inandığı için daha düşük bir teklif sunduğu hâlde Warner Bros. ile anlaşmıştı. Bu karara tepki gösteren yönetmenler Villeneuve ve Jon M. Chu’dan ibaret değil. Öyle ki bu hafta Amerikan Yönetmenler Birliği (DGA)‘nin toplantısı sırasında Warner Bros.’a karşı genel bir boykotun bile gündeme geldiği konuşuluyor.

Bağımsız Sinema Birliği, Warner Bros.’a Tepki Gösterdi ve Covid-19 Aşısının Yolda Olduğuna Dikkat Çekti

Tahmin edileceği üzere bu kararı eleştiren kurumların başında sinema salonu işletmecileri geliyor. Amerika’nın Ulusal Sinema Salonu İşletmecileri Birliği (NATO) şimdilik sessizliğini korusa da, Amerika’daki bağımsız sinema salonlarını temsil eden Bağımsız Sinema Birliği (ICA), dün bir açıklama yayınlayarak Warner Bros.’a tepki gösterdi. Pandemi döneminde filmlerin sinemalarla eşzamanlı olarak dijitalde yayınlanmasının anlaşılabilir olduğu, ancak bunun uzun vadeli bir plana dönüştürülemeyeceği belirtilirken, Covid-19 aşısının uygulanmasına yakında başlanacağına dikkat çekildi. Warner Bros.’un bu durumu göz önüne alarak kararını yeniden gözden geçirmesi istendi.

Warner Bros., Bu Kararıyla Birlikte Çalıştığı Önemli Yönetmen ve Oyuncuları Kızdırdı

Warner Bros.

Hollywood’un önde gelen yetenek ajanslarının yöneticilerinden biri The Hollywood Reporter’a verdiği demeçte “Warner büyük bir hata yaptı. Hiç bu kadar fazla kişi tek bir şirkete bu kadar kızgın olmamıştı.” ifadelerini kullandı. Kararın duyurulduğu gün temsil ettiği kişilerin kendisini arayıp durduğunu, hepsinin şaşkın ve kızgın olduğunu söyledi. Diğer ajanslarda da aynı şeyin yaşandığını ifade etti. Temsil ettikleri kişilerin tepkilerinin ötesinde meslek birlikleri gibi sinema bileşenlerinin de bu hamlesi nedeniyle Warner Bros.’a karşı cephe alabileceğine dikkat çekti.

Filmlerin vizyona girdikleri gün HBO Max’te yayınlanacak olması sinemacılar ve oyuncular için sadece kreatif açıdan değil, finansal açıdan da büyük sorunları beraberinde getiriyor. Çünkü özellikle yıldız oyuncular ve başarılı yönetmenler, anlaşırken sadece sabit bir ücret üzerine anlaşmıyor, aynı zamanda filmlerin gişe hasılatından da pay alıyor. Filmlerin HBO Max’te yayınlanacak olması sinemalarda elde edeceği hasılatı kayda değer ölçüde azaltacağı için, bu durum oyuncu ve yönetmenlerin alacağı payın da düşündüklerinden çok daha düşük olacağı anlamına geliyor. Bu yüzden WarnerMedia’nın bunu telafi etmesi gerekiyor. Ancak stüdyonun şu ana kadar sunduğu çözümlerin hayal kırıklığı yarattığı söyleniyor. The Hollywood Reporter’ın haberine göre WarnerMedia’nın sunduğu çözümden memnun olmayan bu isimlerden biri de The Suicide Squad‘ın yönetmeni James Gunn. Kısa süre önce Wonder Woman 1984‘un HBO Max’te yayınlanacağı açıklanmadan önce stüdyonun Gal Gadot ve Patty Jenkins‘in temsilcileri ile görüştüğü, film normal şartlar altında vizyona girse alacaklarına yakın bir ücreti ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Filmi HBO Max’e alırken her iki isme de yaklaşık 10 milyon dolar ödendiği konuşuluyor. The Suicide Squad içinse bu büyüklükte bir teklifin yapılmadığı belirtiliyor. Bunun başlıca sebebi ise Wonder Woman serisini devam ettirmek isteyen stüdyonun, Gal Gadot ve Patty Jenkins ile ilişkilerini bozmak istememesi. Ancak diğer filmlerde yer alan oyuncu ve yönetmenlere böyle bir ödeme yapılmaması ciddi sorunlar yaratabilir. HBO Max’te yayınlanacağı açıklanan 17 filmde rol alan Denzel Washington, Margot Robbie, Will Smith, Keanu Reeves, Hugh Jackman, Angelina Jolie gibi yıldız isimlerin temsilcilerinin stüdyoyla irtibata geçtiği ve temsil ettikleri oyunculara neden Gal Gadot’a yapıldığı gibi bir ödeme yapılmadığını sorduğu söyleniyor.

2018 Yılında Warner Bros.’u Satın Alan AT&T’nin Stüdyonun Prestijine Zarar Verdiği Düşünülüyor

Warner Bros.’un bu kararının sektör genelinde tepkiyle karşılanmasının başlıca sebeplerinden biri kimsenin bunun geçici bir çözüm olduğuna inanmaması. Warner Bros., bunun pandemi şartları nedeniyle alınmış bir karar olduğunu ve sadece 2021’de uygulanacağını belirtmiş olsa da, sektörde bunun stüdyonun yeni normali olduğu konusunda şüphe yok. Bunun başlıca sebebi ise dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden AT&T‘nin 2018 yılında Warner Bros.’un da sahibi olan Time Warner’ı satın almasıyla birlikte stüdyoda yaşanan değişim. O günden bu yana üst düzey yönetim kadrosunun neredeyse tamamı değişen ve AT&T’nin stratejileri doğrultusunda yeniden şekillenen WarnerMedia, eski imajını yitirmiş durumda. The Hollywood Reporter’a konuşan bir diğer menajer, “Warner bir zamanlar yetenek dostu, sinemacı dostu bir stüdyoydu. Şimdiyse Warner gideceğiniz birinci, ikinci ya da üçüncü yer bile değil.” dedi. Medya araştırma şirketi MoffettNathanson’ın kurucularından Michael Nathanson da benzer bir açıklamada bulundu. Nathanson, Warner Bros.’un yıllardır oyuncu ve yönetmen gibi yeteneklere en iyi ev sahipliği yapan stüdyo olduğunu, bunun önemli isimleri, projeleri elde etmesi için diğer stüdyolara karşı Warner’a bir avantaj sağladığını belirtiyor. Ancak AT&T döneminde bu durum hızla ortadan kalkıyor. Warner Bros.’u yetenekler için en ideal stüdyo yapan özellikler yavaş yavaş tarihe karışıyor.

Wall Street’in daha sıcak yaklaştığı dijital yayın platformu pazarında büyümek ve beklediği kadar iyi bir çıkış yapamayan HBO Max’i canlandırmak için böyle bir adım atan AT&T’nin yöneticilerinin sinema dünyasını ve yönetmen, oyuncu gibi yeteneklerle nasıl ilişkiler kurulmasını gerektiğini bilmediği düşünülüyor. Bu alanda tecrübesiz olan şirketin sinema dünyasının dinamiklerine adapte olmak yerine kendi planlarını sektör bileşenlerine dikte etmeye çalıştığına inanılıyor. Bu da Warner Bros.’un Hollywood’daki prestijine zarar veriyor. WarnerMedia’nın yeni CEO’su Jason Kilar‘ın ve WarnerMedia stüdyolarının ve kanallarının başındaki isim olan Ann Sarnoff‘un sinema dünyasıyla iletişim kurmadığı, bu işin Warner Bros.’un başında yer alan Toby Emmerich‘e düştüğü, ancak onun da kilit kararlar konusunda söz sahibi olmadığı belirtiliyor. Bu durum Emmerich’in sinemacılara verdiği sözleri de güvenilmez kılıyor.

Warner Bros., Disney’in de Benzer Bir Hamle Yapmasını Bekliyordu

10 Aralık’ta düzenleyeceği etkinlikte filmlerinin geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulunması beklenen Disney, muhtemelen bu etkinlikte bazı filmlerin vizyona girmeden ya da vizyona girdikleri gün Disney+‘ta yayınlanacağını duyuracak. Warner Bros., en büyük rakiplerinden biri olan Disney’in de kendileri ile benzer bir hamle yaparak 2021 filmlerinin neredeyse tamamını Disney+’a çekeceğini öngörüyordu. Ancak The Hollywood Reporter’ın haberine göre Disney, böylesine radikal bir karar almaya hazır değil. Stüdyonun Cruella, Pinocchio gibi bir iki filmi Disney+’a çekeceği, ancak Black Widow, Eternals gibi daha yüksek potansiyelli filmleri sinemalara saklayacağı belirtiliyor.

Gelen tüm bu tepkilere rağmen WarnerMedia günün sonunda bu stratejinin en doğru hamle olduğunu düşünüyor. Sektör buna karşı olsa da. WarnerMedia CEO’su Jason Kilar, kısa süre önce CNBC’ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: “Ticarette ve tabii ki internette başarılı olmanın en iyi yolu kullanıcıdan başlamaktır. Eğer günlerimize kullanıcılara odaklı bir şekilde başlar, bu şekilde bitirirsek, sektörde lider oluruz.”

Kısa süre önce şirketten ayrılan bir WarnerMedia yöneticis, CNBC’ye verdikleri demeçte Kilar’ın HBO Max’i gelecek planlarının merkezine koyduğunu, önümüzdeki dönemde tüm odağın dijital platformda olacağını belirtiyor. Ancak bunun işe yarayacağı konusunda şüpheler var. Zira HBO Max, 14.99 dolarlık abonelik ücretinin de etkisiyle hâlâ kısıtlı bir kitleye ulaşabiliyor. Şu anda Netflix ve Disney+ gibi rakiplerinin çok arkasında olan HBO Max’in eklenecek filmlere rağmen bu platformlara yetişemeyeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Çünkü HBO Max, ortalama abonelik ücreti 6.99 dolar olan Disney+’a göre çok daha pahalı bir alternatif. Bu da geniş kitlelere yayılması önünde önemli bir engel. Ayrıca Disney+’ın hızlı büyümesinde kilit rol oynayan The Mandalorian gibi bir dizinin HBO Max’te olmaması da Kilar’ın HBO Max deneyinin başarılı olacağı konusunda şüphe yaratıyor.

HBO Max’in İsmi Warner Max Olarak Değiştirilebilir

The Mandalorian gibi dikkat çekici bir dizisi olmamasının yanı sıra tanıtım konusunda yaşadığı sıkıntılar da HBO Max’in beklenen çıkışı yapmasına engel oldu. Özellikle HBO, HBO GO ve HBO Now varken bir de HBO Max’in eklenmesi kafa karışıklığı yarattı- ki kullanıcı nezdinde bu kafa karışıklığı hâlâ tam olarak ortadan kalkmış değil. Bu durumun farkında olan WarnerMedia’nın farklı alternatifler üzerinde durduğu, HBO Max’in isminin önümüzdeki dönemde Warner ifadesi geçecek şekilde değiştirilebileceği belirtiliyor. Hem böylece Warner Bros. filmlerinin adresi olduğunun da vurgulanacağı düşünülüyor. Öne sürülen alternatiflerin başında Warner Max geliyor.

Warner Bros.’un sektörden ciddi tepki almasına neden olan HBO Max hamlesinin nasıl sonuç vereceğini görmek için önümüzdeki yılın sonlarına kadar beklememiz gerekiyor. Bu hamle HBO Max’i Disney+ ve Netflix ile yarışabilecek bir dijital platform hâline getirebileceği gibi Warner Bros.’u milyarlarca dolar kayba da uğratabilir. Sonucu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Kaynaklar: The Hollywood Reporter, IndieWire, Deadline, CNBC, New York Times

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information