Pandemi nedeniyle tüm dünyada en çok etkilenen mekânlar arasında sinema salonları yer alıyor. Salonların uzun süre kapalı kaldığı ve hiçbir filmin beyazperdede izleyicilerle buluşmadığı bir dönemin ardından, 1 Temmuz itibarıyla ülkemizde sinema salonları yeniden faaliyete geçecek. Sinema salonlarındaki gösterim şartlarında pandemi nedeniyle ne gibi düzenlemelerin yapılacağı ve gösterimlerin nasıl gerçekleşeceğine dair detaylar henüz ortaya çıkmış değil. Ancak sinemalar açıldıktan sonraki dönemde gösterime girecek filmler ve vizyon takvimi yavaş yavaş belli oluyor. Türkiye’de Yaz ve Sonbahar aylarında gösterime girecek merakla beklenen 15 filmi derledik.

Listemizdeki filmlerin vizyon tarihlerinde her an değişiklik yaşanabileceğini ve bunda pandeminin ilerleyen günlerdeki seyrinin de etkili olacağını bir not olarak belirtmek gerekiyor.

Yaz ve Sonbahar Aylarında Gösterime Girecek Merakla Beklenen 15 Film

Nuh Tepesi

Vizyon Tarihi: 3 Temmuz 2020

Cenk Ertürk’ün imzasını taşıyan ve normal şartlarda Mart ayı içerisinde gösterime girmesi planlanan Nuh Tepesi, dünya prömiyerini 2019 yılında Tribeca Film Festivali‘nde yapan, aynı yıl içerisinde gerçekleşen Adana Film Festivali’nden de En İyi Film Ödülü’yle dönen bir ilk film. Başrollerinde Ali Atay, Haluk Bilginer ve Hande Doğandemir gibi isimlerin yer aldığı film bir baba-oğul ilişkisine odaklanıyor. Nuh Tepesi, uzun zamandır görüşmediği babasının son isteğini yerine getirmek için onunla birlikte yolan çıkan Ömer’in hikâyesini merkeze alıyor. Filmde, yıllar önce kendisinin diktiğini iddia ettiği Nuh ağacının altına gömülmek isteyen babasının isteğini yerine getirmek isteyen Ömer’in, ağacın Nuh Peygamber tarafından dikildiğine inanan köylülerin tepkileriyle başa çıkması gerekiyor. Oyuncu performanslarıyla öne çıkan filmin çarpıcı görüntülerine imza atan isimse Federico Cesca.

Tenet

Vizyon Tarihi: 31 Temmuz 2020

Covid 19 nedeniyle uzunca bir süre kapalı kalan ve büyük bir maddi kayba uğrayan sinema salonlarının umut bağladığı gişe filmlerinden biri Tenet. Christopher Nolan’ın, filmi Temmuz’da gösterime sokmakla ilgili motivasyonunu aylar öncesinden ilan ettiği filmin gişede nasıl bir performans sergileyeceğini hep birlikte göreceğiz. Başrollerinde John David Washington, Robert Pattinson, Kenneth Branagh gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosu, dev aksiyon sahneleri, üzerine bir sır perdesi örtülen hikâyesiyle Tenet şimdiden Nolan’ın önceki filmlerinde olduğu üzere çevresinde bir merak hâlesi oluşturmuş durumda. Nolan’ın 70mm ve IMAX kameralar kullanarak çektiği Tenet, uluslararası modern bir casusluk hikâyesine odaklanan epik bir aksiyon filmi.

Mürit – The Lodge

Vizyon Tarihi: 31 Temmuz 2020

2014 yapımı Ölümcül Oyun – Ich Seh Ich Seh ile dikkatleri üzerine çeken Severin Fiala – Veronika Franz ikilisinin ABD’de çektiği ilk film olan Mürit – The Lodge güçlü atmosferiyle öne çıkan bir gerilim filmi. Riley Keough, Jaeden Martell, Mia McHugh ve Richard Armitage’ın başrollerinde yer aldığı film, evlenmek üzere olduğu erkek arkadaşının çocuklarıyla ıssız bir kulübede başbaşa kalan Grace’in öyküsünü konu ediyor. Grace ve annelerini yerini alacağına inandıkları için ona öfke duyan çocuklar arasında giderek yükselen gerilime tanık olduğumuz film, atmosferini inşa ederken bilhassa müthiş ses tasarımından büyük destek alıyor. Filmin başrolünde Riley Keough’un göz alıcı bir performans sergilediğini de belirtmek gerek.

Wonder Woman 1984

Vizyon Tarihi: 14 Ağustos 2020

2017 yılında gösterime giren ve tüm dünyada müthiş bir gişe başarısına imza atan, olumlu eleştiriler de alan Wonder Woman bir devam filmiyle geliyor. Yönetmenliğini Patty Jenkins’in üstlendiği filmde Gal Gadot, bir anda DC Comics’in en sevilen süper kahramanlarından biri haline gelen Wonder Woman rolünü yineliyor. Hikâyesi gizlenen ancak 2017 tarihli filmin finaline bir şekilde bağlanması beklenen filmin oyuncu kadrosunda Pedro Pascal, Chris Pine ve Kristen Wiig gibi isimler de yer alıyor. Kristen Wiig, DC evrenindeki filmler dahilinde ilk kez perdede göreceğimiz karakterlerden biri olan Cheetah’ı canlandırıyor filmde.

Azize – Saint Maud

Vizyon Tarihi: 14 Ağustos 2020

Müthiş fragmanıyla korku filmi hayranlarının iştahını kabartan, yılın en çok beklenen filmlerinden biri olmayı başaran Rose Glass imzalı Saint Maud, ölmek üzere olan bir hastanın bakımını üstlenen hemşire Maud’un öyküsüne odaklanıyor. Morfydd Clark, Jennifer Ehle ve Lilly Frazer gibi isimlerin yer aldığı film, kısa gerilim filmleriyle birçok festivalde boy gösteren yönetmen Rose Glass’ın ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini de taşıyor. A24’ün bu yılki en iddialı yapımlarından biri olarak da anabileceğimiz film Londra Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü’yle dönmüştü.

Antebellum

Vizyon Tarihi: 21 Ağustos 2020

Daha önce çektikleri kısa film, video belgesel çalışmalarıyla dikkat çeken Gerard Bush – Christopher Renz ikilisinin ilk uzun metrajlısı Antebellum, Kapan – Get Out filminin yapım ekibinin de dahil olduğu merak uyandıran bir gerilim filmi. Hikâyeye göre, başarılı bir yazar olan Veronica, eşinin şiddetine maruz kaldığı bir gece sonrasında kendisini alternatif bir gerçeklikte bulur. Yaşadığı hayata bir yanıyla benzeyen bir yanıylaysa çok farklı olan bu paralel gerçekliğin yaşattığı kabus hissinden kurtulmak için çabalayan Veronica için zaman azalmaktadır… Filmin başrolünde müzik yıldızı ve model olarak da tanıdığımız Janelle Monáe yer alıyor.

Sessiz Bir Yer 2 – A Quiet Place 2

Vizyon Tarihi: 4 Eylül 2020

İlk olarak 20 Mart’ta vizyona girmesi planlanan Sessiz Bir Yer 2, koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen filmlerden biri olmuştu. Yönetmen koltuğunda yine John Krasinski’nin oturduğu bu devam filminde Emily Blunt, Millicent Simmonds gibi oyuncuların yer aldığı kadroya Cillian Murphy ve Djimon Hounsou gibi yeni isimler de dâhil oluyor. İlk filmde izlediğimiz ailenin hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi anlatmaya devam ederken, ölüm saçan yaratıkların ilk olarak ortaya çıktığı dönemi ve dünyanın kaosa sürüklenmesini de beyazperdeye yansıtacak yapımın, öncülünün elde ettiği başarıyı da düşünürsek, senenin en iddialı korku filmlerinden biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Azizler

Vizyon Tarihi: 2 Ekim 2020

Küçük Kıyamet ve Vavien gibi Türkiye sinemasının dikkat çekici, üst düzey örneklerine imza atan Yağmur ve Durul Taylan’ın, on yıl sonra çektikleri ilk sinema filmi olan Azizler, oyuncu kadrosu ve öyküsüyle de ilgi çeken bir film. Başrollerinde Haluk Bilginer, Engin Günaydın, Binnur Kaya, İlker Aksum gibi isimlerin yer aldığı Azizler’in senaryosunu Berkun Oya kaleme aldı. Film, orta yaşlarını yaşayan, sevmediği bir işte çalışan, ev hayatı kocasının beş parasız kalması sonucu yanına taşınan kız kardeşi ve ailesi sebebiyle çekilmez bir hâl alan ve dört yıllık ilişkisinin artık bir sona geldiğine inanan Aziz’in, bu bunaltıcı döngüden çıkmaya çalışırken başından geçenleri konu ediyor.

Nasipse Adayız

Vizyon Tarihi: 16 Ekim 2020

Oyuncu ve yazar kimliğiyle tanıdığımız Ercan Kesal’ın ilk uzun metrajlı filmi Nasipse Adayız, dünya prömiyerini 2019 yılında Rotterdam Film Festivali’nde yapmıştı. Başrollerinde Ercan Kesal, Selin Yeninci, İnanç Konukçu, Muttalip Müjdeci, Nazan Kesal ve Valeriu Andriuta’nın yer aldığı film, modern Türkiye siyasetine bir belediye başkanı aday adayının gözünden bakıyor. Hikâye, İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan doktor Kemal’in bir gününe odaklanıyor. Başkan adayı olmak için çalışmalarına devam eden Kemal, Bir Numara’nın adaylığını anons edeceği geceye heyecanla hazırlanmaktadır. Eski eşi dahil Kemal’in etrafındaki herkes bu delice koşturmaya şahit olur. Bir Numara’nın gözüne girip aday olabilmek için her yolu deneyen Kemal, adaylığının açıklanacağı önemli gecede beklenmedik olaylarla karşılaşır.

Undine

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 2020

Son olarak 2018 yapımı Transit’le gönüllerimizi fetheden yönetmen Christian Petzold, yeni filmi Undine’de mitolojik bir karakteri günümüz Berlin’ine taşıyor ve son derece farklı bir aşk hikâyesi anlatıyor. Berlin’in mimari tarihini turistlerle paylaşan bir tarihçi olarak karşımıza çıkan Undine ile endüstriyel dalgıç olarak çalışan Christof’un aşk öyküsüne odaklanan film, Petzold’un zamanı, mekânı ve tarih kavramını eğip büken filmlerinden biri olarak dikkat çekiyor yine. Başrollerinde Transit’te de birlikte çalıştığı Paula Beer ve Franz Rogowski ikilisinin yer aldığı film 70. Berlin Film Festivali’nde yarışmış, Paula Beer festivalden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’yle ayrılmıştı. Filmin bu festivalde FIPRESCI Ödülü’nü kazandığını da belirtelim.

The French Dispatch

Vizyon Tarihi: 16 Ekim 2020

Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Adrien Brody, Owen Wilson, Willem Dafoe ve Elisabeth Moss… Wes Anderson’ın yeni filmi The French Dispatch’te yine göz kamaştırıcı, yıldızlar geçidi tadında bir oyuncu kadrosu bir araya geliyor. Seyirciyi 1925-1975 arasındaki zaman dilimine götürecek, Fransa’nın hayali bir şehrinde yaşayan Amerikalı gazetecilere yazılmış bir aşk mektubu olarak tanımlanan yapım, The French Dispatch isimli bir dergide yıllar boyunca yaşanan olayları beyazperdeye aktarıyor. Filmde siyah-beyaz ve animasyon bölümler de yer alıyor. Sonbaharda gerçekleştirilecek festivallerde Cannes 2020 etiketiyle gösterilecek olan The French Dispatch’le ilgili, müziklerini besteleyen Alexandre Desplat’nın Anderson’ın şimdiye kadarki en büyük çalışması olduğu yönündeki açıklamaları merakımızı daha da arttırıyor.

Black Widow

Vizyon Tarihi: 6 Kasım 2020

Uzunca süredir endüstriyel sinemanın amiral gemisi konumuna yerleşmiş durumdaki Marvel, sinematik evreninin dördüncü fazının perdesini Black Widow’la aralamaya hazırlanıyor. Serinin diğer filmlerinde de gördüğümüz Black Widow karakterinin Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – Captain America: Civil War ve Avengers: Sonsuzluk Savaşı – Avengers: Infinity War arasındaki zaman diliminde atıldığı maceraları konu alacak filmin yönetmen koltuğunda, 2012 yapımı bol ödüllü savaş draması Savaşın Gölgesinde – Lore ile önemli bir çıkış yakalayan Cate Shortland oturuyor. Seyircilerin yeni bir Marvel filmine, bu dönemde göstereceği muhtemelen ilgi ile Black Widow’un önümüzdeki sonbaharın en önemli hitlerinden biri olacağını öngörmek pek de zor değil.

85 Yazı – Été 85

Fransız sinemasının günümüzdeki en önemli ustalarından François Ozon’un yeni filmi Été 85, Cannes 2020 seçkisindeki yapımlardan biri. Senaryosunu da Ozon’un kaleme aldığı film, adından da anlaşılacağı üzere sinemaseverleri 1980’li yıllara götürüyor ve Normandiya’da deniz kıyısında bir kasabada yaşayan 16 yaşında eşcinsel bir genç olan Alexis’in büyüme hikâyesini anlatıyor. Yeni bir aşkın filizlendiği 85 yazı, Alex için bir kendini keşfetme yolculuğunun başlamasını sağlıyor. Filmin merkezinde yer alan iki gence Felix Lefebvre ve Benjamin Voisin hayat verirken, oyuncu kadrosunda onlara Valeria Bruni Tedeshi, Philippine Velge ve Melvil Poupaud eşlik ediyor.

No Time To Die

Vizyon Tarihi: 13 Kasım 2020

Sinema tarihinin en ikonik figürlerinden James Bond’u 25. kez beyazperdede izleyeceğimiz No Time to Die’ın yönetmen koltuğunda Jane Eyre (2011) ve Beasts of No Nation (2015) gibi dikkat çekici filmlerin yanında, True Detective ve Maniac gibi dizilerde de imzası bulunan Cary Fukunaga oturuyor. Filmde, MI6’teki görevinden ayrılıp Jamaika’da sessiz sakin bir hayat süren James Bond’un huzurlu yaşamı pek de uzun sürmeyecek. Eski dostu olan CIA ajanı Felix Leiter kapısını çalıp yardım isteyince Bond bir kez daha tehlikenin içine atılacak. Kaçırılan bir bilim insanını kurtarmaya çalışan Bond, oldukça tehlikeli yeni bir teknolojiye sahip olan gizemli bir suçluyla karşı karşıya gelecek. Daniel Craig’i bir kez daha efsanevi ajana hayat verirken izleyeceğimiz filmin oyuncu kadrosunda Léa Seydoux, Christoph Waltz ve Rami Malek gibi önemli isimler yer alıyor. Ayrıca filmin senaryosuna Phoebe Waller-Bridge’in katkıda bulunduğunu da ekleyelim.

Godzilla vs. Kong

Vizyon Tarihi: 20 Kasım 2020

Godzilla ve King Kong bir kez daha karşı karşıya geliyor. Daha önce 1962 yılında Türkiye’de Canavarların Gazabı adıyla gösterilen, orijinal Godzilla filminin yaratıcısı Ishirô Honda’nın yönettiği Kingu Kongu tai Gojira’da mücadelelerine tanıklık ettiğimiz iki dev, bu kez yılın en büyük gişe canavarlarından birinde kozlarını paylaşacak. The Guest ve Katliam Gecesi – You’re Next gibi sevilen korku-gerilim filmlerinin yönetmeni olan Adam Wingard‘ın imzasını taşıyan filminde Millie Bobby Brown, Kyle Chandler, Rebecca Hall, Eiza González ve Alexander Skarsgård gibi isimlerin yer aldığı etkileyici bir oyuncu kadrosu bir araya geliyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information