Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un yaratıcığını üstlendiği HBO dizisi Westworld, 2. sezon 6. bölümüyle yine çok çeşitli teorilerin üretilebileceği ve özgür seçim kavramını yoğun biçimde sorgulatan etkileyici bir deneyim yaşattı. “Phase Space” isimli 6. bölümüyle ekrana gelen Westworld’de bu sezonun başlangıcından beri ilk defa bütün hikâyelerin ve karakterlerin aynı bölümde paralel biçimde işlenmesine de tanık olmuş olduk. Maeve’in kızını aramaya devam ettiği, Dolores/Wyatt’ın bir sonraki hamlesini planladığı, William/Man in Black’in kızı Grace ile yüzleştiği, Elsie’nin ise DELOS hakkındaki gerçeklere biraz daha yaklaştığı bu bölüm nefes kesici bir twist ile sona erdi!

***Bu yazı Westworld 2. sezon 6. bölüm ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Geçtiğimiz bölümde, çok kısa da olsa 2. sezon 3. bölümde tanışma fırsatı bulduğumuz, Japonya tarihindeki Edo Dönemi’nden ilham alınarak tasarlanan Shogun World’e geri dönmüş ve yoğunlukla Maeve karakteri üzerinden ilerleyen bir bölüm izlemiştik. Büyük çoğunluğu Shogun World’de geçen ve anlatının yoğun olarak Maeve üzerinden ilerlediği 5. bölümde, paralel bir başka düzlemde Dolores/Wyatt ile Teddy arasında yaşanan birtakım gelişmelere tanıklık etmiş ve Teddy’nin sadakat sınamasında sınıfta kalması sebebiyle Dolores/Wyatt onun değerlerini yükseltme kararı almıştı. Maeve ise Shogun World parkında onunla aynı kaderi paylaşan Akane ile tanışmış ve Akane ile Sakura’nın ilişkisinde kendi kızıyla olan ilişkisini görmüştü. Daha çok sadakat ve annelik olgusu üzerinden ilerleyen 5. bölüm Maeve’in keşfettiği, belki de yarattığı, yeni bir dil ve ses ile hostlara komut verebilme kudreti kazanmasıyla son bulmuştu. En son 17. !f İstanbul Film Festivali’nde gösterilen The Nile Hilton Incident filmiyle dikkatleri üzerine çeken İsveçli yönetmen Tarik Saleh’in yönetmenliğini üstlendiği 6. bölümde bu sezon ilk defa tüm karakterlerin hikâyesinin kaldığı yerden devam ettiğine şahit oluyoruz. Westworld, Shogun World ve DELOS’ta geçen 6. bölümün sonunda, Robert Ford karakterini canlandıran ve geçtiğimiz sezon finalinde diziden ayrılan Anthony Hopkins’in çok şık bir twist ile geri dönmesi ise bizleri pek sevindirdi!

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm: Doğaçlamanın Büyüsü

Dediğim gibi 6. bölüm dizide yer alan tüm karakterlerin tek tek sahne aldığı paralel kurgularla işlerken birbirinden ilginç, bazısı tahmin edilesi bazısı da beklenmedik twistler ile süslü bir bölümdü. Oldukça kilit gelişmelerin yaşandığı bu bölüm, ilk etapta 35 yıl öncesi mi yoksa sonrası mı olduğunu anlayamadığımız Dolores/Wyatt ile Arnold/Bernard arasında geçen bir konuşmayla açıldı. Arnold/Bernard’ın Dolores/Wyatt’a yönelttiği burayı, bizi aşarsan sana ne olur sorgulaması ve bunun üzerine bilinmezlik ve akıbet konusu arasında bir seçim yapması gerektiğini söylemesi akabinde konuşma ilerledikçe Dolores/Wyatt ona böyle bir repliği olmadığını ve şu an doğaçlama yaptığını söyleyerek hem zaman algımızı muğlaklaştırdı hem de karşısındaki kişinin Bernard olduğunu açık etti. Ama bu konuşmanın bir sadakat sınaması olduğunu söyleyen Dolores/Wyatt’ın karşısındaki kişi gerçekten Bernard mı yoksa Arnold mu yoksa belki de her ikisi birden mi olduğunu zaman gösterecek. Özellikle bu bölüm, kimin aslında kim olduğunu yoğun biçimde sorgulatan bir bölüm olmasıyla; tüm karakterlerin aslında aynı kişinin farklı kimlikleri/yüzleri olduğunu bile düşündürten bir bölüme açıldı diyebiliriz. Geçtiğimiz bölüm Dolores/Wyatt’ın sadakat testinden kaldığı için değerleri yükseltilen Teddy’nin gözünü kırpmadan birilerini öldürmesiyle artık hem daha güçlü hem de daha vahşi bir kişiliğe büründüğüne şahit olduk. Bu durum Dolores/Wyatt için arzu edilen bir gelişme olsa da ilerleyen bölümlerde Teddy’nin Dolores/Wyatt’ın emelleri için tehlike arz edip etmeyeceğini de bekleyip göreceğiz. Diğer yandan Peter Abernathy’yi kaçırmayı başaran Charlotte’un onu Mesa’ya getirerek birtakım incelemelerden geçirmek üzere olduğunu da gözlemledik. Tehlikeli olduğu ve kaçma riski bulunduğu için Peter Abernathy’yi koltuğuna çivileterek ona işkence yapmaktan çekinmeyen Charlotte’un bu tutumu karşısında şaşıran Ashley Stubbs ise bir güvenlik amiri olarak düşünceleri yok sayılan bir figüre dönüşürken ilerleyen zamanlarda hostların tarafında yer alabileceğine dair sinyaller verdi. Abernathy’yi elinde bulunduran Charlotte ise DELOS’a haber göndermeyi başararak güvenlik protokolünün devreye girmesini sağladı.

Diğer yandan Shogun World ve Maeve cephesinde ise yaşanan yeni gelişmelere şahit olduk. Shogun ve ninjalarının Maeve’in vermiş olduğu komutla ölmüş olduğunu gördüğümüz epik bir sahneyle açılan bu epizotta Akane, geçtiğimiz bölüm Shogun tarafından öldürülen kızı Sakura’nın kalbini sökerken Maeve’de Akane’yi izliyor ve flashback görüntüler ile kendi kızıyla olan ilişkisini hatırlayarak duygusal bir an yaşıyor. Bu esnada Hector ve Musashi’nin Shogun’ın samurayı Tanaka’nın eline geçtiğine şahit oluyoruz ve Tanaka Maeve’e Akane karşılığında hepsini bırakacağını dile getiriyor. Musashi, normal şartlar altında Maeve’in tek bir komutuyla dize gelecek olan Tanaka’ya düello teklif ederek kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesini istiyor. Tarik Saleh’in ellerinde oldukça etkileyici biçimde çekilmiş ve yönetilmiş bir samuray düellosu izlerken nefeslerimiz de kesiliyor. Maeve’in böylesine zorlu bir düelloda komut vermemeyi tercih etmesi ve onların seçimine saygı duyması ise oldukça dikkat çekici. Diğer bir paralel hikâyede ise 4. bölümün sonunda kızı Grace ile karşılaşan Willam/Man in Black, Grace’in aslında Robert Ford’un onun için tasarladığı hostlardan biri olduğunu düşünürken Grace babasına robot bir host olmadığını kanıtlayacak hamlede bulunuyor. Bu esnada DELOS’a girmeyi başaran Bernard ve Elsie hostlara ait veri datalarını incelerken parklarda her şeyin normal seyrinde gitmesine rağmen doğaçlama yapan bir şeylerin varlığını keşfediyorlar. Tekrar bir mekânsal sıçrama yaptığımızda ise Maeve, Akane ve diğerlerinden oluşan Shogun World cephesinde Lee Sizemore’un DELOS’a yeniden giriş yolunu bulduğunu görüyoruz. Akane, Sakura’nın ruhunu özgür bırakırken Maeve’e kızını bulma yolunda şans diliyor; fakat Musashi ile birlikte Shogun World’de kalmayı tercih ediyor. Grace ve William/Man in Black cephesindeyse baba-kız arasında gerçekleşen bir yüzleşmeye tanık oluyoruz. Grace ile aralarında geçen duygusal konuşmadan sonra ertesi sabah Westworld’ü terk ederek yeni bir hayata başlama kararı almalarına rağmen Willam/Man in Black kızına verdiği sözden dönerek ve Grace’i kamp yaptıkları alanda bırakarak oyuna devam etme yolunu seçiyor. Grace için oldukça şaşırtıcı olsa da bizler için oldukça tahmin edilebilir olan bu twist, Grace’in babasını tanımıyor oluşunun da bir göstergesi. Kendi ‘özgür’ seçimini yapan Willam/Man in Black aslında kızını bir kez daha kandırmış oluyor.

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm: Kolektif Bilince Doğru

Host verilerinin depolandığı kaynağa ulaşmayı başaran Bernard ve Elsie ikilisi Robert Ford’un  yüklediği yeni verileri araştırırken Bernard buraya daha önce de geldiğini anımsıyor. Zihninde neler döndüğünü anlamak için kontrol yuvasının içine girerek beynini açtıran Bernard, bu işlem esnasında Westworld parkına girişin temeli olan trende olduğunu ve Sweetwater’a geldiğini görüyor. Paralel kurguda, Charlotte’un başlattığı protokolün sonucu olarak Coughlin önderliğinde DELOS’a giriş yapan Delta ekibini görüyoruz. Ashley Stubbs’a amatör bir güvenlik şefi olduğunu ve artık süreci profesyonellerin devraldığını söyleyen Coughlin, Charlotte’tan sonra bir kez daha Stubbs’ı küçümseyerek yok saymış oluyor ki daha önce de bahsettiğim gibi bu tutumların Stubbs’ı hostların isyanı konusunda farklı bir konuma sürükleyeceğini düşünüyorum. Bu esnada Shogun World’den çıkış yapan Maeve ve arkadaşları kıyafetlerini değiştirerek Westworld parkına yeniden giriş yapıyorlar. Geniş topraklar üzerinde uzanan bir mezarlığın olduğu yere çıkan Maeve kızıyla birlikte yaşadığı eski hikâyesinin geçtiği bölgeye geliyor. Hector’a ve diğerlerine dönerek bundan sonraki yolu tek başına tamamlamak istediğini söyleyen Maeve’e arkadaşları saygı duyarak onu seçimiyle baş başa bırakıyorlar. Az ilerde kızıyla yaşadığı evi gören ve arka plandaki müzikle birlikte duygu yoğunluğu artan Maeve iç içe geçen anıları, geçmişi ve şimdisi arasında geleceğe doğru sürüklenirken evin verandasında bebeği ile oynayan kızını görüyor. Önceki hikâyesinde kızı olan Anna ile iletişim kuran Maeve biraz zaman sonra ise acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalıyor. Yine tahmin edilesi bir twist ile aynı hikâyenin tekrarlandığını fakat Anna’nın annesinin bu kez başka biri tarafından canlandırıldığına şahit olduğumuzda biz de en az Maeve kadar sarsılıyoruz. Tam o esnada, tıpkı eski hikâyedeki gibi Hayalet Irk belirerek onların bulunduğu yere saldırıya geçiyor. Anna’yı alıp kaçmaya başlayan Maeve’in yardımına ise durumu fark eden arkadaşları koşuyor.

Bir diğer yandan Dolores/Wyatt ve Teddy’den oluşan grup treni çalıştırarak Mesa’ya doğru yol almaya başlıyorlar ve artık onların daha da vahşileştiğine şahit olduğumuz anlar da yaşıyoruz. Charlotte cephesinde ise sistemi kontrol eden ekip, her şeyin sistemin normal bir şekilde işlediğini gösterdiğini fakat durumun öyle olmadığını tespit ediyorlar. Biyometriği hacklemenin bir çözüm olmadığını çünkü sistemin bazı protokollere girilmesine izin vermediğini konuşurlarken parkın haritası yeniden aktif hâle geliyor ve Westworld parkında an itibariyle Dolores/Wyatt’ın elinde bulunan trenin çalıştığını ve onlara doğru yol aldığını görüyorlar. Tam da bu esnada tünele giriş yapan trenin patladığına ya da bir şeyleri patlattığına şahit oluyoruz. Yeniden bir sıçramayla Bernard ile Elsie’nin yer aldığı veri deposunun olduğu kaynağa geçiş yapıyoruz. Zihninde Sweetwater’a giden Bernard tıpkı geçen sezonki oyunun başlangıcında olduğu gibi önce Dolores’i ardından da Teddy’yi görüyor. O esnada Maeve’in Sweetwater’da işlettiği mekândan içeri giren Bernard, henüz birkaç dakika önce karşılaştığı sıska köpeği piyano çalan bir adamın yanında otururken görüyor. Ve nihayetinde piyano başında oturmuş bir şeyler çalan kişinin aslında Robert Ford olduğunu fark edince tıpkı Bernard gibi bizler de şok oluyoruz. “Selam, eski dostum” diyerek Bernard’a yönelen Ford’un kolektif bilincin anahtarını elinde taşıyan bir orkestra şefi gibi tüm hostları yönetip yönetmediği sorusu düşüyor akıllara. Fakat bu sorunun cevabını almak için biraz daha sabretmek zorundayız!

Westworld’ün 2. sezon 7. bölüm fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information