Apocalypse Now’dan Blade Runner’a, Metropolis’ten Almost Famous’a, sonradan yönetmenin kurgusu versiyonu da yayınlanan 15 dikkat çekici film!

Bilindiği üzere Justice League’in Zack Snyder tarafından hazırlanan yeni bir versiyonu kısa bir süre önce izleyicinin beğenisine sunuldu. Zack Snyder’s Justice League olarak anılan bu yeni versiyon, sinemalarda gösterilen versiyondan bir hayli farklı olmakla beraber toplam süresi dört saati buldu.

Film için hazırlanan bu yeni versiyondan hareketle sinema dünyasında yönetmenlerin kendi filmlerinin kurgusunu yaptıkları 15 filmi bir araya getirdik.

Apocalypse Now’dan Blade Runner’a, Metropolis’ten Almost Famous’a kadar 12 filmin yönetmen kurgusunu nasıl hazırladıklarını öğrenmek için aşağıdaki listeye bakmanız yeterli. Keyifli okumalar!

Yönetmenin Kurgusu Versiyonu da Yayınlanan 15 Dikkat Çekici Film

Batman v. Superman – Zack Snyder

Vizyona Girdiği Yıl: 2016

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2017

Hazır yukarıda Justice League’den bahsetmişken; Zack Snyder’ın bir önceki filmi Batman v Superman: Dawn of Justice’i anmamak olmaz. Vizyona girdiği dönemde olumsuz eleştiriler alan filmin yönetmen kurgusu versiyonu 181 dakikadan oluşuyordu.

Filmin kadrosunda yer alan ama sahneleri kesildiği için filmde gözükmeyen Jena Malone’un sahneleri bu versiyonda karşımıza çıkarken; Batman ve Superman arasında daha fazla sahne ile beraber ikilisi arasındaki yüzleşmenin detaylarını da görüyoruz. Kısaca Batman v Superman’de eleştirdiğimiz ve eksik gördüğümüz birçok nokta, Snyder tarafından yapılan kurguda yok oluyor. Justice League ve Batman v Superman ile beraber Zack Snyder’ın yönettiği Watchmen’in de yönetmen kurgusu olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Almost Famous – Cameron Crowe

Vizyona Girdiği Yıl: 2000

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2017

Büyük hayranı olduğu Stillwater isimli müzik grubunun yeni turnesine katılması için seçilmesiyle hayatı değişen William’ın hikâyesini izlediğimiz, Cameron Crowe’un unutulmaz filmi Almost Famous, vizyona girdiği 2000 yılında deyim yerindeyse hepimizin kalbini çalmıştı.

122 dakikalık süresiyle izleyicisini yeni bir dünyaya sokan film, Almost Famous: The Bootleg Cut isimli yönetmen kurgusunda üstüne bir 40 dakika daha ekledi. Yaklaşık 20 yıl sonra eklenen bu 40 dakikada, William ve Kate Hudson’ın hayat verdiği Penny Lane arasında daha fazla sahnenin olduğunu görüyoruz. Ayrıca William’ın annesi Elaine’e Stairway to Heaven şarkısını dinlettiği 11 dakikalık sekans da bu yönetmen kurgusunda kendisine yer buluyor. İlk başta haklarını satın alamadığı için bu şarkıyı kullanamayan Cameron Crowe, yıllar sonra filmin yönetmen kurgusunda bunu filme dahil etmeyi başarıyor.

Apocalypse Now – Francis Ford Coppola

Vizyona Girdiği Yıl: 1979

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2019

Sinema tarihinin en unutulmaz, en epik filmleri arasında yer alan Apocalypse Now, 40. yıl dönümünde restore edilmiş ve Francis Ford Coppola tarafından yeniden kurgulanmış Final Cut versiyonuyla sinemalara geri dönmüştü.

Apocalypse Now’ın Francis Ford Coppola tarafından hazırlanan üçüncü versiyonu olan Apocalypse Now: Final Cut, yönetmene göre filmin izlenmesi gereken nihai versiyonu. Vittorio Storaro’nun göz alıcı görüntü yönetimi ve Marlon Brando’nun etkileyici performansıyla daha da unutulmaz bir hâl alan Apocalypse Now’ın yönetmen kurgusunda daha fazla Albay Kurtz’un yer aldığı sahnelerle beraber filmdeki askerlerin uzak bir plantasyonda Fransız sömürgecilerle buluştuğu yepyeni sahneler de bulunuyor.

Blade Runner – Ridley Scott

Vizyona Girdiği Yıl: 1982

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2007

Ridley Scott’ın yönettiği, sinema tarihinin en önemli bilimkurgu filmleri arasında yer alan Blade Runner’ın tam 7 farklı versiyona sahip olduğunu biliyor muydunuz? Warner Bros.’un filme yaptığı aşırı müdahaleler yüzünden Blade Runner, tam 7 farklı versiyona sahip.

Özellikle Ridley Scott’ın 1992 yılında düzenlediği kurguda Rick Deckard’ın dış sesini kaldırılırken; yapımcıların isteği üzerine filmin karamsar bakışı ile çelişen mutlu son sahnesi kurgudan çıkarıldı. Bu gibi olaylar yüzünden film tamı tamına 7 farklı versiyona sahip oldu. Bu versiyonlar arasında izleyicilerin beğeniyle karşıladığı versiyon ise vizyon tarihinden tam 25 yıl sonra 2007’de yayınlanan ve Ridley Scott’ın kendi kurgusu olan “The Final Cut” versiyonudur.

Close Encounters of the Third Kind – Steven Spielberg

Vizyona Girdiği Yıl: 1977

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 1998

Steven Spilberg’ün bilimkurgu sinemasına kazandırdığı, Close Encounters of the Third Kind’ın yönetmen kurgusu, orijinal süresinden sadece iki dakika daha fazla bir süreye sahip.

137 dakikalık yönetmen kurgusu, Spielberg’in önceki versiyonlardan en sevdiği unsurları birleştiren, ancak dünya dışından gelen geminin içindeki sahnelerin yer almadığı bir versiyon olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

The Cotton Club – Francis Ford Coppola

Vizyona Girdiği Yıl: 1984

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2017

Francis Ford Coppola’nın filmografisinde yeniden kurguladığı yapımlar arasında 1984 yapımı The Cotton Club da yer alıyor.

Coppola, 2015 yılında orijinal filmin 25 dakika daha uzun süren eski bir Betamax video kopyasını buldu. Filmi kurgularken, farklı bir yapıya sahip daha kısa süreli bir film isteyen dağıtımcıların isteğine razı oldu. Yönetmen, 2015 ve 2017 yılları arasında filmi restore etmek için kendi parasının büyük bir kısmını harcadı. The Cotton Club: Encore adlı 139 dakikalık bu versiyon, 1 Eylül 2017’de Telluride Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu.

The Devils – Ken Russell

Vizyona Girdiği Yıl: 1971

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2002

Büyü ve cadılık öğretisini konu alan filmler arasında başı çeken, birçoğumuzun Tommy filmi ile hatırladığı Ken Russell’ın, Aldous Huxley’nin The Devils of Loudon kitabından uyarladığı The Devils, içerdiği yoğun şiddet ve cinselliği yüzünden gösterime girdiği 1971 yılında büyük tartışmalar yaratmıştı.

Ani bir kararla salonlardan kaldırılan film, sonraki yıllarda ise yalnızca sahneler kesilerek gösterilebilmişti. Sonrasında ise film İngiltere’de seyirci ile buluşabildi ancak yine kesintiye uğramış versiyonuyla. 2002 yılında ise film eleştirmeni Mark Kermode’un çabaları sayesinde film restore edilmiş versiyonuyla izleyici karşısına çıktı.

Heaven’s Gate – Michael Cimino

Vizyona Girdiği Yıl: 1980

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2012

The Deer Hunter’la En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan yönetmen Michael Cimino‘nun bir sonraki projesi Heaven’s Gate, yapım sürecinde yaşanan birbirinden acayip hadiselerle hatırlanan bir yapım. İlk beş gününde takvimin beş gün gerisinde kalan bir set, büyümesi için beklenen çimler, yaşanan kazalar, yaralılar ve daha nicesi.

Akıllara zarar bir yapım süreci geçiren filmin ilk yönetmen kurgusu aslında 325 dakikaymış. Ancak yapım sürecindeki aksaklıklar, bütçenin tahmin edilenden fazlasını aşmış olması filmi bizim izlediğimiz 149 dakikalık versiyona dönüştürdü. Ancak kısaltılmış bu versiyon, birçokları için anlaşılmazdı ve hem sanatsal hem de finansal açıdan bir felaket olarak kabul edildi. 2012’de Criterion Collection aracılığıyla film yeniden restore edildi ve 216 dakikalık versiyonuyla karşımıza çıktı.

Metropolis – Fritz Lang

Vizyona Girdiği Yıl: 1927

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 201o

Almanya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Fritz Lang‘in imzasını taşıyan Metropolis’in prömiyerini 1927’de Berlin’de yapan ilk kopyası 153 dakikaydı. Filmin ilk aşamada gişede gösterdiği başarısızlığın ardından yabancı ülkelerdeki gösterimler için filmden bazı sahneler kesildi ve süre 115 dakikaya düşürüldü. Filmin 1936’da yeniden vizyona giren hâli ise 91 dakikaydı.

2008’e kadar filmin orijinal versiyonunun kayıp olduğu düşünülüyordu. Ancak 2008’de Alman dergilerinden ZEITmagazin, filmin az zarar görmüş orijinal negatifinin Buenos Aires’te bulunduğunu açıkladı. Kopya iki yılda onarıldı ancak bazı sahneler onarılamayacak kadar zarar gördüğünden film 148 dakika hâlinde DVD ve Bluray olarak yeniden yayınlandı. Yani filmin orijinal hâlini, filmi Berlin’de ilk kez vizyona girdiğinde sinemada izleyenler haricinde kimse görmedi.

The New World – Terrence Malick

Vizyona Girdiği Yıl: 2005

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2006

Beyazperdede kendine has tarzıyla hafızalarda iz bırakan yönetmen Terrence Malick’in The New World filminin 150 dakikalık bir versiyonu, 2006’nın başlarında 135 dakikalık hâlinin sinemalarda gösterilmesinden hemen önce izleyicinin radarına girdi ancak Malick, bu iki versiyondan da memnun değildi.

Bir yıl aradan sonra usta yönetmen, filmin 172 dakikalık versiyonunu hayata geçirmeye başardı. 2016 yılında ise film, Emmanuel Lubezki‘nin önderliğindeki bir ekiple restore edildi ve filmin yenilenmiş versiyonuna ilişkin çeşitli klipler, özel videolar Criterion Collection seçkisinden kendisine yer buldu.

Touch of Evil – Orson Welles

Vizyona Girdiği Yıl: 1958

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 1998

Dahi yönetmen Orson Welles’in imzasını taşıyan, özellikle plan sekanstan oluşan açılış sahnesiyle hafızalara kazınan Touch of Evil, ilk kez 1958 yılında izleyici karşısına çıktı.

Welles, vizyona girmeden önce filmde yapılması gerektiğini düşündüğü değişiklikleri detaylandırdığı 58 sayfalık bir not yazdı. Usta yönetmen, hiçbir zaman filmin şartlarına göre restore edildiğini görecek kadar yaşamadı ama Walter Murch, filmin restore edilmiş bir versiyonunu 1998 yılında, tam da Orson Welles’in istediği forma yakın bir şekilde yeniden düzenledi.

Until the End of the World – Wim Wenders

Vizyona Girdiği Yıl: 1991

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2019

Wings of Desire, Kings of the Road ve Paris, Texas gibi filmlerle tanınan Wim Wenders’ın yönettiği 1991 yapımı Until the End of the World’ün 287 dakikalık genişletilmiş versiyonu, Aralık 2019’da Criterion Collection seçkisine eklendi. 158 dakikalık normal süresiyle sinemalarda gösterilen film, Avrupa’daki film festivallerinde ise 179 dakikalık versiyonuyla yer almış ve birçok sinemaseverin beğenisini kazanmıştı.

Orijinalinden 129 dakika daha uzun bu yeni versiyonda ise yok yok: Wim Wenders’la filmin soundtrack albümü üzerine yapılan röportaj, filmin müziklerini besteleyen David Byrne ve Wim Wenders röportajı, silinmiş sahneler,Bilge Ebiri ile film eleştirmeni Ignatiy Vishnevetsky’nin film için hazırladıkları essay ve daha nicesi.

Midsommar – Ari Aster

Vizyona Girdiği Yıl: 2019

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2019

Hereditary ile büyük çıkış yakalayan Ari Aster’ın 2019 yılında izleyicinin beğenisine sunduğu Midsommar, sinema dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Filmin vizyona girmesinden kısa bir süre sonra Aris Aster, Midsommar’ın genişletilmiş versiyonu üzerinde çalıştığını ve bu yeni versiyonun en az 30 dakika daha uzun olduğunu açıkladı. 2 saat 27 dakikalık normal süresiyle vizyona giren film, yeni versiyonuyla üç saatin üzerine çıktı. 2019’un sonunda ABD’de vizyona giren film, orijinali kadar iyi yorumlar almayı başardı.

Cinema Paradiso – Giuseppe Tornatore

Vizyona Girdiği Yıl: 1988

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2002

Sinema tutkusunu en güzel şekilde anlatan filmlerden biri hiç kuşkusuz Giuseppe Tornatore’nin yönettiği Cinema Paradiso. 1980’lerin Roma’sında ünlü İtalyan yönetmen Salvatore Di Vita’nın bir gece, onu sinemayla tanıştıran yaşlı bir sinema makinisti olan Alfredo’nun öldüğünü öğrenmesiyle 30 yıl öncesine, Salvatore’un çocukluğuna doğru yola çıkan film, her sinemaseverin kalbinde önemli bir yere sahip.

İlk olarak EuropaCinema Festivali’nde 173 dakikalık bir versiyonu gösterilen film, İtalya’da 155 dakikalık versiyonuyla gösterildi. Gişede çok kötü bir performansı elde etmesi sonucundan film, 124 dakikaya indirildi. Film, 1989 Cannes festivalinde Jüri Özel Ödülü’nü ve En İyi Uluslararası Film Oscarı’nı kazandıktan sonra, İtalya’da önce ilk 155 dakikalık versiyonuyla gösterildi. Bunun ardından 173 dakikalık yönetmen kurgusu şeklinde video olarak yeniden izleyiciyle buluştu. Bu 173 dakikalık versiyonda karakterlerle ilgili önemli anlara şahit olurken, sinema tutkumuz yeniden alevleniyor.

Kingdom of Heaven – Ridley Scott

Vizyona Girdiği Yıl: 2005

Yönetmen Kurgusunun Gösterildiği Yıl: 2006

Gladyatör gibi epik sinemanın önemli örneklerinden biri olan bir filme imza atan Ridley Scott, Kingdom of Heaven’da Hristiyan dünyası ile İslam dünyası arasında yaklaşık 200 yıl süren Haçlı Savaşları’nı konu edinmişti. Böylesine epik bir anlatının sinemalarda 144 dakika şeklinde gösteriliyor olması, Ridley Scott’ı canını çok sıkmış olacak ki usta isim filmin 194 dakikalık yönetmen kurgusu versiyonunu hazırladı.

Bu versiyonda karakterlerle ilgili detaylı bilgileri görürken, hikâyedeki yeni açılımlara tanık oluyoruz. Aynı zamanda savaşın dehşetinin altını çizen önemli ölçüde kanlı sahnelerden de izleyici olarak gözümüzü alamıyoruz.

Kaynak: IndieWire

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information