Friends: The Reuion’ın yayınlanması vesilesiyle, The X-Files’tan Twin Peaks’e, yıllar sonra aynı ekiple ekranlara geri dönen 14 diziyi derledik.

Gerek konusuyla, gerekse oyuncu ve yapım kadrosuyla bizleri kendilerine hayran bıraktılar. İzlemenin verdiği zevkin tadı damağımızda kalan dizilerin yıllar sonra, izlerken bağ kurduğumuz aynı ekiple yeniden ekranlara geri dönmesi orijinal dizinin heyecanını yeniden yaşattı. Özlediğimiz karakterlerle yeniden buluşmak, izleyicilerde yuvaya dönmüş hissi yarattı. Friends ekibini yeniden bir araya getiren Friends: The Reunion’ın yayınlanması vesilesiyle, yıllar sonra aynı ekiple yeniden ekranlara dönen 14 diziyi derledik.

Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi

Friends

Yayın hayatı 10 yıl süren, bu süre içerisinde kendisine büyük bir hayran kitlesi edinen Friends‘in özel bölümüyle geri döneceği haberi herkes için oldukça sevindiriciydi. İzleyiciyle geçtiğimiz günlerde buluşan özel bölüm kurgusal bir hikâyeye sahip olmasa da sevilen arkadaş grubunu bir araya getirerek hayranlarıyla yeniden buluşmasını sağladı. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer’ı yıllar sonra yeniden bir araya getiren Friends özel bölümü, dizi finalinden 17 yıl sonra özlediğimiz grubu yeniden izleme imkânı sundu. Özlediğimiz ve ailemizden gördüğümüz karakterlerin birbirlerine olan bağlılıkları izleyicilere dostluğun nasıl bir his olduğunu gösterdi. Yıllar sonra, tekrar aynı duyguları içimizde uyandıran Friends: The Reunion, izleyicilerden oldukça ilgi gördü. Friends ülkemizde BluTV ve Netflix platformlarında izlenebiliyor. Özel bölüm ise HBO Max tarafından izleyicilere sunuldu.

Dexter

Miami Polis Departmanında olay yeri araştırma uzmanı olarak çalışan Dexter Morgan’ın geceleri bir seri katil olarak kendi adaletini sağladığı Dexter, 2013 yılında 8 sezonun ardından izleyicilere veda etmişti. Amerikan kablolu kanalı Showtime, geçtiğimiz yıl Dexter’ın yeni sezonuyla ekranlara döneceğini duyurarak dizinin hayranlarını fazlasıyla heyecanlandıran bir açıklamaya imza attı. Michael C. Hall‘un Dexter Morgan rolüyle geri döneceği yeni sezon, orijinal serinin 10 yıl sonrasında geçecek. 2021’in sonbahar aylarında izleyiciyle buluşacak dizinin yeni sezonu aynı zamanda 2013’te yayınlanan final ile izleyicisini memnun edemeyen Dexter’a yeni bir son kazandıracak. Dizinin Dexter karakterinin hikâyesini farklı bir şekilde sonlandıracak yeni sezonunun 10 bölümden oluşması planlanıyor.

Breaking Bad

breaking-bad-filmloverss

Kansere yakalanınca, ölümünden sonra ailesinin finansal olarak rahat yaşayabilmesi için uyuşturucu işine giren ve meth olarak bilinen uyuşturucu maddeden üretmeye başlayan bir kimya öğretmeninin hikâyesini anlatan Breaking Bad, 2008 yılında AMC kanalında başladığında, kimse bunun sonraki beş yıla damga vuracak bir başyapıta dönüşeceğini öngörememişti. 2013 yılında dizi beş sezonun sonunda final yaptığında ise Breaking Bad’in televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olduğuna dair şüphe kalmamıştı. Walter White, Jesse Pinkman, Gus Fring, Saul Goodman gibi unutulmaz karakterleri televizyon dünyasına kazandıran dizi; Bryan Cranston, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito gibi oyuncuların muhteşem performanslarıyla da akıllara kazındı. Finalinden 6 yıl sonra yayınlanan El Camino: A Breaking Bad Movie, Jesse Pinkman’ın dizi finalinden sonra yaşadıklarına odaklandı ve izleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Ayrıca Breaking Bad’den tanıdığımız birçok karakteri spin-off dizisi Better Call Saul‘da da yeniden görme şansı yakaladık.

Prison Break

2005 yılında yayın hayatına başlayan Prison Break, yayınlanan 4 sezonuyla döneminin en çok izlenen dizibirlerinden i olmuştu. Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies ve William Fitchner‘ın oyuncu kadrosunda yer aldığı dizi, ilgi çekici ve aksiyon dolu konusuyla izleyicilerin gönüllerinde taht kurdu. Gördüğü büyük ilgi nedeniyle, unutulmaz finalinden 9 yıl sonra yeni bir sezon ile ekranlara geri döndü. Ancak beklenilen etkiyi yaratamadı. Aynı oyuncu kadrosu ile çekilen 5. sezon mantık hatalarıyla doluydu. Böyle bir sezonla geri dönmesi izleyici kitlesinde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Kahramanlara mutlu veda etmek adına yazılan bir fan-fiction’dan ileriye gidemeyen sezon, çığ gibi yükselen beklentilerin altında ezilmekten ne yazık ki kurtulamadı.

Arrested Development

Babası hapse girdikten sonra çökme aşamasındaki aile şirketini devralan aklı başında Michael Bluth’ın, işlevsiz ve bir o kadar da şımarık aile bireyleriyle işinin dayanılmaz hâle gelmesini konu alan komedi dizisi Arrested Development, 2003 yılında yayın hayatına başladı. Yayımlanan 3 sezonun ardından, 7 yıl ara veren Arrested Development, 2013 yılında Netflix’in diziyi hayata döndürmesiyle 4. sezonu ile izleyici karşısına çıktı. Final yapan dizi, 2018 yılında Netflix tarafından sürpriz bir 5. sezon ile yeniden ekranlara döndürüldü.

Sex and the City

Candace Bushnell’in aynı isimli romanından ekranlara uyarlanan Sex and the City, 1998’de HBO’da yayın hayatına başladı ve kendisine özgü bir hayran kitlesi yarattı. Altı sezonluk Sex and the City, New York’ta yaşayan dört kadının hayat, ilişki, seks ve aşk üzerinden ilerleyen hayatlarını ekrana yansıtıyordu. New York’un canlı, çılgın, rengarenk yanını ortaya koyan dizi, çizdiği güçlü kadın portresiyle izleyicinin gönlünü fethetmiş ve yayınlandığı dönemde büyük ses getirmişti. Televizyon tarihine damga vuran yapımlar arasında yerini alan dizi, 2004 yılında ekran macerasını noktaladıktan sonra sinema perdesinde kendisine yer bulmuştu. Ancak iki yıl arayla çekilen iki sinema filmi, deyim yerindeyse büyük bir fiyasko olarak görüldü. Başarılı bir televizyon dizisinin ne kadar kötü ve özensiz bir şekilde sinemaya adapte edildiğinin kanlı canlı örneğiydi. Sırf bu durumdan dolayı çekilmesi planlanan üçüncü film bir daha dile gelmemek üzere rafa kaldırıldı. Biz de bu iki sinema filmini hiç yokmuşçasına kabul eder olduk. Ancak yıllar sonra, dizinin yeni bölümlerle ekranlara geleceği duyuruldu. Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes ve Charlotte York’un yeni maceralarına odaklanacak 10 bölümlük yeni sezonda ne yazık ki Samantha Jones karakteri yer almayacak.

Will and Grace

1998-2006 yılları arasında yayınlanan komedi dizisi Will and Grace, eşcinsel bir avukat olan Will ve en yakın arkadaşı Grace’in dostluklarına ve yaşadıkları olaylara odaklanıyor. 8 sezonun ardından 11 yıl ara veren Will and Grace, 2017 yılında yayın hayatına kaldığı yerden devam etti. İzleyici kitlesi tarafından beğeniyle karşılanan yeni sezonlar, 11 yıllık özlemi de gidermelerini sağladı.

Gilmore Girls

2000’li yıllarda beğeniyle takip edilen The CW kanalının sevilen dizisi Gilmore Girls, 7 sezon boyunca samimi ve keyifli bölümleriyle kendine özgü bir hayran kitlesi yarattı. Dokuz yılın ardından yeniden ekranlara döneceği haberini alan hayranlar, özledikleri anne-kızın on yıl sonraki hâllerine odaklanacak olan mini dizi Gilmore Girls: A Year in the Life’ı büyük bir ilgiyle takip ettiler. Gilmore Girls de bu yeni versiyonuyla, geri dönen dizilerden beklediği ilgiyi görenler arasında yerini almış oldu.

24

Terör saldırılarını engellemek için saatlerle yarışarak ülkesini kurtarmayı amaçlayan Jack Bauer’ı odak alan 24, başrolünde Kiefer Sutherland‘in yer aldığı bir aksiyon dizisi. Her bölümün bir saati, her sezonun ise toplam yirmi dört bölümden oluşarak bir günü konu aldığı benzersiz konseptiyle 24, 2001-2010 yıllarında yayımlanan 8 sezonu ile bir efsane olmayı başardı.  Finalinden dört yıl sonra, 24: Live Another Day adıyla mini dizi olarak ekranlara geri döndüğünde izleyicilere mutlu bir şok yarattı. Yeni versiyonuyla da hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadı.

Heroes

Süper güçleri olduğunu keşfettiklerinde, dünyayı tehdit eden yıkıcı bir gücü engellemeyi görev edinen bir grup “sıradan insanın” hikâyesine odaklanan Heroes, yayınlandığı dönemde yarattığı atmosferle izleyicileri kendine bağladı. Bir NBC dizisi olan Heroes, yayınlandığı dönemde son yılların en çok reyting alan dizisi oldu. 2006-2010 yılları arasında yayınlanan dört sezonluk dizi, 2015 yılında Jack Coleman tarafından canlandırılan Noah Bennet’in önderliğinde yeni bir grubu konu alan Heroes Reborn adıyla ekranlara geri döndü. Ne yazık ki orijinal yapımla aynı etkiyi yaratamayan Heroes Reborn 13 bölümün sonunda ekranlara veda etti.

Fuller House

1987 yapımı Full House, dul bir babanın üç çocuğunu, arkadaşları yardımıyla büyütmesini konu alıyor. 80 ve 90’ların en kaliteli yapımlarından sayılan dizi, izleyicilere samimi bir sitcom sunarak sekiz sezon sonunda, 1995 yılında ekranlara veda etti. Netflix’in yayın haklarını satın almasıyla, yıllar sonra Fuller House ismiyle, yeniden ekranlara döndü. Bu kez hikâyenin merkezinde, artık yetişkin olan D.J. Fuller, Stephanie ve Kimmy vardı.

Deadwood

2004-2006 yılları arasında yayınlanan HBO dizisi Deadwood, küçük bir madenci kasabasının giderek büyümesiyle yaşanan süreci mercek altına alıyordu. Amerika’nın Güney Dakota eyaletinde geçen dizi, kötü karakterlerini başarılı bir şekilde tasvir etmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. İlk iki sezonunun ilgiyle karşılanmasının ardından, üçüncü sezonun yaşadığı reyting sorunlarından dolayı iptal edilmişti. İptal kararıyla yarıda kalan hikâyeyi noktalamak için bir filmin çekilmesi gündeme gelse de bu plan uzun süre hayata geçirilmedi. Ancak 13 yıl sonra, 2019 yılında Deadwood: The Movie ile hikâye son buldu. Beğeniyle karşılanan film, izleyicilere yıllardır bekledikleri finali sundu.

The X-Files

Başrollerini David Duchovny ve Gillian Anderson’ın paylaştığı The X-Files, 1993-2002 yıllarında yayımlanmış ve döneminin en çok konuşulan dizilerinden biri olmuştu. Ülkemizde de TGRT ve CNBC-e kanallarında yayınlanan dizi, 2008 yılında The X-Files: I Want to Belive adı altında beyazperdeye aktarıldı. Prison Break, 24: Legacy gibi eski dizileri yeniden canlandırmayı tercih eden ve bu konuda oldukça başarılı olan Fox, The X-Files ile yaptığı geri dönüşlere bir yenisini daha ekledi. 2016’da yeniden izleyicilerle buluşan yapım aynı kadro ve oyuncu ekibiyle on ve on birinci sezonlarıyla yayın hayatına devam etti.

Twin Peaks

Listemizin en sonuncusu, yaşayan efsane David Lynch’in imzası taşıyan başyapıt niteliğindeki yapım Twin Peaks. İlk sezonu 1990 yılında yayımlanan Twin Peaks, dizilerin bu günlerde gördüğü saygın muamelenin önünü açtı. Televizyonda daha önce benzerine rastlanmayacak bir entelektüel seviye ve sanatsal altyapıya sahip olan dizi, bir yandan da kısa süre içerisinde heyecanla takip edilen bir fenomene dönüştü. Esrarengiz bir cinayetle sarsılan ufak bir Amerikan kasabasında yaşananları bu cinayeti soruşturmakla görevlendirilen FBI ajanının gözünden anlatan dizi, “Laura Palmer’ı kim öldürdü?” sorusu etrafında dönüyor. Gizemli dedektif öyküsü Twin Peaks, iki sezonun ardından yirmi beş yıllık bir ara vererek kendine hasret bıraktı. Bu yirmi beş yıl içerisinde, Twin Peaks iki kez beyazperdeyle de buluştu.

Lynch, 1990-1991’de ilk iki sezonu yayımlanan dizinin konusunu Twin Peaks: Fire Walk with Me ile noktaladı. 2014’te ise bu filmin silinmiş sahnelerine yer veren genişletilmiş versiyonu The Missing Pieces çıktı. Uzun bir aranın ardından 2017 yılında ekranlara geri döndü. Twin Peaks: The Return adını taşıyan bu yeni sezon izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı ve orijinal seriden bile daha çok beğenilerek tüm zamanların en iyi dizileri arasında gösterildi.

Kaynak: IMDb,

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information