21 film festivalinin bir araya gelerek hazırladığı, YouTube üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilen online film festivali We Are One: A Global Film Festival’da kaçırılmaması gereken 20 film ve etkinlik.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın dört bir yanında film festivalleri iptal edilirken, SXSW ve Tribeca gibi önemli festivaller seçkilerindeki bazı filmleri online olarak sinemaseverler ile buluşturdu. Cannes, Karlovy Vary, Locarno gibi salgın nedeniyle ertelen veya iptal edilen festivaller bu yıl gösterimlerini online olarak gerçekleştirme yoluna gitmemiş olsa da, onlar da online film festivali We Are One: A Global Film Festival‘da bir araya geldi.

Berlin, BFI Londra, Cannes, Locarno, Karlovy Vary, New York, San Sebastian, Sundance, Tokyo, Toronto, Tribeca, Venedik gibi dünyanın en önemli film festivallerinin de aralarında bulunduğu 21 film festivalinin bir araya gelerek hazırladığı We Are One: A Global Film Festival, bugün başlıyor. YouTube üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek festival, 7 Haziran’a kadar devam edecek.

Festivalde, yüzden fazla film sinemaseverler ile buluşacak. Bu filmlerin 13’ü dünya prömiyerini We Are One: A Global Film Festival’de yaparken, 31 film online prömiyerlerini festivalde gerçekleştirecek. Beş film ise ülkeleri dışındaki uluslararası prömiyerlerini festivalde yapacak. Festivalde ayrıca Francis Ford Coppola, Steven Soderbergh, Song Kang Ho, Bong Joon-ho, Guillermo del Toro, Jane Campion ve Claire Denis gibi usta sinemacılarla yapılan söyleşiler de yer alacak.

We Are One: A Global Film Festival’da dikkat çekici pek çok film gösterimi ve etkinlik olacak. Bunlar arasında sinemaseverlerin kaçırmaması gereken 10 gösterim ve etkinliği aşağıda bulabilirsiniz.

We Are One: A Global Film Festival’da Kaçırılmaması Gereken 20 Film ve Etkinlik

White Echo

İlk Gösterim: 29 Mayıs 15:00

Oyuncu kimliğiyle tanınan Chloë Sevigny‘nin yazıp yönettiği White Echo, arkadaşlarıyla çıktığı bir tatil sırasında içindeki gücü keşfetmeye başlayan bir kadına odaklanıyor. Film beş kadından oluşan arkadaş grubu içindeki dengelere ışık tutarken paranormal sularda gezmeye başlıyor. Sevigny’nin üçüncü kısa metrajı olan White Echo’nun oyuncu kadrosunda Kate Lyn Sheil, Sheila Vand, Hailey Benton Gates, Nicole Quinn, Eleonore Hendricks, Alison Sudol, Safi Kamau Goodman gibi isimler yer alıyor.

On Transmission: Claire Denis ve Olivier Assayas Sohbeti

İlk Gösterim: 30 Mayıs 20:15

Bu yılın başında düzenlenen 70. Berlin Film Festivali, On Transmission programı kapsamında pek çok önemli sinemacının sohbetlerine ev sahipliği yaptı. Daha önce online olarak yayınlanmayan bu sohbetler, We Are One festivali kapsamında izleyiciye sunuluyor. We Are One kapsamında yayınlanacak bu sohbetlerin başında, Fransa sinemasının en önemli isimlerinden Claire  Denis ve Olivier Assayas‘ın bir araya geldiği panel yer alıyor. Bu iki usta sinemacı, film sanatının bugünkü hâli üzerine görüşlerini paylaşıyor.

No One Left Behind

İlk Gösterim: 31 Mayıs 18:45

Alejandro G. Iñárritu’nun Amores Perros, 21 Grams, Babel’den oluşan üçlemesinin senaristi olan, aynı zamanda The Burning Plain gibi filmlerde yönetmen koltuğuna da oturan Guillermo Arriaga‘nın 2019 yapımı kısa filmi No One Left Behind, online prömiyerini We Are One festivalinde yapacak. 31 dakikalık film, bir görev için Meksika’ya giden Amerikalı askerlere odaklanıyor. Filmin başrollerinde Danny Huston, Jorge A. Jimenez ve Isabel Aerenlund yer alıyor.

Le coup des larmes

İlk Gösterim: 31 Mayıs 19:45

Oyuncu kimliğiyle tanınan Clémence Poésy‘nin imzasını taşıyan The Tear’s Thing – Le coup des larmes, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde yaptıktan sonra pek çok festivali ziyaret etti ve ödüle layık görüldü. 25 dakika uzunluğundaki film hayatında zorlu bir dönemden geçen bir aktris olan Florence’e odaklanıyor. Yeni bir filmde üstleneceği suikastçı rolüne hazırlanmak için Fransa kırsalında bir eğitim alanına giden Florence, burada hiç beklemediği bir şey bulacaktır.

Ricky Powell: The Individualist

İlk Gösterim: 31 Mayıs 00:30

Bu yıl iptal edilmeden önce Tribeca Film Festivali’nde gösterilmesi planlanan filmlerden biri olan Ricky Powell: The Individualist, online prömiyerini We Are One festivalinde yapacak. 80’li ve 90’lı yıllarda New York sokaklarını resmettiği fotoğraflarla üne kavuşan başarılı fotoğrafçı Ricky Powell‘a odaklanan belgesel, yıllarca Beastie Boys’a eşlik eden Powell’ın New York’un müzik, moda ve sanat dünyasındaki en etkileyici fotoğraflardan bazılarını çekmesine olanak sağlayan ilgi çekici yolculuğunu takip ediyor.

Cinema Cafe: Jane Campion ve Tessa Thompson Sohbeti

İlk Gösterim: 31 Mayıs 20:45

Sundance Film Festivali’nin dikkat çekici isimleri bir araya getiren Cinema Cafe serisinde bu yıl en dikkat çekici sohbetlerden biri usta yönetmen Jane Campion ile başarılı oyuncu Tessa Thompson arasında gerçekleşti. İkisinin kariyerleri, sinema dünyası ve daha pek çok farklı konu üzerine konuştuğu bu keyifli sohbet, 31 Mayıs’ta YouTube’da izlenebilecek.

Bildnis einer Trinkerin

İlk Gösterim: 1 Haziran 16:00

Ticket of No Return – Bildnis einer Trinkerin, bu yıl Berlin Film Festivali’nde Berlinale Camera ödülü takdim edilen Ulrike Ottinger‘in imzasını taşıyor. Yeni Alman Sineması’nın saklı kalmış cevherlerinden olan Bildnis einer Trinkerin, filmde “She”, yani “O” olarak anılan yalnız bir kadının geçmişini unutup, her şeyi geride bırakmak için Berlin’e tek yönlü bir bilet almasıyla başlıyor. Berlin sokaklarında flamboyant kıyafetleriyle dolaşıp içki içmekten başka hiçbir şey yapmak istemeyen She’ye odaklanan film, toplumsal yargılara karşı keskin bir duruş sergileyen hicivsel diliyle dikkat çekiyor. Filmde Eddie Constantine ve Nina Hagen gibi önemli isimler yer alıyor.

Tribeca Talks: Alejandro G. Iñárritu ve Marina Abramović Sohbeti

İlk Gösterim: 1 Haziran 18:15

Oscar ödüllü yönetmen Alejandro González Iñárritu, Tribeca Talks kapsamında, dikkat çekici işlere imza atan performans sanatçısı Marina Abramović ile bir araya geldi. İkili projeleri ve kariyerleri hakkında konuştu.

Tribeca Talks: Francis Ford Coppola ve Steven Soderbergh Sohbeti

İlk Gösterim: 3 Haziran 01:15

Tribeca Film Festivali, özellikle önemli sinemacıları bir araya getiren söyleşileri ve panelleriyle tanınan bir festival. Bugüne kadar pek çok önemli ismi bir araya getiren festival, geçtiğimiz yıl da Francis Ford Coppola ve Steven Soderbergh’in sohbetine ev sahipliği yaptı. Apocalypse Now: The Final Cut’ın gösterimi için festivale katılan Coppola, Soderbergh ile sinema dünyası hakkında konuştu. Apocalypse Now’ın yönetmeninden bekleneceği üzere film yapmanın zorlukları da bu sohbetin konu başlıklarından biri oldu.

Locarno 2019: Bong Joon-ho ve Song Kang-ho Sohbeti

İlk Gösterim: 3 Haziran 23:45

Memories of Murder, The Host ve Snowpiercer’da birlikte çalışarak sinema dünyasının önemli yönetmen-oyuncu ikilileri arasına adlarını yazdıran Bong Joon-ho ve Song Kang-ho, geçtiğimiz yıl Parasite ile kariyerlerindeki en başarılı işe imza attılar. Ödül sezonu boyunca ayrılmayan ikili, Song Kang-ho’nun Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldüğü Locarno Film Festivali’ne de birlikte katıldılar. Kang-ho’nun ödülü almasının ardından birlikte bir panele katılan ikili, burada Parasite ve kariyerleri üzerine konuştu.

Sin título (Carta para Serra)

İlk Gösterim: 4 Haziran 16:45

Viggo Mortensen’in başrolünü üstlendiği Jauja ve La Libertad gibi filmlerle adından söz ettiren Arjantinli yönetmen Lisandro Alonso‘nun 2011 yapımı kısa filmi Untitled (Letter to Serra) – Sin título (Carta para Serra), New York Film Festivali tarafından seçkiye gönderildi. Alonso, bu kısa filmi çekmek La Libertad’ı çektiği mekânlara geri döndü ve La Libertad’ın başrol oyuncusu Misael Saavedra ile yeniden bir araya geldi.

24 Frames Per Century

İlk Gösterim: 4 Haziran 16:45

Venedik Film Festivali’nin 2013 yılında hazırladığı Venezia 70 – Future Reloaded projesi kapsamında çekilen 24 Frames Per Century, yakında bu dünyada yer olmayacaklarına dikkat çeken iki film makinistine odaklanıyor. Jean-Luc Godard’ın Le mépris’ine bir saygı duruşu niteliğinde olan bu 3 dakikalık kısa filmin yönetmen koltuğunda Chevalier ve Trigonometry gibi yapımlarla tanınan Athiná-Rachél Tsangári oturuyor.

On Transmission: Ang Lee ve Hirokazu Kore-eda Sohbeti

İlk Gösterim: 6 Haziran 00:30

70. Berlin Film Festivali’nin On Transmission programı kapsamındaki bir dikkat diğer çekici sohbet de usta yönetmen Ang Lee ve Shoplifters ile Altın Palmiye kazanan Hirokazu Kore-eda arasında gerçekleşti. Claire Denis ve Olivier Assayas gibi Ang Lee ve Kore-eda da film sanatının bugünkü hâli üzerine konuştu.

TIFF Talks: David Cronenberg ve Viggo Mortensen Sohbeti

İlk Gösterim: 7 Haziran 00:20

A History of Violence, Eastern Promises, A Dangerous Method filmlerinde birlikte çalışan usta yönetmen David Cronenberg ve başarılı oyuncu Viggo Mortensen, TIFF Talks’ta yeniden bir araya geldi. Cronenberg’in provakatif filmi Crash‘in Toronto Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından düzenlenen bu panelde, iki usta isim Crash üzerine konuştu.

Adéla jeste nevecerela

İlk Gösterim: 7 Haziran 01:25

1978 yapımı Adela Has Not Had Supper Yet – Adéla jeste nevecerela, Karlovy Vary Film Festivali tarafından seçilen filmler arasında yer alıyor. Oldřich Lipský‘nin yönettiği film, dedektiflik öyküleriyle ilgili çekilmiş en önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor ve bu yönüyle The Pink Panther’a benzetiliyor. 1978’de Çekoslavakya’nın Oscar aday adayı olan film, Adéla adlı etobur bir bitkiyi bulmak için Prag’a giden Amerikalı dedektif Nick Carter’ın eğlenceli maceralarını takip ediyor.

John Waters Söyleşisi

İlk Gösterim: 7 Haziran 17:25 – Moderatör: Albert Serra

Kısa süre önce FilmLoverss Radyo’nun Sinemasal Delilik Öyküleri programında da uzun uzun dinlediğimiz gibi kariyeri boyunca birbirinden tuhaf işlere imza atan John Waters, geçtiğimiz yıl Locarno Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü. Waters, bu ödülü almak için gittiği festivalde aynı zamanda bir söyleşiye de katıldı. Bu söyleşinin moderatörlüğünü ise, Liberté gibi filmlerinde Waters’tan izler görmek mümkün olan yönetmen Albert Serra yaptı.

Atlantiques

İlk Gösterim: 7 Haziran 18:55

Geçtiğimiz yıl beğeniyle karşılanan Atlantique ile Altın Palmiye için yarışarak Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde filmi gösterilen ilk siyah kadın olarak tarihe geçen Mati Diop, benzerlerine pek rastlamadığımız bir hayalet hikâyesi anlatan bu filmi 2009 yapımı kısa metraj filmi Atlantiques‘ten uyarladı. Belgesel türündeki kısa film, hayatlarını riske atarak denize açılan bir grup Senegalli gence odaklanıyor. Atlantique ile heyecan yaratan Diop, yönetmen olarak ortaya koyduğu ilk iş olan bu kısa film, We Are One festivalinde kaçırılmaması gereken yapımların başında geliyor.

Forever’s Gonna Start Tonight

İlk Gösterim: 7 Haziran 18:55

Beach Rats ile dikkatleri üzerine çektikten sonra bu yıl da Never Rarely Sometimes Always ile adından övgüyle söz ettiren Eliza Hittman‘ın 2011 yapımı kısa filmi Forever’s Gonna Start Tonight da festival seçkisinde yer alıyor. Hittman’ın yazıp yönettiği film, Brookyl’de küçük bir daire babasıyla birlikte yaşayan Rus bir göçmene odaklanıyor. Ev sahipleri onları evden atmakla tehdit edince, genç kadının kendisini ve babasını korumak için hiç tahmin etmeyeceği bir yola girmesi gerekiyor.

Violettina

İlk Gösterim: 7 Haziran 18:55

Happy as Lazzaro ile 2018’in en beğenilen filmlerinden birine imza atan Alice Rohrwacher‘ın 4 dakikalık kısa filmi Violettina, New York Film Festivali tarafından seçkiye eklendi. Film, Rohrwacher’ın kızı olan Anita’nın güneş altında çekilmiş 16 mm fotoğraflarından oluşuyor.

The Iron Hammer

İlk Gösterim: 7 Haziran 23:30 – Dünya Prömiyeri

We Are One festivalinde dünya prömiyerini yapacak olan uzun metraj filmlerin başında The Iron Hammer geliyor. Twin Peaks’te Jocelyn Packard’a hayat vererek izleyicilerin gönlünü kazanan Joan Chen‘in yönettiği belgesel, hem oyuncu hem de koç olarak büyük başarılara imza atan Çinli voleybolcu Jenny Lang Ping’in ilham verici hayat hikâyesine odaklanıyor.

Kaynak: IndieWire, The Film Stage

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information