Sinemanın dahi çocuğu Xavier Dolan hakkında bilmeniz gereken 10 detayı sizler için bir araya getirdik.

Sinemanın dahi çocuğu Kanadalı yönetmen Xavier Dolan, 19 yaşında başladığı yönetmenlik kariyerine şimdiden 5 birbirinden başarılı uzun metraj film sığdırmayı başardı. 2014 yılında vizyona giren son filmi Mommy ile Xavier Dolan, Cannes’da Jüri Özel Ödülü’nü efsane sinemacı Jean-Luc Godard ile paylaştı. Film daha sonra Oscar’larda En İyi Yabancı Film kategorisinde Kanada’nın adayı olarak listede yer alsa da ana listede yer almayı başaramadı.

Genç yönetmen bir sonraki projesi ile bir kez daha tüm dikkatleri üzerine çekti. Mommy’e olan hayranlığından bahsetmesinin ardından filmde rol alması için ikna ettiği Jessica Chastain ve Game of Thrones serisinde Jon Snow olarak tanıdığımız Kit Harrington‘ın başrollerinde yer alacağı, Dolan’ın ilk İngilizce filmi The Death and Life of John F. Donovan şimdiden sinemaseverleri heyecanlandırmayı başardı.

Filmlerinde işlediği konular, kendine has tarzı ve başarılarıyla tanınan Xavier Dolan henüz 25 yaşında olmasına rağmen 21. yüzyılın en başarılı yönetmenlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Biz de sizler için Xavier Dolan hakkında bilmeniz gereken 10 detayı bir araya getirdik.

xavier-dolan-1-filmloverss

Xavier Dolan’ın filmografisinde anne-çocuk ilişkisi büyük bir yere sahip.

Xavier Dolan’ın yazıp yönettiği ilk film Annemi Öldürdüm (J’ai Tué Ma Mère), başlığından da anlaşılabileceği gibi eşcinsel bir gencin annesi ile olan sorunlarını konu alıyor. 19 yaşında yönettiği filmde karşılaştığımız otobiyografik ögeler, Dolan’ın kendi kimliğini bulması sırasında kendi içinde ve annesi ile yaşadığı sorunların ne kadar yoğun olduğunu gözler önüne seriyor.

Transgender Laurence’ın dönüşümünü işlediği üçüncü filmi Laurence Anyways ile Dolan, baş kahramanın ailesi ve hayat arkadaşı ile olan ilişkisini ele alırken bizleri tekrardan çocuğunu olduğu gibi kabul etmeyen bir anne figürü ile karşı karşıya getiriyor. Genç yönetmenin kendi deneyimlerinden de yararlanarak bir kez daha aynı konuyu işlemesi, Dolan’ın hala bu konu hakkında anlatacak hikayelerinin olduğunu gösteriyordu.

Anne-çocuk ilişkisini en yoğun şekilde ele aldığı, Cannes Jüri Büyük Ödüllü son filmi Mommy ise, bu konu ile ilgili Dolan’ın şimdiye kadarki en büyük haykırışı kabul edilebilir. Dolan bu 3 filmden sonra tekrar anne-çocuk ilişkisini ele almayı tercih eder mi bilinmez, ancak şimdiye kadar bu konu hakkında söylenebilecek çoğu şeyi söylediği kesin.

Xavier Dolan kendisini Jean-Luc Goddard’ın varisi olarak görmüyor.

İlk filmleri Annemi Öldürdüm ve Heartbeats ile Jean-Luc Godard, Wong Kar Wai ve Pedro Almodovar gibi yönetmenler ile karşılaştırılan Xavier Dolan; yöneltilen eleştirilere şöyle cevap verdi:

İnsanların beni karşılaştırdıkları yönetmenlerin pek çoğunun filmlerini izlemedim. Bu çok onur verici ama beni bir o kadar da rahatsız ediyor. Asla ne Godard ne de başka bir efsane sinemacının izinden gitmek gibi bir amacım yok. Ben yalnızca kendi hatalarımdan ilham alıyorum” 

xavier-dolan-2-filmloverss

Gerçekleştirdiği bir başka röportajda ilham konusu açıldığında Dolan bu kez şunları söyledi:

Filmlerim hakkında yapılan neredeyse her yorumu okuyorum, çünkü ben deliyim ve negatif olan şeylere odaklanıyorum. İnsanların ne düşündüğünü ve neden öyle düşündüğünü bilmek istiyorum. İzleyiciler sürekli beni, esinlenmediğim ya da ilham almadığım onlarca yapımdan etkilenmekle suçluyorlar. Bir gazeteci şunu yazmış: ‘Evet, anladık, Godard’ın 2 or 3 Things I Know About Her filmini izlemişsin.’ O filmi hiç izlemedim bile. Godard’ın kim olduğunu biliyorum, yönettiği 2 ya da 3 filmi izledim. Ama gerçekçi olalım; fikirler durmadan hareket halinde ve yapılabilecek her şey zaten çoktan yapıldı. Esas mesele artık bu fikirlerin nasıl tekrardan ele alındığı.”

Xavier Dolan küçükken 20’den fazla reklam filminde rol aldı.

19 yaşında yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi Annemi Öldürdüm ile yönetmen olarak tanınmadan önce Xavier Dolan’ın hayatı oyunculuk üzerine kurulmuştu. Ailesinin yönlendirmesi ile erken yaşta küçük çaplı rollerde ekranlarda yer alan Dolan, ilk defa 4 yaşında kamera karşısına geçti.

Yaptığı ilk işlerinden biri ise 1997 yılında Kanada’da yer alan Jean Coutu mağaza zincirleri için çekilen reklam filmleriydi. Xavier Dolan’ın 1994’ten itibaren 20’ye yakın reklamda rol aldığı biliniyor, ancak bunların pek çoğuna ulaşmak artık mümkün değil. Küçük Xavier Dolan’ı, aşağıda yer alan Jean Coutu reklamlarında izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=QnWVfb1ENkA

Xavier Dolan, seslendirme yaptıkları da dahil üç kısa film projesinde yer aldı.

Genç yaşına rağmen beş uzun metraj çeken, bu filmlerin birçoğunun başrolünü üstlenen Xavier Dolan’ın filmografisinde üç de kısa film yer alıyor. Bunlardan en önemlisi ve kayda değer olanı hiç kuşku yok ki henüz 18 yaşındayken rol aldığı 13 dakika uzunluğundaki Miroirs d’été.

Ailesiyle birlikte çıktığı yaz tatili süresince Julian’ın hayata karşı değişen bakış açısını konu alan filmin yönetmenliğini Etienne Desrosiers üstleniyor. Özellikle Julian’ın, yüzdüğü sahneler Dolan sinemasından izler taşırken, filmin son sahnesi Tom Çiftlikte’nin çalılıklar arasında geçen sahnelerini andırıyor.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”ULEIL1fE6D8″]

Xavier Dolan 150’den fazla filmde seslendirme yaptı.

Genç yaşta başladığı oyunculuk kariyerinin yanı sıra Xavier Dolan, dublaj sanatçısı olarak 100’den fazla karaktere ses verdi ve 150’den fazla yapımda seslendirme yaptı. Dolan’ın seslendirdiği karakterler arasında Harry Potter filmlerinde Rupert Grint’in hayat verdiği Ron Weasley ve Twilight serisinde Taylor Lautner‘ın canlandırdığı Jacob Black gibi popüler karakterler de yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=VHjx44bP_-w

Xavier Dolan ve Antoine-Olivier Pilon, College Boy klibinde birlikte çalıştı.

Xavier Dolan, 2013 yılında Fransız müzik grubu Indochine’nin “College Boy” isimli şarkısının klibini çekti. Bu klipte daha sonra Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazanacak Mommy filminin başrolünü teslim ettiği Antoine-Olivier Pilon ile çalışan Dolan’ın bu klibi birçok ülkede sansüre uğradı.

Dolan sinemasını göz önüne aldığımızda oldukça sıra dışı şiddet sahnelerinin ağırlıklı olduğu bu klip, Mommy’den birçok iz taşıyor. Antoine-Olivier Pilon’un müzik eşliğinde koştuğu sahne, Mommy’nin son sahnesini hatırlatırken; Dolan, yine aynı filmde tercih ettiği 1:1 formatını ilk kez  “College Boy” isimli şarkının klibinde kullanıyor.

Aşağıda seyredebileceğiniz klibin en çarpıcı sahnesi hiç kuşku yok ki, Antoine-Olivier Pilon’un çarmıha gerildiği sahne. Dolan, Pilon ile çalışmaya devam eder mi bilinmez ama bu çarmıha gerilme sahnesinin yönetmenin bir filminde tekrar karşımıza çıkabileceğini düşünüyoruz.

Cannes Film Festivali, Xavier Dolan’ın hayatında özel bir yere sahip.

Başrolünde yer aldığı ilk uzun metraj filmi Annemi Öldürdüm (J’ai Tué Ma Mère) prömiyerini 2009 Cannes Film Festivali‘ndeki Director’s Fortnight programında yaptı. O sırada henüz 19 yaşında olan yönetmen gösterimin ardından 8 dakika boyunca ayakta alkışlandı ve film Cannes’dan Sanat-Sinema Ödülü, Genç Bakış Ödülü ve SACD Ödülü ile ayrıldı. Cannes’da elde ettiği başarı sayesinde Annemi Öldürdüm, 20’den fazla ülkede vizyona girme şansı elde etti ve Dolan yönetmenlik kariyerinde hızla ilerlemeye başladı.

Yönetmenin ikinci filmi Heartbeats (Les Amoures Imaginaires) prömiyerini 2010 Cannes Film Festivali‘nde, bu sefer Un Certain Regard programında yaptı. Bir kez daha Genç Bakış Ödülü‘nün sahibi olan film, Un Certain Regard kategorisinde En İyi Film Ödülü‘ne aday gösterilmesine rağmen kazanamadı.

Director Xavier Dolan poses during a photocall for the film "Mommy" in competition at the 67th Cannes Film Festival in Cannes

2012 yapımı Laurence Anyways, Un Certain Regard kategorisinde sinemaseverler ile buluştu ve film Queer Palm ve Suzanne Clément’in başroldeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nü kazandı. Yönetmenin 2013 yapımı dördüncü filmi Tom Çiftlikte ise Cannes’da ödül alamamasına rağmen prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali‘nde Altın Aslan’a aday gösterildi ve FIPRESCI Ödülü‘nün sahibi oldu.

Xavier Dolan’ın son filmi Mommy ise yönetmenin filmografisinde yer alan şu ana kadar ki en başarılı filmi. 2014 Cannes Film Festivali’nde ana yarışmada yer alan Mommy, Altın Palmiye’ye aday gösterildiği festivalden efsane yönetmen Jean-Luc Godard‘ın Goodbye to Language filmi ile paylaştığı Jüri Büyük Ödülü ile ayrıldı. Mommy’nin Cannes’daki gösterimi sonrasında Xavier Dolan’ın ayakta alkışlandığı klibi aşağıdan izleyebilirsiniz:

Xavier Dolan eşcinsel olabilir, ancak filmleri herkes için!

Xavier Dolan’ın bu kadar tanınmasına vesile olan bir özelliği; çoğu sinemacının ele almaktan çekindiği, kişisel ve toplum tarafından göz ardı edilmeye mahkum konuları tüm açıklığıyla beyazperdeye taşıması.

Son filmi Mommy dışında yönettiği tüm uzun metraj filmlerde LGBTI öğeler bulmak mümkün. Kendi hayatından izler taşıyan Annemi Öldürdüm ve ikinci filmi Heartbeats’te Dolan’ı başrolde eşcinsel bir genç adam olarak izliyoruz. Üçüncü filmi Laurence Anyways, transgender olduğunu fark eden Laurence’ın kimliğini bulma süreci ve dönüşümü sırasında karşılaştıklarını konu alırken; yönetmenin dördüncü filmi Tom Çiftlikte, Tom’un ölen erkek arkadaşının ailesi ile karşılaşmasını anlatıyor.

xavier-dolan-5-filmloverss

Ancak Xavier Dolan’ın filmlerinde odaklanmak istediği nokta LGBTI değil. Kuir ikonu olarak gösterilmekten rahatsız olduğunu dile getiren yönetmen, verdiği bir röportajda filmlerine hakim olan LGBTI teması ile ilgili şunları söyledi:

Bu konuda çok çaresiz hissettiğimden dolayı, bu durumdaki gençler için yapmaya çalıştığım şey; eşcinselliğe çok daha dar bir bakış açısı sahip olan insanların ufkunu, erkekler arasındaki ilişkiyi filmin odak noktası ya da teması yapmadan yansıtarak genişletmeye çalışmak. Bunu ikinci plana atmak. Önemsizleştirmek değil ama bu konunun gerginliğini azaltmak. Ve tüm bu etiketler ve tanımlamalar benim yapmaya çalıştığım şeyin tam tersini yapmayı başarıyor. Ben, insanların akıllarında ve toplumların hayal gücünde bunun normal olduğunu ve etiketlendirilmesine gerek olmadığını kabul ettirmeye çalışıyorum.

Xavier Dolan’ın sürekli birlikte çalışmayı tercih ettiği bir oyuncu kadrosu var.

Xavier Dolan filmlerinde hep aynı oyuncular ile çalışmayı tercih ediyor. İlk filmde Dolan’ın canlandırdığı Hubert karakterinin annesi rolünde izlediğimiz Anne Dorval ve okuldan öğretmenini canlandıran Suzanne Clement; yönetmenin diğer filmleri Heartbeats, Laurence Anyways ve Mommy‘de tekrar karşımıza çıkıyorlar. Her defasında bambaşka karakterlere bürünseler bile, Dorval ve Clement yer aldıkları her Xavier Dolan filminde yönetmenin kafasındaki güçlü kadın figürünü izleyiciler ile buluşturmayı başarıyor.

Antoine-Olivier Pilon ise Xavier Dolan’ın kemikleşmiş oyuncu kadrosunun en yeni üyesi. Daha önce Laurence Anyways’de küçük bir rolde karşımıza çıkan Pilon, Dolan’ın yönettiği College Boy video klibinde rol aldıktan sonra Mommy’de başrolde karşımıza çıkıyor.

xavier-dolan-mommy-cannes-filmloverss

Heartbeats ve Tom Çiftlikte’de bambaşka oyuncular ile çalışmayı tercih eden Dolan’ın bir daha bu üçlü ile çalışıp çalışmayacağını bilemeyiz, ancak yönetmen bir sonraki filmi için oyuncu kadrosuna dünyaca ünlü iki oyuncuyu dahil etti; 2016’da vizyona girmesi beklenen The Death and Life of John F. Donovan‘da Jessica Chastain ve Kit Harrington başrolde yer alacak.

Bonus: Xavier Dolan ve Les Appandices

Son filmi Mommy’nin 2015 Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde yarışıp yarışmayacağı merak edildiği günlerde Xavier Dolan, Québec yapımı Les Appandices komedi programına konuk oldu. İçinde yer aldığı videoda ise Xavier Dolan’ın bambaşka bir tarafını görme şansını elde ettik.

Videoda Dolan’ı; domuz pastırması, Hulk Hogan ve daha nice alakasız konudan bahsettiği, 90’ların havasını taşıyan şarkıyı söylerken izliyoruz. Video hakkında daha fazla spoiler vermeden sizleri Sinemanın dahi çocuğu‘nun yer aldığı Les Appandices skeci ile baş başa bırakıyoruz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information